Diskuze

V restauracích podražilo pivo i jídlo. Hlavně kvůli EET, říká analytik

Ceny jídel, nealkoholických nápojů a točeného piva v restauracích vzrostly z listopadu na prosinec loňského roku zhruba o tři procenta. Při cenách jídel jde o několikakorunové rozdíly, u půllitru piva o 80 haléřů. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
TL

Kdyby o 80 halířů a 3 koruny.... Opravdu nevím, kde na to chlapci ušatí přišli. EET se musí zrušit, proto budu volit Svobodné, u nich mám jistotu toho, že se nespojí s Babišem, což se u ODS říct nedá...

0 1
možnosti
IH

Se zdražením v restauracích sice nesouhlasím,pořizovací ceny zařízení EET jsou jednorázové (až na poplatky za internetové připojení), a částečně kompenzované odečitatelnou položkou od základu daně i sníženou sazbou DPH k neúměrnému zdražování neopravňuje. Podívejme se ale jaký příklad nám dává sám stát,který tvrdí že např. cena pohonných hmot se odvíjí od světových cen ropy. Ať je ale cena na světových trzích 40 nebo 130 dolarů/barel stojí pohonné hmoty u nás téměř stejně, celkem 53% daň ( spotřební + DPH) jsou pro stát příjemné. O narovnání prostředí se zde nehovoří a kartelové dohody distributorů také nikomu nevadí.

0 0
možnosti

Chci vidět, do přišel s tímto hausnumerem. Je to lež jako věž. !!!!!!

1 0
možnosti
AD

v praze citim zdrazeni tak 20% a ne v zadnem priade 3%!!!

jednoduse uz nechodime na obedy a varime si doma a do restauraci jdeme jednou za 14 dnu. to je nasledek primo u mne.

za obed jsem nedaval vic nez 90 kc a dnes najednou stoji 110 - 120

2 0
možnosti
ME

Mohu jenom potvrdit. V našem městě (cca 75 000 obyvatel) zdražení obědů ve všech restauracích o cca 10 - 15 Kč. To je zřejmě zatím jediná hmatatelný výsledek zavedení EET. Je směšné, když statistika operuje se 70, zřejmě vybranými restauracemi, 70 restaurací je statisticky zcela bezvýznamný vzorek.

0 0
možnosti
Foto

Český statistický úřad by člověk považoval za nestranný. Byl jsem od začátku prosince ve 14 restauracích. Hodně z badatelského zájmu, proto vždycky s někým, kdo to tam znal před EET. Nejméně zdražili pivo v Bílovicích u Brna, jen o tři koruny. Nejvíce zrovna v mém nejoblíbenějším podniku (o korun šest). Jak z toho udělat v průměru 0,80 Kč, to nevím, když mně medián vychází na čtyři koruny. Ve čtyřech podnicích jsem se předtím u oběda vešel do 80,- Kč stravenky. Teď už nikde a nejdražší stravenkový oběd je 127,- Kč v normálním podniku, nic hogo fogo. Zdražení mi odhadem vychází na zhruba šest či sedm korun v průměru.

2 0
možnosti
AN

Cena kavy je zoufale vysoka, male expreso stoji jako 2 pullitry piva.

V Italii i jinde je kafe levnejsi, takze kvuli EET snad neni nutne zdrazit.

Uvidime, jak bude konkurncni prostredi reagovat, ale na kafe si hospodsky narejzuje

0 0
možnosti

Male expreso = klasické espresso ;-)

3 0
možnosti
JM

já myslím že ten důvod je trochu jinde, než v EET. Holt jsme si v této republice zvykli, že po každém zásahu do daní se zdražuje.

1 0
možnosti
JF

Nebýt tolika daňových úniků právě v hospodách, nemuselo být žádné EET.

6 9
možnosti
MP

Ty "daňové úniky" byly v součtu nižší než kolik nás všechny budou stát náklady na EET;-)

12 3
možnosti
EK

Možná že byla chyba hospodským snížit DPH. Ten rozdíl jim měl pokrýt náklady s EET. Jenže, když se u nás sníží cena čehokoliv, zákazník to nepozná. Zdraží se projeví však hned.

2 5
možnosti
MP

DPH se hospodským nesnížila, ale sjednotily se jim sazby DPH na vstupu a výstupu (ta je díky tomu tedy nižší). A DPH na pivo se nesnížila, takže ti, kteří mají jen výčep si vůbec nijak nepolepšili.

0 0
možnosti
PK

Zajímavé na těchto článcích bez ohledu na to jak to je ve skutečnosti tyto informace:

Když Bureš řekne, že u 4% hospod zjistili nárůst 100% tak se všichni chytnou těch 4%. A zdůrazní to. Lže to je pouze u 4%. To, že se jedná o vozrek 1600 hospod, nikoho nezajímá. Že něco nemůže porovnat atd. I když má data jako ČSÚ + "přesná data" z EET.

Když ČSÚ vydá "svá" čísla, tak nikoho ani nenapadne se zeptat na vzorek. Ani na to jak k tomu číslu dospěl ( odkaz na metodiku EU od ČSÚ je komicky - ta EET nezná, takže je ani nesmí použít ) A už vůbec se nerozebírá to, že data získal ČSU dotazováním. Tedy zdrojem je odpověď firem, které to patrně berou z účetnictví, kde ať už tam hotovost poctivě dávali či ne, tak je logické, že za 1 měsíc se kvlůli EET nezblázní a nebudou tam poctivě zadávat každou tržbu, pokud to předtím nedělali. Už s EET měli problém jako hrom, natož aby ještě během měsíce dali dohromady účetnictví. ( což je zdrojem ČSÚ )

Žádnému novináři nejde o pravdu. Pokud ano, rozebrali by metodiku MF i ČSU napsali zdroje, porovnali vzorky, rozebrali cokoli co se toho týká prostě to srovnal mezi sebou.

Bohužel oni spíše vytahují čísla která se zrovna jim hodí. Nedokáží se odprostit od svých názorů a spíše než pravdu prezentují co si myslí.

PS: Dnes když ČSÚ ohlásí nárůst ať už je jakýkoli, nikomu nepřijde divná věta: ČSÚ sleduje ceny jídel a nealkoholických nápojů zhruba u 70 stravovacích zařízení,

Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/zmeny-cen-v-restauracich-v-prosinci-2016-dxw-/ekonomika.aspx?c=A170226_114944_ekonomika_neh

To by mě opravdu zajímalo kolik dotazníků rozeslali kvůli nárůstu tržeb v prosinci.

3 0
možnosti
LG

Každý vytahuje čísla, která se mu hodí.

Bureš má ovšem, na rozdíl od ČSÚ, velmi pádný důvod data "přikrášlovat" k účelu svému.

2 0
možnosti