Diskuze

Ztracený potenciál: skoro polovina matek se nevrací do původní práce

Nezaměstnanost v Česku je rekordně nízká, přesto tu ve srovnání s okolními evropskými státy pracuje velmi málo žen s dětmi do šesti let. Zaměstnavatelé kvůli tomu přicházejí o velký potenciál. Ztrátu však mají i samotné matky - snižuje se jim příjem, klesá jejich zastoupení ve vedení firem a také důchody. I přes tato jasná negativa však ženy nemají mnohdy na výběr.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

A co kdyby pomohl stát a podpořil zaměstnávání matek po návratu z mateřské dovolené a zkrácené pracovní úvazky? Ideálně formou snížení daní, slevy na dani, které jsou na rozdíl od dotací spravedlivější a hůř se zneužívají. Přímo se nabízí např. sociální pojištění, když děti, které dnes vychovávají budou v budoucnu vydělávat na naše důchody. Podnikatelům jde především o zisk a je tedy celkem pochopitelné, že obvykle zaměstnají tedy toho, s kým mají nejnižší náklady. A u matek malých dětí, případně zkrácenou pracovní dobou ty náklady vyšší pravděpodobně budou, takto by se jim to ompenzovalo a jejich ochota je zaměstnávat by byla vyšší.

Nemyslím si ale, že by byl dobrý nápad nutit matky chodit do práce dříve než před třetím rokem dítěte, mělo by se to umožnit těm které chtějí, třeba proto, aby nepřišly o kvalifikaci. Jinak to není dobře ani pro dítě, je to dražší pro stát (dotace na jesle a školky proti výnosům z daní) na i většině matek by to pravděpodobně přineslo jen více stresu.

0 0
možnosti

A už zase masáž, jak je svět nespravedlivý. ..

Holt... mateřství, to je jen takový vedlejšák, protože my ženy, my nutně potřebujeme především kariéru, a vy, zaměstnavatelé, vy si z toho sedněte na... něco..

0 0
možnosti

V66í40t 20K91o91u85b62a

20. 3. 2017 13:32

1) každý paragraf platí zaměstnavatel v plné palbě ze svého (málo kdy je to přes 14 dnů)

2) díky nemožným provozním dobám školek musí prakticky každá mamina skončit okolo 14-té, maximálně 14.30 aby stihla dojet pro dítko, tudíž málokdy můžete vzít maminu na částečný úvazek, protože by chodila do práce v momentě, kdy je Vám to k ničemu.

3) kolik mamin takto zaměstnává stát, kraje, obce, státní firmy? 0,00 nic. Tak proč by to měly cálovat zaměstnavatelé ze svého?

1 0
možnosti

A26n83n29a 73V37e87s13e33l82á

20. 3. 2017 11:42

Dnes mají ženy mnohem větší možnosti se realizovat díky internetu . Mnoho žen se dokáže realizovat díky internetu a práci doma . Zaměstnavatel na lidi kašlou a nikde nikdo na vás nečeká . Je to boj o to kdo bude lepší . Skoro je lepší být s dětmi doma a dát jim domov . Je to moje zkušenost . Žádné peníze za to nestojí . Těch pár korun na půl úvazku si dokážete vydělat doma nějakým jednoduchým přivýdělkem . Jděte raději do školy a dodělejte si vzdělání .

1 0
možnosti

Tohle je spíše pro ženy, které mají vzdělání dostatečné a jsou odbornicemi ve svém oboru. Lékařky, učitelky, ekonomky apod.

0 1
možnosti

Jít po půl roce od porodu do zaměstnání - to je pro mimino opravdu to nejlepší:-/.

1 0
možnosti

Právě proto, že jsem si to zažila, protože to tak kdysi bylo a my MUSELY (byla pracovní povinnost) po půlroce do práce. Byl to děs, a docela se to vymstilo..

0 0
možnosti

Pro nektere obory napr zdravotni sestry sci -fi

1 0
možnosti

Zkrácené úvazky jsou zneužíváné zaměstnavatelem, než že by byly přínos pro zaměstnance. Typicky - kvůli zastupitelnosti potřebujeme 4 lidi, ale zas pro ně není tolik práce na celých 8 hodin. Tak jim ztratíme úvazek o hodinu, vyšší vedení nás pochválí za snížení mzdových nákladů. Zaměstnanec přijde o 12,5 % příjmů, ale stejně tu hodinu navíc nemá jak využít, takže ve výsledku se ze snaživého člověka, který dělal v práci i něco navíc stane vyznavač hesla "pracuji pouze do výše svého platu" a většinou nakonec uteče za lepším.

1 0
možnosti

To se týkalo i mně. Měl jsem dobré místo v bance. Povinně jsem na rok narukoval na vojnu a navzdory zákonu jsem se tam už nemohl vrátit. Ta banka byla za rok jinde.

0 0
možnosti

To je přeci normální - nejdřív dělala sekretářku generálního ředitele a po mateřské pak nastoupila na místo ředitelky obchodního úseku.

1 0
možnosti

Spíš na místo personální ředitelky. V obchodě je třeba občas mít nějaké výsledky.

1 0
možnosti

To jsou zase kecy. Zkráceného úvaze prace z domova apod.... Mimo článek to je o třetinu nižší plat a prcek na posledním miste... fakt pecka.

1 0
možnosti

Přesně.... prcek na posledním miste...

0 0
možnosti