Diskuze

Robotizace přinese třicet let neštěstí, varuje šéf Alibaby Jack Ma

Lidé musí změnit svůj vzdělávací systém a naučit se spolupracovat s roboty, aby uspěli v přeměně starého modelu na automatizovanou a internetovou ekonomiku, upozornil Číňan Jack Ma. Zakladatel asijského gigantického e-shopu Alibaba míní, že roboti by měli zastávat jen práci, kterou lidé nemohou.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

přesně 30? a pak bude co džeku? já jen abych věděl, jestli se nechat na 30 let zmrazit, nebo to nemá cenu :-)

0 0
možnosti

stroje budou docelat to, co dokazi levneji a lepe, nez lidi ... proste proto, ze se to vlastnikum tech stroju vyplati. proc bych mel zamestnavat tlupu kopacu, z nichz pulka prijde do prace ozrala, a druha pulka si prodlouzi pauzu na obed o dve hodiny, kdyz muzu misto nich poridit bagr, ktery je schopen fungovat 247, nechlasta, nestavkuje, dodrzuje pracovni dobu a jeste k tomu toho vykope podstatne vic ?

ano, ta banda ozralych kopacu bude zrejme bez prace ... to ale neni nic, co by melo jako vlastnika bagru nejakym zpusobem trapit.

1 2
možnosti

J67i62ř17í 65Z22ý38k97a

27. 4. 2017 7:28

jenže k tomu bagru budete potřebovat strojníka a nějaké údržbáře, pokud jich máte více. Strojníka nemusíte na trhu práce sehnat, zakázka Vám může snadno utéct. Bagr také není zadarmo.

Takže pak tu máte nerovnici, kde víte, že bagr zastane X kopáčů. A jestliže (mzda kopáčů + krumpáč + lopaty + jejich denní doprava na místo výkopu) < (nafta + odpisy bagru + mzda strojníka + jednorázová doprava na a z výkopu + ostraha + servis), tak vezmete ty kopáče.

Nelze zapomínat i na (ne)výhodu v tom, že když se ožere strojník, tak se nekope vůbec. Když jeden či dva kopáči, tak zbylých Y může ...

0 0
možnosti

Bez robota se na internetu už teď člověk skoro neprosadí.

Nákup a odchytávání domén. Roboti. Bez služeb jako je http://www.daukce.cz nebo od Subregu a podobně skoro bez šance.

Investice do půjček? Na http://www.zonky.cz nebo v zahraničí bez robotů člověku zůstávají jen horší půjčky, ručně ještě tak na http://www.banking-online.cz se dá něco chytit kvalitního.

Analýzy a statistiky? Roboti... Posílání emailů, fakturace, správa na sociálních sítích, správa reklamy... všude je automatizace.

1 1
možnosti

V podstatě zopakoval slova Alberta Einsteina, který řekl cca -> více automatizace = méně práce pro nekvalifikovanou většinu a více práce pro vzdělanou menšinu. Myšlenka byla taková, že ta většina si nebude moct dovolit utrácet peníze za různé zboží a ta menšina nebude mít čas utrácet peníze, což by mělo ochrnout ekonomiku a způsobit ohromné majetkové rozdíly mezi těmito skupinami.

Myslím si, že by to tak být nemuselo. Tehdy tvořil výrobní průmysl mnohem větší podíl než dnes. Časy se mění a lidé by se měli přizpůsobit. Budou se muset do budoucna více a kvalitněji vzdělávat (a tím nemyslím, že by měl mít každý VŠ).

Čína je (zatím) zaměřená hodně na výrobu obdobně jako Česká republika a to je ten kámen úrazu. Je hodně pracovních míst, kde není potřeba prakticky žádná kvalifikace a znalosti/zkušenosti. Jenže právě tyto pozice lze snadno nahradit stroji a firmy v tom budou pokračovat - proč by se totiž dobrovolně okrádaly o marže? Myslím si, že správnou cestou není kázat firmám kolik robotů smí, nebo nesmí nasadit, ale vzdělávat lid tak, aby se lidská výrobní sféra posunula jinam.

Ve firmách je často nedostatek kvalifikovaných lidí.

Když se podíváte na Evropské státy s nejvyššími průměrnými platy, tak zjistíte, že to jsou právě ty státy, které nemají ekonomiku postavenou na výrobním průmyslu, ale na "službách" (programátoři, vědci, inženýři strojní/elektro/stavební, farmaceuti, právníci, ekonomové, architekti... je toho mraky). To oni vymýšlí výrobky, které se prodávají ve velkém a mají na tom slušné výdělky, zatímco výrobu přesunou někam, kde je levná pracovní síla a ke všemu na samotnou výrobu je velmi malá marže.

Mě přijde, že lidi dnes buď nemají chuť studovat obory, které by je bavili/zajímali, nebo naopak studují obory, které nemají budoucnost.

0 0
možnosti

J83a53n 44L48e43v88ý

26. 4. 2017 23:50

Celkem bych Vám dal za pravdu, všeobecně však (bohužel) získávám pocit, že určitá, možná i většinová část populace na "práci hlavou" prostě nemá, i když bych se strašně rád mýlil. Chceme jí v dlouhodobém měřítku vzít právo na život, protože rukama už si na něj nevydělají?

Naprosto souhlasím s nutností kvalitnějšího vzdělávání. Ne kazdy na něj ale má hlavu a schopnosti, přitom nároky stále stoupají.

1 0
možnosti

T91o53m26á60š 78K34r18á40l

26. 4. 2017 23:36

Podobne budoucnost predpoklada i Star Trek, pokud by se jeho tvurci trefili i dal, tak by ta obet nemusela byt tak spatna:-) ale to uz se nedozvime:-)

0 0
možnosti

Akorát ten drobný problém s WWIII mezi 2026 a 2053. ;-D

0 0
možnosti

Na konci 18. a na začátku 19. století luddité ničili stroje (např. pletací stroje), protože se báli o práci. Je 21. století - máme počítače, stroje jsou na mnohem vyšší úrovni, zaměstnanost rekordní a chybí nám statisíce lidí na trhu práce.

2 1
možnosti
Foto

J62i75r91k20a 21H37o86n11c54ů

26. 4. 2017 23:13

Nám chybí lidé na práci, ale třeba ve Španělsku je jich nadbytek.

0 0
možnosti

E51d55a 35D70r63á62b59e85k

26. 4. 2017 22:46

není problém, robotizaci zdaníme, z daní rozdáme potřebným, problém vyřešen

1 0
možnosti

ČSSD dá návrh, za každého robota se bude platit sociální a zdravotní pojištění

0 1
možnosti