Diskuze

Češi kontrolovali výrobu bot v Agře. Pro Evropu šijí už sedmileté děti, tvrdí

V domech indické Agry se nacházejí tisíce dílen, v nichž se za otřesných podmínek vyrábějí boty určené i pro evropský trh. V ponurých, nevětraných místnostech pracuje až osm dělníků, mezi nimi i malé děti. Adam Čajka a Stanislav Komínek z organizace NaZemi popisují, jak se jim podařilo zdokumentovat tato zapovězená místa.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
DM

;-D coby školák jsem o prázdninách brigádničil u národního výboru za 250,-Kčs měsíčně, cca 10 USD, po roce 80 coby středoškolák jsem přes prázdniny dělal na jézédé a staral se o 100 jalovic a měl za měsíc 500,-Kčs- 20 USD, nebyl jsem taky něco jako totálně nasazený ? nemám taky požadovat nějaké odškodnění podle názoru těchto výletníků ? ;-D

0 0
možnosti
JJ

J21i49ř42í 46J34a79n95d49a

30. 4. 2017 20:51

Pokud se miliardě Indů zvedne životní úroveň jen na polovinu naší bude to znamenat totální devastaci jejich životního prostředí.

Bude to pro ně tak lepší?

0 0
možnosti
MS

1) kde jste tomuto zaveru dosel, cim je podlozen?

2) obyvatelum Ciny se zveda zivotni uroven a o TOTALNI devastaci se rozhodne mluvit neda. Kvalita zivota se zvysuje.

0 0
možnosti
JD

J34a67n 89D93v33o67ř36á97k

30. 4. 2017 18:51

Dětská práce není nic co bychom neznali z Evropy 19. století. V Indii je kapitalismus o 200 let opožděn. Etapou, kdy je běžná dětská práce (ať již delší či kratší), si projde každá země. Časem založí odbory, levicové politické strany a podmínky se pomalu zlepší. Nějaká česká neziskovka na tom však nic nezmění... Rv

0 0
možnosti
KS

Odbory a politické strany s tím mají málo společného. Vy byste posílal svoje děti do továrny, kdybyste neznal odbory? Asi ne, že? Svoje děti do továrny nepošlete stejně jako je nenecháte hladovět. Na oboje jsme prostě už moc bohatí.

0 0
možnosti
PK

"...Češi kontrolovali výrobu bot v Agře. Pro Evropu šijí už sedmileté děti..."

...

Tak to je naprosto skandální!!

To se jako ty šestiletý klidně flákaj, namísto aby zajišťovaly, abych si mohl kupovat levnější boty?;-€;-O

0 0
možnosti
Foto

Vystudovali nesmyslny obor (na smyslny nemeli iq nebo chut). Zalozili nic neprodukujici NGO, coz stoji nasi spolecnost spoustu penez, jezdi po svete a krome informace, ze v Indii je vsechno postarem, jsem se nic noveho nedozvedel. Takovych lidicek jsou tisice, nekteri propaguji imigranty a neprizpusobive, kteri se prizpusobit nechteji. A to vse z mych dani. A pak prijde neziskovka, co dela protidrogovou osvetu a dolecovani, je o ni a o jeji sluzby mezi zavislakama zajem, ale soudružky z národních výborů a krajských úřadů pro ně penize moc nemaji, o grantech ani nemluve.

2 0
možnosti
Foto

1. Boty vetsinou nosim, nez se rozpadnou.

2. Budu-li kupovat mene bot, indické fabriky budou mit mene prace, delnici mene penez, nebo je rovnou vyhodi... tak nevim...

0 1
možnosti
KS

"Já mám staré kožené boty po tchánovi."

Ehm. Vsadím se, že jakmile mu tchán předal ty boty (není nad boty po někom - mňamka), tak tři indické děti vylezly ze sweatshopu a šli studovat na univerzitu. :-)

Úvahy nad tím, jak by se mohly firmy s dělník rozdělit jsou zcela scestné. Investoři (to mimochodem nejsou jenom zlí tlustí kapitalisté, ale i "obyčejní lidé", kteří investují na svůj důchod) se budou vždy snažit o maximalizaci zisku a je to tak dobře.

Nepomůžou ani minimální mzdy apod. Dětská práce v západním světě víceméně neexistuje, ale není to primárně díky nějakým zákonům. Jedná se vlastně o historickou anomálii, luxus, který si můžeme dovolit pouze jenom díky tomu, že jsme za posledních asi 200 let obrovsky zbohatli.

Nakazovat v Indii výrazně lepší podmínky může mít taky podobnou účinnost, jako kdyby u nás někomu zákon přikázal vlastnit jachtu. Prostě na ní nemá.

Indie musí zbohatnout! Pak budou jejich děti ve škole a na hřišti. Je to prostě otázka vývoje a Indie se docela slušně ekonomicky rozvíjí. Jenomže ten základ je tam prostě nízký a tu fázi šití bot na zemi prostě těžko můžou přeskočit.

3 0
možnosti
MK

jestli si tchán mezitím nenatáhl bačkory;-)

0 0
možnosti
JK

Nemusíme chodit tak daleko. V jedné nejmenované obci v Čechách se šijou boty pro lezení, kde si ženy vydělají sotva desítku v úkole, že nemají pomalu čas si ani oddechnout... hlavně, že mají značku...;-D

1 0
možnosti
Foto

Vzdálená příbuzná také dělá ve fabrice, kde bere minimální mzdu, často mi popisuje, jak se tam vedení chová k lidem, co všechno nesmí, jaké tam jsou podmínky. Ale lítost není na místě, je už její věc, že tam pořád je, když je práce tolik na výběr a v lepších podmínkách.

0 0
možnosti
JK

Prachy jsou Prachy Vážení Podnikatelé...:-P

0 0
možnosti
OS

Tohle bude nepopulární názor...

Ano, je to smutné. Jenže Indie prostě funguje jinak. Stejně, jako Čína. Těm dětem obvykle nic jiného nezbývá. Samozřejmě se můžeme bavit o tom, že mají více platit rodičům atd...

Jenže to má zase původ někde dál. Při započtení dopravy a materiálů by mělo být naprosto nereálný koupit boty za dvě stovky. Jenže po takových botách je poptávka, takže je dílny vyrábí s co nejnižšími náklady. A ta poptávka je, samozřejmě, i v trzích, které pak kritizují dětskou práci.

Nezměníme to. Mělo by se o tom mluvit, mělo by se to řešit. Ale dokud to nebude chtít řešit sama Indie, my můžeme jen kroutit hlavama a cpát prachy neziskovkám, aby o tom točily videa.

2 0
možnosti
MH

Všiml jste si toho rozpočtu nákladů prezentovaného v článku a že se namnoze jedná o značkové boty, která se pak např v Anglii prodávají za 150 liber apod? Čili za 5, ale taky 10 násobek nákladů vč dopravy. Jistě, poptávka po levných botách je, ale celé to asi není úplně o tom.

4 0
možnosti