Diskuze

Smlouvu? Ne, raději na živnosťák. Elity pracovního trhu odmítají jistotu

Ajťáci a jiní technologičtí odborníci se o pracovní příležitosti dnes opravdu bát nemusí. Tudíž pro ně logicky pracovní smlouva na dobu neurčitou postrádá atraktivity a radši volí volnější a finančně atraktivnější formy práce. Daří se i tzv. body shoppingu, tedy pronajímání pracovníků zpravidla velkým korporacím.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Od pristiho roku dojde k poklesu techto zivnosti, duvod je omezeni pausalu max . na 600 tis/rok. Seniori bezne vydelali pres 1,3mil rocne a nova pravidla hry se jim nebudou libit, radeji se vrati k HPP s tim ze firmy si priplati. Jestli pracuji za 120 tis mesicne na HPP s dovolenou nebo za je za 6,5 tis jako OSVC neni takovy financni rozdil.

0 1
možnosti

No jo, ono je to dost tezke, kdyz platy se vysplhaji nahoru, tak odvody jsou neskutecne vysoke, ale planovany duchod nic moc, u takovych prijmu se ZL vyrazne vyplati i kdyz zaplatite jen minimum a zbytek investujete na stari,...

Tady by si stat mel uvedomit, ze neni mozne do budoucna mit tak vysoke odvody a zacit garantovat jen zakladni duchod s povineho pojisteni pro vsechny vicemene stejne odvody a zbytek nechat na lidech, ... samozrejme zde mame system, kdy se musi pokryt dlouhodobe soucasny stav, kdy pojistne mizi na duchody (starobni, invalidni, vdovske, ...), nezamestnane, nemocneska, atd... Jenze za poslednich 20 let se neudelalo ve vysledku nic... Chtelo by to vice svobody lidem nez jim diktovat co a kolik kdy dostanou...

Pokud zacnete delat jako IT specialista po skole a vydrte to delat 40 let, spocitejte si, kolik odvedete statu a kolik pak dostanete na duchod...

Vyrazne by pomohlo, kdyby stat podporil rodiny, kdy jeden rodic je na materske a prijem druheho uz vyzaduje pomalu ruzne socialni davky a jeste se uskrovnit, pritom na odvodech je ta castka dost vysoka na to, aby rodina v pohode vysla, pritom vychovavaji dalsiho platce,... stejne je to jako s odvody deti primo na duchod svym rodicum, coz je take motivacni.

Zpet k ZL, ono je to vyrazne vyhodne pro zamestnavatele i zamestnance i v pripade najimani a propousteni, u zamestnance si diky ruznym ochranarskym opatrenim v zakoniku prace casto riskantni nekoho prijmout na HPP a pak jej slozite propoustet, na ZL je to jednoduche, oba se domluvite na praci a sakra se snazite, aby jste ji odvedl dobre a ziskal dalsi a pokud prace neni, neresite vypoved, a prijmout zakazku muzete bez cekani jinde...

Nemocenska je mimochodem uplne bezpredmetna, statni ma karencni dobu 14 dni, to co tedy odvadite, vam plati az v pripade nemoci delsi nez 14dni a to jak u zamestnancu, tak u OSVC...

0 0
možnosti

Článek trochu o ničem, v těchto oborech je to normální, lidé preferují flexibilitu která jim ve výsledku zajistí větší jistotu než být zaměstnanec. V obou případech když přestane být ze strany firmy zájem tak končí, tam žádná smlouva jistotu neznamená, ale zatímco ten na vlastní noze pracuje zároveň na x projektech najednou a uvolněné místo tedy jen zaplní jiným, zaměstnanec nemá nic a musí hledat a začít od znova. Nic překvapujícího.

1 0
možnosti
Uživatel požádal o vymazání
0 0
možnosti

B89e58n 59P83a29v80k86a

22. 5. 2017 12:33

jj, bude to krásná doba, až člověka bude operovat ukrajinský lékař najatý přes agenturu Fik&Mik;-D

0 0
možnosti

B75e32n 54P86a32v57k70a

22. 5. 2017 11:49

Jistota? Co? Jako daně a smrt? Nebo co tím titulkář chtěl říci?;-D

2 0
možnosti

Mně tedy připadá jistější jet na ŽL s tím, že mám 5 stálých kliošů a do toho pár občasných. Když 1 - 2 vypadnou, tak to není žádná katastrofa, příjmy propadnou třeba o 10-20%... a za chvíli se nahradí. Na rozdíl od stálého pracovního poměru: výpověď, 2 měsíce čas a pak nazdar bazar, propad příjmů o 100%.

5 0
možnosti

R41a65d35e47k 29H22o12d41a61ň

22. 5. 2017 14:10

Ovšem zaměstnanci kterých se tohle týká - tedy těch v oboru kde je velký převis poptávky nad nabídkou - těm opravdu nehrozí nějaký "propad příjmů o 100 %". Najít si další práci jako zaměstnanec je otázka dní i pokud jste vybíravý.

0 0
možnosti

A když mi doběhne projekt, tak se o mě stát postará jak o horníka?

2 5
možnosti

Než vám doběhne projekt, tak už máte domluvené něco jiného. A vůbec - kvalitní vývojář tohle asi neřeší, prostě si udělá prázdniny s tím, že ví, že se něco najde vždycky.

2 0
možnosti

Mně tam chybí hlavní důvod - jako freelancer beru klienty z USA a UK, kde platí výrazně víc než v EU, natož pak v ČR.

0 0
možnosti

M25a11r33e17k 15M19a63l47ý

22. 5. 2017 10:13

I výrazně víc než třeba německý nebo rakouský klient?

0 0
možnosti

Každý platí daní jen tolik, kolik musí. To je logický.

Je ale nefér, že existují různá zdanění na stejný druh práce a zcela dramaticky se liší jen podle právní formy jejího odvedení. To úplně postrádá zdravý rozum.

% daně by měli platit všichni stejné a nemuseli bychom tady toto vůbec řešit.

Sociální pojištění má taky povahu daně a je navíc strašně vysoké.

2 1
možnosti

Kolik by podle vás bylo odpovídající soc. pojištění?

0 0
možnosti

Problém je především ve výši zdanění. Jestliže ceny nemovitostí ve městech letí raketově vzhůru, a mzdy tomu neodpovídají, lidé logicky hledají cesty jak z toho ven. A protože v IT ty mzdy jsou sice "vysoké", ale ve většině firem s časem rostou mizerně, k lepší mzdě se chodí ke konkurenci.

No a postupem času člověk dojde k tomu, že než aby jeden programátor musel uživit jednoho (často i více) manažerů kteří práci často víc komplikují než zjednodušují, je lepší dělat na sebe. Tím že práce často trvají několik měsíců, smrdí to sice švarcem, ale to je bohužel spíš problém legislativy - to že děláte pro jednoho klienta na projektu půl roku nebo rok opravdu neznamená, že jste zaměstnanec.

A ano, odvody jsou samozřejmě výhoda: je lepší mít vyděláno na další byt kter6 můžete buď pronajímat nebo prodat či bydlet v domě místo bytu, než mít teoreticky možnost vyššího důchodu.

1 0
možnosti