Diskuze

České elektrárně v Turecku docházejí peníze. Plán záchrany se hroutí

Český plán na záchranu rozestavěné elektrárny Yunus Emre v Turecku, do které Česká exportní banka zatím investovala skoro 12 miliard korun, dostává trhliny. Elektrárně hrozí insolvence, docházejí jí provozní finance. Česká vláda se obává, aby Turci projekt neprodali za zlomek jeho ceny.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

I94v15o 51N17o26v15á12k

9. 6. 2017 13:10

Souhra akcionářů EGAP a ČEB, jejich "nezměrná pracovitost a píle" při řešení realizace projektu, za který ručí český stát ze státního rozpočtu je DECH beroucí. Díky vám MiFi, MPO, MZV. Přitom podpora státu exportérům je běžná. Na profesionální úrovni a poskytovaná vybraným seriózním firmám. Všechny velké, světové firmy (pro zjednodušení na poli energetických staveb) rády zhodnotí svůj obchodní úspěch a odvody daní tím, že využijí proexportní podporu. Je to jako subvence. A nakonec je to i o zvýšení zaměstnanosti v zemi výrobce/výrobců. I další uchazeči-vývozci, co si tato rizika pokrývají a to jsou konkurenti.

A ta politická rizika (no napadlo by vás, že v Turecku může být pokus o puč?, nebo kam se dostane Ukrajina za pár let - tedy dobu, kdy se velká investiční akce ani nestihne zrealizovat?), tak tato rizika je dobré mít ošetřena se státní subvencí.

Tak v čem to je? Složité věci musí dělat kvalifikovaní lidé. Tady mohl vzniknout docela velký problém. V Ostravě nebylo kde brát (Vítkovice, jsou/byly zdatnou technologickou firmou). Žádní velcí obchodníci. A co teprve jejich projektanti bez zkušeností bývalého (ČSR) největšího kotláře SES (té slovenské firmy co už zkrachovala). A kde hledat odbornost u ČEB ? Kde není, ani čert, mezi jejími externími poradci, nebere.

No, za málo peněz velký průšvih. A úroveň aktérů - zajímavá kapitola. O vzdělanosti, profesionalitě, o tom, jak nízké platy lidem s vidinou velkého zisku firmě, nasměrují pěkný projekt do kytek. Tak prostě vzorky lignitu se tu tak nějak objevily a není koho volat k odpovědnosti, že to nehoří a patlá se to dnes jinak, než by to bylo s těmi vzorky z "dolu", který asi nebyl v době jejich získání ještě ani otevřen. Na tenhle turecký projekt pak měly/mohly dohlížet minimálně dvě státní instituce (personálně provázané) a možná i nějaké komerční banky, které asi taky do takových projektů jdou. A to je asi už i velké sousto pro TAKZVANÝ bankovní dohled ČNB.... Tedy toho, kdo tu dozoruje banky a pojišťovny.

0 0
možnosti

Měl by to zacálovat Světlík, protože tohle je pomník jeho nereálných plánů.

0 1
možnosti

Uznáním genocidy Arménů to zazdili úplně.

0 0
možnosti

J22a78n 60C44e83p49e27k

7. 6. 2017 9:04

Tak kdy se k tomu soudruh Světlík postaví čelem? Nebo zisky si nechávají majitelé a ztráty hradí daňový poplatník?

2 1
možnosti

Hlavně, že miliardář Světlík je v pohodě.

1 0
možnosti
Foto

Tím se nám Sobotka s Mládkem nepochlubili. Kdyby pan předseda vlády laskavě také někdy pracoval a nestaral se jen o politickou likvidaci protivníků, možná by ČSSD měla více preferencí.

3 4
možnosti

V novinách se to objevuje poměrně pravidelně. Nemám pocit, že by někdo něco skrýval...

6 1
možnosti

A to se vyplatí...

Inu, s Turkem se není dobré paktovat. To věděli už naši předci.

0 0
možnosti

To jsou ty investice v zahraničí. Albánie, Rumunsko, Bulharsko a Turecko samé atraktivní země se schopnou vládou a bohatým obyvatelstvem;-D

2 2
možnosti
Foto

Tak to chodí, jeden prodělá no a druhý vydělá! Elektrárna bude za babku...

8 0
možnosti