Splachovat pitnou vodou je barbarství. Musí se to změnit, řekl Brabec

  17:01aktualizováno  17. ledna 12:26
Boj s extrémním počasím vyjde stát v příštích letech na 18 miliard korun. Česko trápí hlavně sucha. Půda neudrží vodu v objemu násobku vltavské kaskády. Stát proto chystá řadu opatření včetně dotací na nádrže vody. Více chce lidi motivovat k šetření s pitnou vodou, řekl v pořadu Rozstřel ministr životního prostředí Richard Brabec.

Brabec byl v úterý hostem diskusního pořadu iDNES.tv Rozstřel, který moderovala vedoucí ekonomické rubriky MF DNES Zuzana Kubátová. Debatovalo se zejména o chystaných opatřeních, která by měla Českou republiku připravit na nepříjemné vlivy klimatických změn, jako jsou sucha, záplavy nebo extrémní vítr.

Sucha postihnou průmysl

Největšími problémy jsou sucha. Česko je „střechou Evropy“, z níž veškerá voda odtéká pryč. Nemá žádnou velkou řeku a půda kvůli erozi vodu neudrží. Podle Brabce to do deseti let bude mít neblahý vliv nejen na zemědělce, ale i na průmysl. „Musíme se na klimatickou změnu připravit a udržet vodu v krajině,“ řekl ministr.

Vláda v pondělí přijala Národní akční plán, který počítá s tím, že opatření na boj s klimatickými změnami vyjdou na 18 miliard korun. Z toho jedna miliarda půjde z domácích zdrojů, zbytek formou dotací zejména z Bruselu.

Plán obsahuje stovky opatření na zemědělské i lesní půdě, ale i ve městech. „V posledních možná více než sto letech jsme odváděli vodu z krajiny, rovnali řeky, dělali meliorační opatření na polích, vysoušeli mokřady, ale voda nám začala scházet,“ uvedl. Podle odhadu, který ministr zmínil, by měla půda udržet 9 miliard kubických metrů vody, ale ve skutečnosti udrží jen pět miliard. „Rozdíl je několikanásobek vltavské kaskády,“ dodal.

Postavte nádrž, stát vám polovinu zaplatí

Stát proto chystá i opatření, která mají motivovat domácnosti (rodinné a bytové domy) k lepšímu hospodaření s vodou. Sloužit by k tomu měla mj. dotace na rezervoáry vody, které si lidé umístí na své zahrady. Plán se ladí, detaily si ministr zatím nechává pro sebe, něco však přece jen naznačil.

Dotovat by se mohly nádrže s objemem alespoň dvou tisíc litrů. Příspěvek by pokryl přibližně polovinu nákladů, nádrž by přitom musela splňovat stanovené podmínky, jako je třeba vhodná izolace, aby se voda nekazila. Dotace by se vztahovala nejen na pořízení nádoby, ale i práce spojené s její instalací. Často se totiž zakopává na zahradě. „Uvažujeme, že bychom do toho v první fázi dali sto milionů korun,“ řekl.

Stát chce s podporou a zaváděním opatření začít zejména v suchých oblastech, kde vysychají studny a voda se tam musí přivádět v cisternách. „V těchto oblastech žijí stovky tisíc lidí,“ řekl Brabec. Velká sucha zemi trápila v roce 1993, naposledy pak v roce 2014. Studny vysychaly v desítkách velkých obcí.

Barbaři splachující pitnou vodou

„Máme celou řadu plánů i s takzvanou šedou vodou, která odchází třeba z umyvadel a je možno ji opět po zpracování použít ke splachování WC. Splachujeme, stejně jako mnohé jiné evropské země, pitnou vodou, což je barbarství a v některých zemích, včetně třeba Izraele, kde vodou umí šetřit, se to dnes považuje za něco nepřípustného,“ řekl. „Žijeme ve vodním blahobytu, ten ale skončil,“ dodal. Konkrétní opatření ministerstvo životního prostředí představí v dubnu nebo v květnu.

Siegel: Světu hrozí krize, ale lidé stále nechápou, že voda není zadarmo

Česko si navíc nevede dobře ani v průmyslovém hospodaření s vodou. Za ojedinělé ve srovnání se světem označil ministr situaci, kdy je v ČR povrchová voda mnohem dražší než podzemní voda. Podle něj je to nesmyslné.

„Stát prodává vodu dodavatelům zhruba za dvě koruny za tisíc litrů, přičemž za ni lidé doma platí třeba padesát korun. U povrchové vody cenu stanovují jednotlivá povodí. Tam se voda liší. Může stát od 3 korun asi do 56 za kubík,“ uvedl Brabec. Ministerstvo postupně chtělo cenu vody srovnat, plán však ve vládě narazil.

Anomálií je podle ministra fakt, že zde existuje zhruba 6 200 majitelů vodohospodářské infrastruktury. Její privatizaci přitom označil za jeden z největších hříchů v novodobé historii ČR.

Topíte nevhodně? Komanda se bát nemusíte

Řeč byla také o kontrole kotlů a spalování škodlivin. Kontroly probíhají od ledna. Největší obavy a znepokojení lidí způsobila nová pravomoc kontrolorů vstupovat do obydlí lidí, pokud bude existovat podezření na porušování zákona.

Brabec to označil jako poslední možnost, k níž dojde v minimu případů. „Není to porušení domovní svobody, protože se do domácnosti nikdo nebude vlamovat. Nepřijde tam komando v kuklách,“ uklidňoval.

V první fázi musí obec s rozšířenou působností uvědomit občana, že porušuje zákon. Povolení ke vstupu do objektu by mohl kontrolor získat, až když nebude opakovaně dotyčný dbát na upozornění, že spaluje škodliviny. Předtím by musely přijít sankce. Během kontroly by inspektor měl přístup jen ke kotli nebo ke skladu paliva.

Kontroly mají podle Brabce spíš edukační charakter. Protože lidé často netopí správně, přitom to však nevědí. Například zatápějí mokrým nebo nevhodným palivem.

Ministr odrážel námitky, že je regulace kotlů zbytečná, protože například letadla vypouštějí více emisí. „V některých oblastech obsah benzo(a)pirenu, což je velmi nebezpečná karcinogenní látka, z 85 procent až 95 procent pochází právě z lokálních topenišť, mnohem méně z průmyslu a klasické dopravy,“ řekl.

Celý Rozstřel s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem:

Autor:
  • Nejčtenější

Konec nadvlády programátorů. Pozic ubývá, na jednu se hlásí stále víc lidí

16. března 2024

Premium Ochota firem splnit uchazečům skoro jakýkoli požadavek a velmi nízká konkurence. Tak by se ještě...

Výrazně zpomalte rychlovlaky, vzkazují obce k nové trati. A koleje chtějí skrýt

12. března 2024

Postavte rychlotrať v tubusu, a nebo na ní výrazně snižte rychlost. Tak by se daly zjednodušeně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pořád Big Mac, ale už spíše Big Tech. Co ukázal výpadek u fastfoodového obra

16. března 2024

Když McDonald’s ve 40. letech minulého století poprvé otvíral, zákazníci vybírali menu z papírových...

Soláry, kam se podíváš. Elektrárnám dochází místo, musí být kreativní

17. března 2024  10:52

Elektřina ze slunce bude podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) v příštích několika...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kofola sáhla do svého loga. Nově v něm bude hranaté srdce

13. března 2024  13:48

Nápojářská skupina Kofola po devíti letech sáhla k úpravě loga. Ikonický lísteček lékořice na svých...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Trest pro exšéfa zadlužené Evergrande. Doživotně nesmí obchodovat s akciemi

19. března 2024  10:09

Chuej Kcha Jen, šéf zadlužené čínské realitní firmy China Evergrande, má celoživotní zákaz...

Japonsko už nemá záporné úroky. Centrální banka po 17 letech zvýšila sazbu

19. března 2024  6:37,  aktualizováno  8:10

Japonská centrální banka (BOJ) v úterý podle očekávání jako poslední na světě upustila od záporných...

Cena elektřiny bude příští rok nižší než letos, říká analytik Matoušek

19. března 2024

Premium Dobrá zpráva: v příštím roce bude celková cena elektřiny nižší než v tomto roce. Ta méně dobrá zní,...

Irové svolili k nemyslitelnému. Na trh začali dodávat whiskey s příchutěmi

19. března 2024

Ochucené whisky vyrábějí palírny ve Spojených státech i Kanadě již několik desítek let a nejsou tak...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...