Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Téměř desetina lidí platí dluhy pozdě. Jejich počet roste

  • 73
Se splátkou svého dluhu se ve třetím letošním čtvrtletí opozdil už skoro každý devátý člověk. Počet lidí se závazkem po splatnosti v negativním registru Solus se zvýšil na 8,24 procenta dospělé populace, a to ve všech krajích České republiky. Vyplývá to ze statistik úvěrového registru.

Ke konci září evidovalo sdružení Solus, které má aktuálně 47 členů, závazky po splatnosti u 8,24 procenta dospělé populace ČR. Zatímco na konci letošního června to bylo 8,07 procenta. Počet lidí zapsaných v negativním registru Solusu se tak zvýšil o několik tisíc.

„Růst počtu osob se závazky po splatnosti v negativním registru je dán z velké části rozšiřující se členskou základnou sdružení. Díky tomu mají odpovědné společnosti k dispozici více informací nutných k posouzení toho, zda bude v budoucnosti klient schopen svým závazkům dostát,“ uvádí k aktuálním statistikám Jan Stopka, tajemník sdružení Solus.

Podíl pozdě hrazených dluhů ve 3. čtvrtletí 2014. Zdroj: Solus

Schopnost hradit splatné závazky se významně liší v jednotlivých krajích ČR. Nejhorší situace je v Ústeckém kraji, kde u členů sdružení  dlouhodobě neplní své závazky 15 dospělých obyvatel ze sta. Desetiprocentní hranici překračuje také Karlovarský kraj, Liberecký kraj a Moravskoslezský kraj. Nejhorší situace je dlouhodobě na Mostecku, kde je zapsáno v negativní registru 18 dospělých obyvatel ze sta.

Nejméně potíží se splácením závazků eviduje Solus naopak na Vysočině a ve Zlínském kraji, kde se pohybuje podíl lidí s dluhem po splatnosti kolem hranice 5,5 procenta.