Řecko - ilustrační foto.

Řecko - ilustrační foto. | foto: Vratislav Konečný, iDNES.cz

Dluh začal dusit Řecko

  • 37
Řecko dostalo nižší rating. Investoři mu přestávají věřit, že dokáže splatit své dluhy a začínají se ze země plné ostrovů stahovat. Atény tak čekají škrty v rozpočtu.

Agentura Fitch Ratings, která hlídá důvěryhodnost hospodářství jednotlivých zemí, změnila hodnocení řecké ekonomiky z A- na BBB+ s negativním výhledem. U země používající euro byli analytici takto přísní poprvé po více než deseti letech.

Pro investory je to jasná zpráva - ruce pryč od všeho řeckého a nekupovat dluhopisy tamní vlády. Pokud si někteří obchodníci dopřejí trochu adrenalinu, tak si tuto jízdu s vyšším rizikem pojistí vyššími úroky.

To je zase jasná zpráva pro řecký kabinet - každá půjčka, kterou ministři odmávají, bude dražší a ještě více zhorší ekonomické ukazatele.

A ty už jsou dnes dost žalostné. V roce 2010 vyskočí celkový dluh země na 120 procent ročního HDP, což znamená, že by Řecko muselo pracovat 15 měsíců zadarmo, aby dluhy splatilo. Česku by příští rok zatím stačilo pracovat bez nároku na výdělek zhruba pět měsíců.

Na sliby zapomeňte

Levicová vláda pod vedením George Papandreoua, která vyhrála říjnové volby díky slibům vyšších platů státních zaměstnanců a štědřejších dávek, proto bude muset Řekům přiznat, že předvolební agitka se opět do reality nepřetaví.

"Uděláme vše pro to, abychom schodek snížili," ujišťoval investory řecký ministr financí George Papaconstantinou.

Nic jiného mu ani nezbývá, ke škrtům ho tlačí i Evropská komise, která nutí Atény kvůli chronickým schodkům k úsporám už léta. Pokud Řekové Brusel neposlechnou, hrozí zemi citelné sankce.

Ale mohlo by být ještě hůř. Zatímco bruselská pokutová mašinerie nepatří k nejrychlejším, investoři se rozhodují rychle.

Když utečou investoři, přijdou tvrdé škrty

Pokud se řecké vládě nepodaří alespoň vytvořit dojem, že s dluhy bojuje, nikdo si její dluhopisy nekoupí, protože strach převáží nad touhou po riskování.

Pak by přišla na řadu půjčka od Mezinárodního měnového fondu, jenž "svým" zemím ordinuje medicínu, o níž by si ani sebevražedný politik nedovolil fantazírovat. Z evropských zemí to zažilo Lotyšsko s Maďarskem a v obou zemích úředníci fondu škrtali v sociálních výdajích a platech státních zaměstnanců o desítky procent.

Euro v potížích

Ještě nervózněji hlídají řecké rozhazování bankéři Evropské centrální banky. Nejde jen o to, že včerejší negativní hodnocení Řecka torpédovalo kurz společné evropské měny - euro ztratilo 0,5 procenta vůči dolaru a propadlo se nejníže za uplynulý měsíc.

Už když Atény euro přijímaly, musely kvůli tomu falšovat statistiky a dnes kandidují spolu s Irskem na pozici nejproblematičtějšího státu šestnáctičlenného eurospolku.

"Pokud by Řecko bankrotovalo, tak by to s eurozónou příliš nezahýbalo. Jeho HDP tvoří asi dvě procenta eurozóny, takže by přišel záchranný balíček," řekl agentuře Dow Jones analytik firmy Barclays Wealth Michael Sneyd.

Dění na jihovýchodní periferii eurozóny však vrhá špatné světlo na další státy, které své dluhopisy vydávají v eurech - například na Španělsko či Itálii, které ekonomická krize postihla s podobnou silou. V případě jejich krachu by už šlo euru o život.