Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Profimedia.cz

Skotsko míří k vlastním dluhopisům. Británie souhlasí

  • 3
Skotsko se osamostatňuje. Od roku 2015 bude mít možnost vydat vlastní dluhopisy. Na mezinárodních trzích si bude moci na infrastrukturu či zdravotnictví samo půjčit až 2,2 miliardy liber, zhruba 73 miliard korun. Oznámila to britská vláda.

Skotští představitelé tvrdí, že Skotsko musí být nezávislé, aby mělo kontrolu nad vlastními financemi. Oznámený krok má před zářijovým referendem o samostatnosti ukázat, že Skotové mohou požívat některých výhod nezávislosti, a zůstat přitom součástí Spojeného království.

Britský ministr financí George Osborne minulý týden řekl, že samostatné Skotsko nemůže zůstat v měnové unii se zbytkem Británie a nemůže mít nadále libru. Vláda v Edinburghu, která je pro odtržení, ale s takovou možností nesouhlasí. Skotský první ministr Alex Salmond v úterý prohlásil, že libra patří stejně Skotsku jako zbytku země.

Samostatné dluhopisy patrně navýší Skotsku úroky

Středeční oznámení Skotsku umožňuje vydat dluhopisy v objemu 2,2 miliardy liber, které nebudou mít garanci zbytku Británie. Skotsko si dosud peníze půjčovalo prostřednictvím britské vlády. Města ve Spojených státech, německé spolkové země i kanadské provincie vydávají své dluhopisy nezávisle na federálních vládách. Správní oblasti Skotsko, Wales a Severní Irsko jsou však na Londýnu finančně nezávislé jen málo.

Pravomoc vydat vlastní dluhopisy dá skotské vládě možnost vstoupit přímo na kapitálové trhy, jak skotští ministři podle Londýna požadovali. Ministr Osborne však varoval, že pokud se skotská vláda rozhodne získat finanční prostředky bez záruk britské vlády, budou Skotové pravděpodobně muset platit vyšší úroky.

"Přístup k (současným financím) nyní umožňuje skotské vládě těžit přímo z nízkých výpůjčních nákladů v Británii. Vydání vlastního dluhopisu pravděpodobně tak levné nebude," uvedlo podle agentury Reuters britské ministerstvo.

,