Kdo má hluboko do kapsy, často nakupuje spotřebitelský úvěr.

Kdo má hluboko do kapsy, často nakupuje spotřebitelský úvěr. | foto: Profimedia.cz

Dluhy a nízké příjmy vedou do spárů exekutora

  • 8
Bez dluhů to dneska nejde, myslí si řada lidí. A přestože rodina každý měsíc ušetří jen několik stokorun, stále častěji sahá po vysokým úrokem zatížených půjčkách. I proto zadlužení lidí ve Zlínském kraji trhá rekordy.

Zatímco ještě loni na jaře dlužily domácnosti zhruba třiadvacet miliard korun, letos už se cifra vyšplhala ke třiceti miliardám.

Nerostou přitom jen hypotéky na byt. Lidi lákají snadno dostupné spotřebitelské úvěry, přestože u nich bývá mnohem vyšší úroková sazba. Stačí předložit dva platné doklady a domácí kino, po kterém rodina marně toužila, putuje do domu. Centrální banka už proto před životem na dluh varuje.

"V řadě případů se projevuje u mnoha domácností přílišný optimismus ohledně budoucích příjmů," řekla členka bankovní rady ČNB Michaela Erbenová.

Nejčastěji se totiž podle ní ke splácení úvěrů odhodlávají rodiny s jedním dítětem a jednou pracující osobou. Tedy lidé, kteří se mohou lehce dostat do vážných finančních problémů. Například kvůli zpomalení růstu ekonomiky, zdražení či nárůstu úroků. Úvěry podle ní nebudou muset zvládat časem splácet.

Kvůli dluhu nedostanou dávky
Její slova potvrzují sociální pracovnice a exekutoři. V posledních dvou letech se počet lidí s dluhy a bez příjmů v kraji zvýšil natolik, že jakmile dostanou exekutoři do rukou soudní rozhodnutí, automaticky se obracejí na odbor sociálních věcí při magistrátu města.

"Už se nepídí složitě po majetku. Obešlou úřady a zasáhnou. Řada lidí to přitom zjistí teprve tehdy, když jim v termínu dávky sociální podpory nepřijdou. A stěžují si, protože o možnosti, že by o dávky mohli přijít, ani netušili," potvrdil nedávno vedoucí zlínského odboru státní sociální podpory Jaroslav Sztefek.

Není to ale nic platné. Exekutor může odejmout rodičovský příspěvek i příspěvek na bydlení. Například ve Zlíně už se takto vymáhá téměř tři sta exekucí za více než pět milionů korun.

Na úřadech práce pamatují i případy, kdy dlužník přišel dokonce o dům. "Někdy je totiž poplatek proti původní částce až stonásobný. To je často u dluhů, které se vymáhají po mnoha letech. Objevují se částky kolem třiceti až padesáti tisíc korun, máme tu ale i rodiny, které dluží až půl milionu nebo milion," doplnil Sztefek.