Správci daně za asistence strážníků dnes vymáhali dluhy od chomutovských neplatičů (25. srpna 2009)

Správci daně za asistence strážníků dnes vymáhali dluhy od chomutovských neplatičů (25. srpna 2009) | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Stud a pocit selhání. Emoce posílají české dlužníky nejčastěji do problémů

  • 28
Češi tají problémy s dluhy. Podle průzkumu společnosti Vše pro insolvenci je na situaci českých dlužníků nejhorší zatajování před rodinou a odsouvání řešení krize.

Jen zlomek Čechů řeší své finanční problémy okamžitě. Téměř třetina dlužníků odkládá problémy a doufá, že se věc vyřeší sama. Podle průzkumu společnosti Vše pro insolvenci (VPI) uvádí více než polovina dlužníků jako hlavní důvod odkládání problémů stud. Lidé se stydí problémy přiznat před rodinou nebo přáteli.

Problémy se splácením bankovních úvěrů se v Česku nejčastěji řeší dalšími půjčkami. „Pokud se lidé rozhodnou vzít si půjčku, dělají hned několik zásadních chyb – neporovnávají nabídky, nevěnují pozornost úrokové sazbě nebo nerozumí jednotlivým pojmům,“ upozorňuje Jan Malý, ohlášený společník ve VPI.

Problémy s penězi si lidé zvyknou bagatelizovat. Když už neumí sehnat další peníze z bank, obracejí se na kampeličky, kde snadno dosáhnou na menší půjčky. „Ty však mívají velmi často vysoký úrok, především se k nim ale vážou skryté poplatky. Na první pohled mají spotřebitelé pocit, že zaplatí třeba i jen o málo více, než si půjčí, ale ve skutečnosti mohou hradit třeba i padesátiprocentní úrok,“ varuje Jan Malý.

Osobní bankrot

V případě neschopnosti splácet několik půjček současně dochází často k hraničním situacím. Nejednou je už pozdě i na pomoc ze strany rodiny.

Úřad veřejné ochránkyně práv řeší i případy, kdy se do špatné sociální situace dostanou právě lidé, kteří se neúnosně předluží. Jedinou možností pomoci je v těchto případech dobrá rada. Úřad radí předluženým lidem rázné řešení problémů některou z právních možností – například osobním bankrotem.

Dlužníci však návrh na oddlužení podávají často pozdě. „Prvním signálem pro vyhlášení osobního bankrotu je chvíle, kdy člověk není ze svých příjmů schopen své splatné závazky splácet,“ zdůrazňuje Jan Malý.

Statisíce „multidlužníků“

Nejvíc ohroženou skupinou jsou podle studie mladí lidé krátce po škole. V této věkové skupině je až tři čtvrtiny žadatelů o půjčku. Rizikovými skupinami jsou také svobodné matky a senioři.

„Základem je komunikace a snaha situaci aktivně řešit. Bohužel se v naší praxi setkáváme s tím, že dlužníci často takzvaně “strkají hlavy do písku” v domění, že dluh a exekuce se nějakým zázračným způsobem rozplynou,“ radí mluvčí Exekutorské komory ČR David Sahula.

V ostrém kontrastu je také názorový protiklad Čechů na půjčky. Ačkoli si až 87 procent lidí myslí, že je snadné dostat se kvůli půjčkám do dluhové pasti, 60 procent populace považuje „život na dluh“ za normální. Údaje studie varují také před nárůstem počtu exekucí. Roste také počet mnohočetných exekucí. Čtyři a více exekucí má 380 tisíc lidí.