Dlužníci si kupují své staré půjčky

  • 1
Platit bankám půjčky? Jednodušší je nesplácet a nakonec si svůj dluh za zlomek původní ceny přes překupníka koupit. Podobný postup je podle lidí, kteří se obchody se špatnými úvěry zabývají, v Česku běžný.

Umožňuje to pomalá práce soudů a postoj komerčních bank, které nekontrolovaly své dlužníky a své pohledávky raději předaly státní České konsolidační agentuře.

V západních zemích soudy věřitelům rychle alespoň část peněz vrátí cestou konkurzů, dražeb majetku dlužníků nebo přeměnou pohledávek na akcie firem a jejich ozdravením.

"To, že si dlužníci koupí za zlomek ceny zpět svůj dluh, se děje na celém světě a je to velký morální problém, který narušuje rovné prostředí na trhu. U nás kvůli špatnému právnímu prostředí mají dlužníci větší šanci uspět," říká Stanislav Pavel, bývalý jednatel společnosti Česká finanční, součásti konsolidační agentury.

Případem, kdy dluh nakonec skončil ve firmě blízké dlužníkovi, je Vinium Velké Pavlovice. Firma konsolidační agentuře dlužila asi 80 milionů korun. Nezajištěný úvěr byl ve dvacetimiliardovém balíku půjček prodaných agenturou za 1,353 miliardy specialistům na řešení špatných dluhů z Goldman Sachs a Flow East.

Pohledávka dvakrát změnila majitele a ekonomický náměstek Vinia Radim Štěpánek potvrdil, že ji teď vlastní firma spolupracující s hlavním majitelem vinařské firmy společností JET. Generální ředitel Vinia Jiří Šmehlík upozorňuje, že nešlo o klasický komerční dluh, ale o takzvaný úvěr na trvale se obracející zásoby.

Ty vznikly před rokem 1989. Stát tehdy podnikům bral peníze z provozního kapitálu a vylepšoval jimi státní rozpočet. Místo nich dávala Státní banka československá úvěry s úrokem tři procenta. Půjčky převzaly počátkem devadesátých let komerční banky a od nich v roce 1993 Konsolidační banka, ale již za třináctiprocentní sazbu.

Ač Vinium není morálně nejproblematičtější případ, je proti jiným podnikům podle ekonomů zvýhodněna. Mnoho z nich, hlavně se zahraničními majiteli, totiž úvěry na zásoby státu zaplatilo.

Stejně vyřešit starý dluh se podařilo i Ostroji Opava. Firmu v majetku Komerční banky, které zároveň dlužila, koupil podnikatel Vladimír Trochta. Problémový půlmiliardový dluh banka převedla do firmy Konpo, kterou koupila konsolidační agentura. Konpo prodalo pohledávku za 140 milionů korun firmě Eximtra. Ta má nepřímé personální vazby na Ostroj.

Členka dozorčí rady Linda Silná je sousedkou předsedy dozorčí rady Ostroje a bratra majitele firmy. Bratři Trochtové dříve pracovali pro uskupení Moravia Steel, které nominovalo do funkce předsedy dozorčí rady AB Barrandov příbuzného Lindy Silné Lidé obeznámení s obchodem s pohledávkami tvrdí, že nákup dluhů pro dlužníka přes zprostředkovatele je častý.

"Dělají to nastrčení známí. Agentura na to nemůže přijít, protože kamarádské vazby nikde v rejstřících nejsou. Nepřišlo by se ani na to, kdyby s nimi spolupracoval někdo z agentur," říká majitel firmy, která špatné úvěry vymáhá.

Zástupci konsolidační agentury machinace s dluhy popírají. "Jeden tým pohledávky oceňuje, jiný je spravuje a další navrhuje, jak s nimi naložit. Týmy jsou oddělené.
Je pochopitelné, že když přijde žádost o prodej úvěru, tak se posuzuje. Při ceně vyšší než je ocenění, se dá nabídka k prodeji na internet. Pokud se nikdo jiný nepřihlásí, je možné, že pohledávku koupí agent dlužníka," říká zdroj z agentury.

Účet za skupování vlastních dluhů platí daňoví poplatníci. Ztrátu agentury totiž hradí státní rozpočet. "Málokdy je konečným kupcem přímo dlužník. Pro toho není výhodné dluh oficiálně umazat. Při jeho koupi by také musel platit vysoké daně. Je tak výhodnější, když dluh má spřátelená firma, která může splatnost podle potřeb posouvat," říká jeden z expertů.