Do aktovky zbytečné pomůcky nepatří

  • 1
Právě teď je ten pravý čas vyrazit do obchodů pro školní potřeby, zdá se podle výzdoby výloh obchodních domů a papírnictví. Akční ceny aktovek, batůžků, penálů, sešitů, přezůvek, tužek, fixů, obalů a pravítek nabízejí všechny velké obchodní řetězce. "Osmdesát pět procent prodeje se uskutečňuje právě v těchto chvílích," říká Lenka Svobodová z firmy Herlitz, která školní potřeby do českých obchodů dováží.

Co konkrétně však takový prvňák do školy potřebuje, to prodavači rodičům neporadí.

Strašákem pro mnohé rodiny jsou výdaje, které se začátkem školního roku souvisejí. Často se nechají zlákat cenově výhodnými nabídkami v obchodních domech a hypermarketech a koupí tak víc, než školák, a zejména prvňáček, potřebuje. Příloha Test přináší průvodce labyrintem věcí, bez kterých se žádný školák neobejde.

Penál by neměl být největší věcí v aktovce

Koupit prázdný penál a naplnit ho podle svého, nebo se spolehnout na výrobce a pořídit dítěti vybavené pouzdro? Takovou otázku si před obchodem položí nejeden rodič. "Pokud rodiče koupí penál a potřeby do něj samostatně, vyjde je celková investice zhruba jedenapůlkrát dráže, než kdyby pořídili penál už vybavený," tvrdí Luděk Boďo z firmy Donau Design, která do českých obchodů školní pomůcky dováží.

NÁKUP PENÁLU
musí být pevně šitý
zip by měl něco vydržet
u vícepatrových penálů musí být dobře slepeny jednotlivé díly, aby se nerozpadly
zkontrolovat, jestli jsou dobře přišitá poutka uvnitř
vyzkoušet, zda se do poutek snadno zasunují tužky a pera, a jestli dobře drží
pokud je penál naplněný od výrobce, prověřit si kvalitu vybavení (například plastové nůžky nevěstí nic dobrého) 
Učitelé si však myslí něco jiného. Velké penály podle nich odvádějí pozornost dětí při vyučování. "Nejlepší je pro prvňáčka co nejjednodušší pouzdro, do kterého mu rodiče psací potřeby teprve nakoupí podle jeho nároků," říká učitelka Základní školy v Jindřichově Hradci Irena Snížková.

Pro některé rodiče není snadné se v široké nabídce penálů vyznat. Kromě jednoduchých, textilních pouzder na zip (takzvané "etue"), které jsou určeny na kružítka a další ostré věci, a obyčejných dvoukřídlých plastových penálů jsou na trhu i třípatrové modely, v nichž žák najde více než čtyřicet školních potřeb. Penály lze pořídit plastové (ty nejvíce vydrží, ale také jsou nejdražší), textilní nebo z laminovaného papíru. Občas je možné narazit na luxusní kožený či dřevěný. "Je to jen módní vlna hlavně mezi středoškoláky, kteří nosí dřevěné penály po prarodičích," myslí si Lenka Svobodová z firmy Herlitz.

NÁKUP ŠKOLNÍ TAŠKY
Výška brašny by měla odpovídat hmotnosti a výšce dítěte - dolní část se má opírat v místě bederní páteře. Do šířky nemá příliš přesahovat ramena.
Pro děti na prvním stupni jsou z ortopedického hlediska vhodnější brašny než batohy.
Taška má být lehká, ale pevná. Váha plné brašny by neměla přesáhnout 10% váhy dítěte.
Důležité je dostatečné vyztužení a anatomické tvarování polstrování zádové části, které se přizpůsobí tvaru zad.
Popruhy mají být široké, polstrované, pevné, s možností snadného nastavení délky.
Bezpečnost dítěte na ulici zvýší výrazné barvy a bezpečnostní prvky (odrazky, fluorescenční tkanina, odrazné fólie, které také lze na tašku našít).
Zejména pro nejmenší děti je vhodné vybrat tašku se snadno ovladatelnými uzávěry.
Vhodné je dostatečné vnitřní členění na přihrádky a kapsy.
Velké třípatrové penály s atraktivními motivy velmi snadno zlákají ke koupi nejednoho dětského zákazníka, spíše však matky či babičky. Takové penály jsou vybavené nejen tužkami či perem, ale i spoustou pastelek, fixy, kružítkem či úhloměrem. Během prázdnin a ještě v první polovině září se prodávají v takzvaných akcích za relativně nízké ceny. "Rodiče ale zbytečně vyhazují peníze," říká ředitel Základní školy v Kardašově Řečici Pavel Hazuka, "děti v první třídě takové vybavení vůbec nepotřebují. Penál je velmi těžký, a navíc odvádí pozornost dětí při vyučování."

Důvod, proč prvňákovi koupit jen to nejnutnější, vidí pedagogové také v náročnosti první třídy. "Děti se kromě jiného musí naučit dbát o své pomůcky," vysvětluje ředitel Základní školy v Londýnské ulici v Praze Jaroslav Kotál, "proto je úplně zbytečné zatěžovat je velkým penálem. Smyslem psacích potřeb není mít jich co nejvíc, ale uvolnit prvňáčkovi ruku a naučit ho psát.

Starší děti potřebují také kružítko, trojúhelník, úhloměr, různé zvýrazňovače. "Proto ale nemusí být penál větší," zdůrazňuje ředitel Pavel Hazuka. "Určitě by to neměla být ta největší věc v aktovce," souhlasí učitelka Irena Snížková.

Leckterý rodič si řekne, že když už má dítě penál jen na to nejnutnější, pořídí mu aspoň velmi kvalitní tužky. Opět zbytečně. "Je nesmysl utrácet za drahé věci. Umělohmotné vysunovací pastelky jsou zbytečné, lámou se a děti s nimi beztak neumějí zacházet," radí Irena Snížková. "Výborná jsou jednorázová pera dopíší a vyhodí se. Nedělají kaňky, a navíc při psaní zanechávají stejně silnou stopu." V obchodech se školními potřebami lze narazit i na pera přizpůsobená speciálně levákům. Na trhu existují tužky, pastelky či pera trojúhelníkovitého tvaru. "Dětem se lépe drží, jsou víc přizpůsobeny dětskému úchopu, který není na psaní zvyklý," doplňuje Irena Snížková. Pro rodiče malých školáčků jsou zajímavé i popisovače s vypratelnými inkousty.

Školní taška má být pevná a lehká

Každý školák jistě vykročí do nového školního roku mnohem raději s něčím novým, například školní taškou nebo batohem. Při jejich výběru však platí stejné pravidlo jako u bot dobře předem vyzkoušet. Při rozhodování, jaké školní zavazadlo vybrat, by se tedy rodiče neměli řídit jen podle toho, co se jejich dítěti líbí. Na druhou stranu by měli dítěti dát možnost si vybrat aspoň barvu, aby se nestalo, že tašku dítě nebude chtít nosit.

CO PRVŇÁČKOVI POŘÍDIT
jednoduchý, prázdný penál
dvě pera (jednorázová nebo plnicí)
tři měkké tužky
měkkou gumu
obyčejné pastelky v základních šesti barvách
ořezávátko, zmizík, rozvrh hodin, krátké pravítko, hadřík na otírání inkoustu

I s atraktivní brašnou s potisky figurek z oblíbených seriálů nebo batohem se spoustou kapes se může začít dítě po čase hrbit a bude více unavené. "Taška by rozhodně neměla přetěžovat páteř, jinak se dítě začne při nošení předklánět, což vede k větší únavě, a dokonce k poruchám držení těla," varoval při loňském testu brašen a batohů dětský ortoped Jiří Chomiak.

Mezi čtyřmi testovanými školními brašnami a stejným počtem batohů dávaly děti přednost spíše batohům. Nevýhodou většiny z nich však je, že nejsou příliš pevné a stabilní a často na nich chybějí barevné odrazky nebo jiné bezpečnostní prvky. Řidiči proto dítě na ulici velmi snadno přehlédnou.

KDE NAKUPUJETE ŠKOLNÍ POMŮCKY


ZORA JANDOVÁ
, herečka, Mníšek pod Brdy
Dcera Viktorka si nakupuje věci v papírnictví na náměstí. Prodavači jsou ochotní, co není na skladě, to doobjednají. Kupuje si osvědčené věci, žádné výstřednosti.

VERONIKA ŽILKOVÁ, herečka, Praha
Děti nakupují u papírníka pana Havránka. Má v podstatě všechno a dobře jim poradí. Do hypermarketů chodím minimálně, většinou tam totiž utratím víc, než jsem původně chtěla. A děti to pak stejně ztratí. U nás nejsou tužky záležitostí na celý život, ale na čtrnáct dní.

IVA TUČKOVÁ, finanční metodička, Praha
Rychlejší i levnější je to v Tesku na konci prázdnin, na sídlišti v papírnictví mi ale lépe poradí. Pokud musím něco reklamovat, je to ve velkých obchodech snazší.

VĚRA JANŮ, asistentka, Horní Radouň
Chodím do specializovaných obchodů. Prodavači mi dokážou poradit, popřípadě objednají konkrétní věc. To v Makru nebo Hypernově není. Navíc tam bloudím mezi regály a ztrácím čas.

RENATA HRBKOVÁ, editorka, Pec pod Sněžkou
Jezdím do Makra. Domluvíme se s kamarádkami, které mají stejně staré děti a nakoupíme ve velkém. Dětem pořizujeme většinou ty nejlevnější věci, které jim úplně stačí.

KAREL DVOŘÁK, daňový poradce, Praha
Nakupuju v papírnictví Novotný, kde mají perfektní přehled o tom, co dítě v té které třídě potřebuje. Pokud něco zapomenu koupit, vždycky mě na to upozorní.