Německo a Rakousko nebude vyžadovat pracovní povolení až od roku 2011. Ilustrační foto.

Německo a Rakousko nebude vyžadovat pracovní povolení až od roku 2011. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Do Belgie a Dánska ode dneška nepotřebujete pracovní povolení

  • 2
Češi i Slováci od dnešního dne nepotřebují pracovní povolení téměř v žádném ze států Evropské unie. Svůj pracovní trh pro osm států, které do EU vstoupily před pěti lety, nově otvírá Belgie, Dánsko a Norsko (to ovšem členem není). Prodloužení pracovního omezení ohlásilo Německo a Rakousko.

"Velmi vítám skutečnost, že Belgie a Dánsko se rozhodly ukončit omezení a garantovat úplná práva na volný pohyb pracovníků z osmi středoevropských a východoevropských členských státech EU," uvedl dnes eurokomisař pro práci a sociální věci Vladimír Špidla.

Kromě České republiky a Slovenska se volný přístup na pracovní trhy týká ještě obyvatel Maďarska, Polska, Slovinska a pobaltských států Estonska, Litvy a Lotyšska. Dánsko navíc ruší všechny bariéry i pro Rumunsko a Bulharsko, které do EU vstoupily v roce 2007.

Dánsko a Norsko, které není součástí EU, ale Evropského hospodářského prostoru, deklarovaly svůj záměr zrušit omezení pro pracovníky ze střední a východní Evropy již koncem minulého roku. Belgie své rozhodnutí v tichosti oznámila v dubnu a nechce kolem něj dělat příliš velký rozruch.

"Není to rozhodnutí. Je to 'nerozhodnutí'. Nemusíme o něm informovat," řekl ČTK minulý týden mluvčí belgické ministryně pro zaměstnanost Benoit Lannoo.

Německo a Rakousko pod palbou kritiky

Za prodloužení omezení na poslední možné období do konce dubna 2011 kritizoval Německo a Rakousko komisař Špidla i české předsednictví EU. Podle Špidly by zpřístupnění trhu pomohlo v současné ekonomické krizi vyřešit mnohé problémy.

Obě země musely svá zdůvodnění pro prodloužení omezení předat Evropské komisi, která teď zkoumá, zda jsou na místě. V případě, že je bude považovat za neadekvátní, může proti nim zakročit. Jak by je mohla potrestat, se ale zatím neví.

České předsednictví, které si jako jeden ze svých cílů stanovilo odstraňování bariér, na svých webových stránkách uvedlo, že na výsledky přezkoumání čeká "s důvodným zájmem".

Německý institut pro výzkum pracovního trhu ale přišel se studií, podle které by otevření pracovního trhu Německo neohrozilo.

Německo a Rakousko nepožaduje klasické pracovní povolení pro řadu povolání nebo pro lidi s požadovanou kvalifikací. S nynějším rozsahem uvolnění bariér nejsou spokojeni například němečtí živnostníci, kteří požadují větší otevřenost především pro mladé uchazeče o vyučení.

,