Do červnové inflace promluvil benzin a ranné brambory

Index spotřebitelských cen vzrostl v červnu proti předchozímu měsíci o 0,6 procenta, tedy podstatně více, než v předchozích měsících. Meziroční míra inflace měřená tímto způsobem pak vzrostla na 4,1 procenta. Červnový růst cen byl ve značné míře způsoben růstem cen pohonných hmot (o 7,1 procenta) a jízdného na železnici (o 14,2 procenta). U potravin zaznamemaly skok zejména brambory (o 31 procent), kde loňské zásoby vystřídaly čerstvé ranné.

"Růst cen byl způsoben především jednorázovými faktory a to sezónního či ojedinělého rázu. Počítali jsme, že "bramborový efekt" nebude mít až tak silný vliv. Podle očekávání však hlavní úlohu sehrály ceny pohonných hmot," říká Ivo Nejdl z Raiffeisenbank.

"Pokud očistíme cenový pohyb o vliv volatilních cen potravin a dopravy, zvýšila by se cenová hladina pouze o 0,2 procenta. Lze tedy opet opakovat, že stále nedochází k přelívání vyšších cen pohonných hmot do ostatních cen," říká Marek Fér z ČSOB.

"Vysoce konkurenční prostředí v maloobchodě bude tomuto vývoji bránit i ve zbytku tohoto roku," dodává.

"Zmíněné brambory v červenci zcela eliminují inflační tlaky plynoucí z deregulací některých cen. Předpokládáme, že v průběhu celého druhého pololetí budou dovozní ceny ropy klesat tak, jak bude sílit kurz eura vůči dolaru a lehce se snižovat cena "černého zlata" na světových trzích," prognózuje další vývoj Ivo Nejdl.

I v červnu pokračoval růst cen masa a masných výrobků, které  meziměsíčně vzrostly o 1,7 procenta. Naopak další pokles zaznamenaly především ceny čerstvé zeleniny (o 9,6 procenta) a mírně klesly ceny ovoce, olejů a tuků.

Z výdajů na volný čas vzrostly sezónní ceny zahraničních rekreací o 5,7 procenta a tuzemských o 2,4 procenta.

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12-ti měsíců činila v červnu 2,6 procenta.

Jádrová inflace, tedy. meziměsíční přírůstek indexu spotřebitelských cen počítaný na celém spotřebním koši po vyloučení vlivu změn regulovaných cen, daňových úprav a jiných administrativních opatření, vzrostla v červnu o 0,5 procenta, po očištění o sezónní vlivy činila 0,3 procenta.

Tzv. čistá inflace v červnu ve srovnání s květnem vzrostla o 0,7 procnta, v porovnání se stejným měsícem předchozího roku činila 2,6 procenta.

Tzv. čistá inflace je počítána na neúplném spotřebním koši, z něhož jsou vyloučeny položky s regulovanými cenami a položky s cenami ovlivňovanými jinými administrativními opatřeními.

Položky, u kterých dochází k cenovým změnám z titulu daňových úprav, zůstávají součástí spotřebního koše, avšak vliv daňových úprav je eliminován.