Do důchodu později, souhlasil Senát

  • 26
Senátoři podpořili další klíčový bod vládní reformy. Odsouhlasili a k prezidentskému podpisu odeslali zákon, který odsouvá odchod do penze. Od roku 2013 bude důchodový věk pro muže a bezdětné ženy 63 let. Matky mohou jít do penze az o čtyři roky dřív, podle počtu dětí.

Až na výjimky se bude muset smířit s trvale kráceným důchodem každý, kdo odejde do předčasné penze.

Senátoři už mají za sebou většinu reformních zákonů.

Odsouhlasili už například, že pro sociální dávky si budou Češi nově chodit na úřady práce. Předpokládá to novela zákona o státní sociální podpoře, která už také čeká jen na podpis prezidenta. Stát tak chce ušetřit administrativní náklady. Předloha počítá i se zrušením příspěvku na dopravu.

Úřadů práce je podstatně méně než úřadů obcí s rozšířenou působností, které dávky dosud spravovaly.

V Praze by od Nového roku měly dávky vyplácet úřady jednotlivých městských částí.

Novela zákona, která je součástí reformy veřejných financí, má zabránit dalšímu růstu nákladů na systém státní sociální podpory. Ty letos dosáhnou asi 34 miliard korun.

Podpora stavebního spoření klesne
Už ve středu senátoři schválili změny ve stavebním spoření. Maximální státní podpora klesne na 3000 korun, dostanou ji i děti. Také tomuto zákonu schází už jen podpis prezidenta.

Podobně vláda uspěla i se snížením nemocenské. Zpět do sněmovny naopak míří zákon o účetnictví, ke kterému zřejmě přibude i zákon o daních z příjmů.

"Je to v zásadě předjednáno, že zákon o účetnictví a zákon o dani z příjmů se ještě vrátí do Poslanecké sněmovny s pozměňovacími návrhy, které by měly tyto zákony vylepšit tak, aby tam byly zcela jednoznačné formulace. Myslím si, že ty změny budou ve prospěch daňových poplatníků," komentoval ministr financí Bohuslav Sobotka senátní verdikt.

Sněmovna by o novele mohla znovu hlasovat už v posledním listopadovém týdnu, kdy má začít její schůze, která potrvá až do prosince.

Senátoři navrhli, aby podvojné účetnictví nevedli od počátku příštího roku lidé, kteří nejsou podnikatelé, ale vydělají si šest milionů a více korun například za pronájem restituovaných domů.

Podobně by podvojné účetnictví neměli vést podle senátorů ani lidé, kteří nejsou podnikatelé, ale zmíněné příjmy mají třeba z rozhodcovské nebo umělecké činnosti.

Novela zákona o účetnictví ruší jednoduché
účetnictví. Drobní živnostníci by měli vést
pouze evidenci příjmů a výdajů. Limit pro
přechod na podvojné účetnictví má od
ledna vzrůst ze tří na šest milionů korun.
Podvojné účetnictví povedou všechny
právnické osoby.

Naopak do výčtu těch, kdo by podvojné účetnictví vést měli, senátoři nově zařadili lékárníky.

Většina zákonů už prošla
Ve znění předloženém sněmovnou už Senát přijal novelu zákona o dani dědické, darovací a z převodu nemovitostí.

Kabinet uspěl i se snížením nemocenské, ta klesne v prvních třech dnech, respektive prvních dvou týdnech choroby. Neuspěl tak senátor za ČSSD a šéf odborů Milan Štěch který navrhoval, aby se nemocenská v prvních dnech nemoci nekrátila. - více zde

Senátoři také zvýšili živnostníkům odvody do systému veřejného zdravotního pojištění.

Základní měsíční plat poslance a senátora bude po příští tři roky činit stejně jako dosud 46 500  korun. Senátoři podle očekávání neschválili zvýšení této mzdy, které navrhoval ústavně-právní výbor. Podpořili tak zákon o zmrazení platů ústavních činitelů.

Komplikace jsou u zákona o daních z příjmů, který má přinést snížení podnikových daní až na 24 procent. Při přetisku verze ze sněmovny se v jednom paragrafu zaměnilo slovo "je" na "není", což zcela mění smysl zákona, a senátoři nemusí zákon přijmout.

, ,