Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Roman Čejka, MF DNES

Výměna kotlů startuje. Stát zájemcům o dotaci rozdá devět miliard

  • 314
Statisíce domácností, které topí v zastaralých kotlích na uhlí či dřevo, můžou v příštích týdnech začít žádat o dotaci na nákup modernějšího zařízení. Stát zájemcům proplatí až 85 procent nákladů, celkem je na výměnu kotlů připraveno devět miliard korun. Cílem je snížit znečištění ovzduší.

Příspěvky můžou lidé dostat nejen na nový kotel a jeho instalaci, ale také na novou otopnou soustavu nebo její rekonstrukci. O udělení dotace budou rozhodovat krajské úřady. Žádosti začnou přijímat ještě letos.

Nejvíce může uchazeč o příspěvek dostat 127 tisíc korun. „Výše podpory je odstupňovaná podle typu zdroje. Například na nový kotel na uhlí může domácnost získat 70 procent z pořizovacích nákladů, na kotel na biomasu nebo tepelné čerpadlo až 80 procent,“ sdělila Jana Poncarová ze serveru Energetickáporadna.cz.

OTÁZKY A ODPOVĚDI: Jak získat státní dotaci na nový kotel

Dalších 5 procent navíc dostanou domácnosti v oblastech se zhoršenou kvalitou ovzduší, jejichž seznam připravilo ministerstvo životního prostředí. S kvalitou vzduchu jsou na tom nejhůře severní a střední Morava a severní a střední Čechy (více čtěte zde).

O zpětné uznatelnosti nákladů rozhodnou kraje, nesmějí však jít před 15. července 2015.

K žádosti bude kromě dalších formulářů nutné dodat také průkaz energetické náročnosti budov, který ukazuje energetickou náročnost objektu. Konkrétní informace se zájemci dozví na internetových stránkách příslušného krajského úřadu.

Kotlíkové dotace odstartovaly v Česku v roce 2014 a skončí v roce 2020. Podle odhadů ministerstva životního prostředí bude potřeba do roku 2022 vyměnit asi 360 tisíc zastaralých kotlů. Pak už nebude možné topit ve starých neekologických kotlích.

Stát chce také umožnit obecním úřadům, aby mohly zkontrolovat domácnosti, které topí v kamnech odpadky a škodí tím životnímu prostředí. Počítá s tím zákon o ochraně ovzduší, který minulý týden prošel Legislativní radou vlády (více čtěte zde).

Co bude třeba podniknout, abyste získali dotaci