Do ledna 1999 bude platit rozpočtové provizorium

- Poslanecká sněmovna v pátek rozhodla o dalším jednání o rozpočtu. Druhé parlamentní čtení bude zahájeno v úterý 12. ledna 1999 a závěrečné třetí čtení 48 hodin po skončení druhého. Podle této varianty se bude zhruba dva týdny hospodařit podle rozpočtového provizoria.

Poslanci ve středu schválili schodek 31 miliard korun
Státní rozpočet pro příští rok bude mít schodek 31 miliard korun. Poslanci ho ve středu odpoledne schválili v prvním čtení většinou 113 hlasů ze 197 přítomných, proti hlasovalo 82 zákonodárců. Vládní ČSSD si zajistila podporu poslanců KDU-ČSL i KSČM. Komunisté si však na kabinetu vynutili ústupky, premiér Zeman se kvůli tomu v průběhu jednání sešel se šéfem komunistických poslanců Vojtěchem Filipem.Komunisté si však na kabinetu vynutili ústupky, premiér Zeman se kvůli tomu v průběhu jednání sešel se šéfem komunistických poslanců Vojtěchem Filipem. Jaké budou konkrétní ústupky vlády, Filip nesdělil. KSČM měla výhrady především k privatizaci bank.

Zeman si liboval, Klaus brblal
Premiér Miloš Zeman po hlasování zářil spokojeností a prohlásil, že ve sněmovně zvítězila odpovědnosti nad neodpovědností. "Lidé, kteří mají zájem na tom, aby nová vláda vyvedla zemi z ekonomické krize, do níž ji uvrhly vlády předchozí, zvítězili nad těmi, kdo si přejí, aby se tato vláda znemožnila," prohlásil.
Naopak předseda ODS Václav Klaus hodnotí návrh rozpočtu jako špatný, protože je jen kosmeticky upraven původně zamítnutý návrh. "Za nejhorší považuji, že ten rozpočet už se nevzal  jako vážná diskuse, už se přijal jako něco, co je předurčeno trojdohodou socialisté, komunisté, lidovci," poznamenal Klaus. Nelíbilo se mu také, že rozpočet byl schválen velmi brzy. "Vládní návrh prolétl sněmovnou jak po másle a já to považuji za nedůstojné," podotkl.

Jak kdo hlasoval
Pro návrh rozpočtu hlasovalo podpořilo 113 ze 197 přítomných poslanců. Zapotřebí bylo alespoň 99 hlasů.
Vedle přítomných 73 poslanců ČSSD předlohu podpořilo i 23 poslanců KSČM a 17 poslanců KDU-ČSL. Dva lidovečtí poslanci nehlasovali. Šlo o bývalou ministryni spravedlnosti Vlastu Parkanovou a Pavla Tollnera.
Proti rozpočtu podle očekávání hlasovalo všech 63 poslanců Občanské demokratické strany a kompletní, tedy devatenáctičlenný klub Unie svobody. (Oficiální stránky o hlasování: www.psp.cz/sqw/hlasovani.sqw?0=3 )


Ještě před jednání o rozpočtu sněmovna zamítla návrh Ivana Pilipa (Unie svobody) týkající se hospodaření s rozpočtovými prostředky. Ten by v případě neschválení návrhu rozpočtu předepisoval, že by  platil rozpočet naposledy schválený.

Dosavadní vývoj
Podle prohlášení poslance za KDU-ČSL Miroslava Kalouska může vláda počítat s hlasy lidovců, ale možná ne všech. "Z drtivé většiny převažuje názor, že zvolíme raději podporu postupu tohoto návrhu do druhého čtení, než abychom riskovali rozpočtové provizorium, které je tou nejhorší variantou," řekl v úterý před schůzí sněmovny poslanec a ekonomický expert této strany Miroslav Kalousek.
Návrh státního rozpočtu počítá se schodkem 31 miliard korun, přičemž příjmy činí 574 miliard korun a výdaje 605 miliard korun.
Proti vládnímu návrhu bude ODS a pravděpodobně i Unie svobody.
Poslanci v úterý pustili do třetího čtení návrh na zvýšení spotřební daně u tabákových výrobků a pohonných hmot.
Sněmovna má projednat rovněž vládní návrh novely zákona o loteriích, který má opět umožnit účast zahraničního kapitálu v provozování kasin a spotřebitelských soutěží.