Do penze se má chodit později

  • 143
Muži i ženy by měli odcházet do důchodu až v 63 letech, tedy později než nyní. Živnostníci musí začít odvádět státní pokladně více peněz. A státních úředníků už nesmí přibývat. To jsou první z opatření, jimiž chce stát ušetřit a omezit své rostoucí dluhy.

Dohodli se na nich ministři a jejich poradci, kteří jednali na zámku v Kolodějích u Prahy. Nejpodstatnější součásti reformy státních financí však zůstaly otevřené. Nepadlo rozhodnutí o tom, jak by se měly měnit daně a štědrý a často zneužívaný systém sociálních dávek.

Experti se shodli hlavně na cíli svého snažení. Chtějí zkrotit vysoké schodky státního rozpočtu a obrovské dluhy obcí, za které nás kritizuje Evropská unie, na přijatelnou míru, a to do roku 2006.

"Během tří let musíme ušetřit několik desítek miliard korun, je to ambiciózní cíl, ale dnes všechny vládní strany ukázaly, že mají odvahu prosadit kroky nutné pro zdravé státní finance," řekl ministr financí Bohuslav Sobotka.

Na konkrétních opatřeních, jak úspor dosáhnout, však nepanuje shoda ani v ČSSD. Schůzka ministrů a koaličních ekonomů také potvrdila nutnost zahájit penzijní reformu. Současný systém příliš zatěžuje státní kasu a vytváří stále větší díru ve veřejných financích.

Ale konkrétní změny má narýsovat ministr práce Škromach až na další jednání. "Zatím je jasné, že budeme trvat na prodlužování věku odchodů do důchodu a na tom, že bude stejný pro muže a ženy," oznámil premiér Vladimír Špidla. Předčasné odchody do penze by podle něj měly být také složitější.

Snad nejjasněji zní včerejší vzkaz z Koloděj pro státní úředníky. Premiér Špidla už nechce zvyšovat počty úředníků. "Ze současných 19 200 už nebude zvyšován počet tabulkových míst. Pokud některé ministerstvo chtělo přibírat pracovníky kvůli vstupu do EU, musí je ušetřit jinde," prohlásil. 

V rozpočtu chce koalice ušetřit desítky miliard
Zástupci vládní koalice se v neděli poprvé shodli, že je potřeba jednat a začít neodkladně uzdravovat státní finance. Jinak by totiž hrozilo, že euro nebudeme moci zavést stejně rychle jako naši sousedé Maďarsko a Polsko, kteří už razantní rozpočtové reformy odstartovali.

Jak chtějí členové Špidlova kabinetu přibrzdit utrácení státu, po včerejším jednání není jasné. Koalice se zatím teprve shodla na tom, o kolik by se deficit veřejných rozpočtů měl snížit a jak rychle. Kde se však konkrétně budou utahovat opasky, se ministři a ekonomičtí experti koalice nedohodli.

K tomu se znovu sejdou za týden. "Máme jednotný názor na to, že je potřeba udělat reformu veřejných financí. Je to zásadní cíl, jsme připraveni jej prosadit a bude ke prospěchu České republiky," řekl po jednání premiér Vladimír Špidla.

Připustil, že reforma je životně nutná kvůli budoucímu fungování ČR v Evropské unii : "Koncepce moderního evropského státu není možná bez stabilizovaných financí," dodal předseda vlády.

Prostor, v němž se má reforma uskutečnit, dostal základní mantinely. Rozpočtový schodek, který rok od roku hrozivě narůstá, by se teď měl začít naopak snižovat. Zatímco letos se má vyšplhat na 6,2 % ročního hrubého domácího produktu, během tří let by měl klesnout na maximálně čtyři procenta výkonu ekonomiky.

"My teď musíme rozpočítat, jaké fiskální cíle si vytyčíme na jednotlivá léta do roku 2006, kdy deficit nesmí být víc než čtyři procenta HDP," říká ministr financí Bohuslav Sobotka. Důležité podle něho také je, že koalice chce změnit rozpočtová pravidla tak, aby jednotlivá ministerstva věděla na dva roky dopředu, kolik smějí utratit. Tyto rozpočtové výhledy by schvaloval parlament.

Zároveň by resorty měly mít možnost neutracené peníze převést do dalšího roku.
Zásadní opatření - například změny daňových zákonů či rozsah státní sociální podpory, které by měly vládě dovolit nastoupit cestu šetření - však nebyla ani projednána.

Jedinými kroky, na kterých se koaliční schůzka usnesla, je: dál pokračovat v prodlužování věku odchodů do důchodu a sjednotit je u mužů a žen na 63 let, omezit předčasné odchody do penze, zamezit zneužívání systému sociální podpory. Odměňování na úřadech má také odpovídat tomu, že se stát vydá cestou úspor a počet státních úředníků se nebude zvyšovat.

Příští týden koaliční debata nad reformou veřejných financí nemusí pokračovat tak hladce. Na řadu přijdou Sobotkovy návrhy na snížení daní z příjmů pro firmy, úpravy sazeb DPH, návrh ministra sociálních věcí zavést nové daňové pásmo pro lidi s vysokými příjmy či zvyšování daní z převodů nemovitostí. Nenašla se také shoda, jak donutit živnostníky přispívat víc do sociálního systému.