Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Do postkomunistických zemí se dovážejí horší potraviny než na Západ

  • 1249
Dovezené potraviny, které se objeví na českém, slovenském nebo bulharském stole, jsou horší než například v Německu. Slovenská asociace spotřebitelů přišla se skandálním zjištěním, že se do postkomunistických zemí dodávají potraviny horší kvality než na zbytek kontinentu.

Nejhorší potraviny se údajně dodávají do Bulharska, země si na to dokonce stěžuje u Evropské unie. Výrobci přiznávají, že složení některých výrobků se stejnou značkou se pro jednotlivé trhy liší. Uvedla to Česká televize.

"Výsledek testu ukázal to, co si mnozí spotřebitelé už roky šeptali. Firmy často posílají nižší kvalitu do nových zemí EU, kde mají pocit, že se spotřebitelé ještě tak nebrání," řekl předseda Asociace spotřebitelů Slovenska Miloš Lauko.

Podle agrárního analytika Petra Havla je to známá věc i v Česku. "Je potřeba ale říci, že tato skutečnost má dvě strany. Při plnohodnotném složení by ty výrobky byly dražší, než jsou," řekl Havel.

"Je neslýchané, aby v Evropě platily dvojí standardy pro prodej potravin. Pokud se skutečně prokáže, že se k Bulharsku přistupovalo jako k druhořadé zemi, Sofie zváží veškeré právní kroky," řekl bulharský ministr zemědělství Miroslav Naydenov.

Unie do sporu nechce vstupovat

"Já si nedokážu představit, že by jednotlivý členský stát začal komunikovat s nějakým silným výrobcem, řetězcem, aby měnil receptury tak či onak," řekl ministr zemědělství Ivan Fuksa. Ministr požádal své zahraniční kolegy, aby mu studii poslali. Až ji bude mít v ruce, zváží další postup.

"Nejde o kvalitu, jde o to, že občas se musí produkty přizpůsobit chuti místních. Každá země má své standardy nasazeny jinak vysoko. Běžně to dělá třeba Knorr. I v Evropě najdeme hodně rozdílů v chuti, na které musíme reagovat," řekl Paul Polman, generální ředitel společnosti Unilever, třetího největšího producenta potravin a spotřebního zboží na světě.

EU do sporu vstupovat nechce. "Ty potraviny nejsou nebezpečné, může to být volba firmy. I produkty úplně stejného jména se můžou v různých zemích lišit. Je to jen volba spotřebitele," reagoval mluvčí Evropské komise pro zdraví a ochranu spotřebitele Frederic Vincent.

,