Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Dobeš chce rychleji skoncovat s billboardy u silnic. Zmizí do pěti let

  • 45
Ministerstvo dopravy přitvrzuje ve své snaze zbavit se billboardů u silnic, které svádějí pozornost řidičů mimo vozovku. Do vlády resort předloží novelu, která počítá s úplným zákazem billboardů od roku 2017. A to i přesto, že některé smlouvy reklamních firem platí déle.

Ministerstvo dopravy se snaží odstranit nebezpečné reklamní poutače od silnic a dálnic poněkolikáté. Tentokrát to prý vyjde a bude to natrvalo. Konec má přijít za pět let, výjimku dostanou jen benzinky či motely.

Na schůzi vlády v nejbližších dnech zamíří novela zákona o pozemních komunikacích, která do pěti let od její platnosti úplně zakáže mimo města a vesnice umisťování billboardů v nejbližším okolí silnic a dálnic. Dosud byl problém v tom, že úřady vydaly povolení reklamním firmám třeba na dvacet let dopředu.

Ministerstvo dopravy ujišťuje, že i to nový zákon vyřeší - platnost povolení prostě paušálně omezí. "Předpokládám, že novela začne platit od poloviny příštího roku, pak by billboardy od silnic zmizely nejpozději v roce 2017. A to platí i pro ty, u nichž je povolení vydáno na delší dobu," říká Jan Skovajsa z ministerstva dopravy.

90 procent nebezpečných reklam

Podle nového zákona budou muset zmizet veškeré reklamy ve vzdálenosti do 250 metrů od rychlostních silnic a dálnic. Zákaz se bude týkat také silnic I. třídy, u nich však zdaleka není tolik poutačů.

"Ponecháváme pouze možnost povolit poutače provozoven, které se nacházejí v blízkosti silnice," říká Skovajsa. To se týká například benzinek, motelů nebo restaurací. U jejich reklam však ministerstvo zavede přísný povolovací režim a platnost povolení bude omezena na pět let.

V Česku je nyní přibližně 20 tisíc billboardů, zhruba pětina z nich se nachází právě kolem dálnic a rychlostních silnic. Jejich správce, Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), si zmapoval, zda jsou tyto billboardy potenciálně nebezpečné.

"Až devadesát procent jich nesplňuje základní bezpečnostní normy, nejsou například v dostatečné vzdálenosti od silnice nebo je neoddělují svodidla," říká mluvčí ŘSD Martina Vápeníková. V 90. letech, kdy většina reklamních ploch vznikla, povolovaly předpisy stavět billboardy téměř kdekoliv. Dnes žadatel potřebuje posvěcení ministerstev dopravy a vnitra, která působení billboardu na bezpečnost řidičů posuzují.

"Většina dodnes stojících ploch pravidlům odporuje, nemůžeme s tím ale nic dělat, protože podle tehdejších pravidel byly postaveny správně," říká Jan Skovajsa.

Pryč s billboardy? Evergreen

Dostat billboardy od silnic se v posledních letech pokoušel snad každý ministr dopravy. Naposledy v březnu chtělo ministerstvo zakázat 470 nebezpečných reklam u dálnice D1, jeho výzvu však mohli provozovatelé beztrestně ignorovat.

Nyní se úřady dušují, že plochy začnou v příštím roce mizet ve velkém. "Od dálnice D1 to bude 40 billboardů, od rychlostních silnic ve Středočeském kraji dalších 150," vyčísluje Vápeníková.

Umisťovat billboardy u dálnic je v mnoha evropských zemích zakázáno už léta. A například v Německu platí úplný zákaz reklamy podél všech typů komunikací.