Dobrá adresa si žádá své

Funguje už také v Česku něco, čemu se říká dobrá adresa? Když chce americká filmová hvězda něco znamenat, bez vily v Beverly Hills se neobejde. I čeští zpěváci, špičkoví sportovci a manažeři mají své Jevany, Hanspaulky a další čtvrti vyvolených. Takové bydlení však žádá své.
"Brzy poté, co jsme se přistěhovali, jsem po ránu dala vyvětrat peřiny. Najednou zvonil soused a říká, že mě vítá na nové adrese, ale že peřiny v téhle čtvrti do okna nepatří," říká jedna z obyvatelek pražské čtvrti umělců a diplomatů na Ořechovce.

Nečekaný zvyk obyvatel dobrých adres zaskočil i mladého podnikatele, který se přistěhoval do vilové čtvrti u Plzně. "Hned první den sousedka přinesla upečený koláč a zvala mě na návštěvu, prý ať se rodiny poznají. Pak přišly pozvánky na party a já se začínal bát, kdo zase zazvoní. Navíc se očekávalo, že budu pozvání oplácet," vypráví spolumajitel softwarové firmy.

Čeští manažeři však zatím nepřiznávají, že je pro ně adresa na vizitce důležitá. "Jednání vedu ve firmě, u zákazníků nebo na neutrální půdě. Adresa mého bytu u toho nehraje roli. Snad jedině v showbyznysu potřebujete dobrou adresu k popularitě," říká šéf plzeňské Škody Martin Roman. Sám bydlí v pronajaté vile v Radotíně v Praze 5.

Míst, kde zvonky na dveřích zdobí slavná jména a domy stojí desítky milionů korun, dvoj- až trojnásobek běžných cen, ovšem poslední dobou přibývá.

Přestože se realitní agenti shodují, že bydliště na dobré adrese ještě nepatří k nutné výbavě českého špičkového manažera, právníka či podnikatele, občas se přesto takové případy objeví.

"Jeden z velmi známých pražských právníků před časem měnil bydliště. Měl krásný velký dům, a přesto ho prodal a postavil nový - jen aby bydlel na Hanspaulce," vzpomíná šéf realitní kanceláře RAK Jaroslav Novotný.

TRADIČNÍ ČTVRŤ? NENÍ NA PRODEJ!
Pražská Hanspaulka, brněnská Masarykova čtvrť, vilová oblast Klíše v Ústí nad Labem či venkovské Jevany patří k místům, která získala pověst luxusního bydlení už začátkem 20. století.

Dodnes tam bydlí slavní lidé a další slavní se tam stěhují. Vily stojící v těchto místech jsou dvakrát i třikrát dražší než jinde. Například vila na Hanspaulce vyjde podle realitní kanceláře Gavlas i na třicet milionů korun. V nedalekém luxusním "americkém" městečku Malá Šárka v Nebušicích jsou ceny zhruba poloviční.

Ani ten, kdo by měl desítky milionů korun, se však nakonec nemusí k vile v tradiční čtvrti dostat. Dědí se z generace na generaci a málokdo je prodá. "Je to nejlepší bydlení v Brně a pro sídlo mojí firmy je to hodně prestižní adresa. Neprodal bych za žádné peníze," říká Pavel Kellner z Masarykovy čtvrti v Brně.

David Celnar z realitní kanceláře Real Spektrum to jen potvrzuje: "Ve starých vilových čtvrtích se ročně prodá jen pár domů, nové se tam nestaví. Vnitřní Brno je vyprodané." V Praze, Ostravě i Pardubicích je situace podobná.

LUXUS ZA MĚSTEM JEDINĚ S AUTEM
A tak lidé, kteří chtějí bydlet v hezkém prostředí a přitom na prestižních adresách, musí vzít zavděk satelitními městečky na okrajích měst. Jejich hlavní výhoda - klid, příroda a bezpečí zaručené často hlídací službou a vysokým plotem - však bývá často vyváženo nepříjemným dojížděním za prací. "Ležíme stranou dopravy a bez auta ani nenakoupíte. Děti musím vozit do školy, protože v okolí jsou jen vesnice se základní školou. S jedním autem bychom tu nepřežili," popisuje své největší zklamání manželka jednoho ze známých publicistů, který se s rodinou přestěhoval do městečka za Prahou.

SLAVNÝ SOUSED = SLAVNÁ ADRESA
Přestože v nových čtvrtích na krajích měst stojí velké a drahé vily, podle realitních agentů se jen malý zlomek z nich stane opravdu uznávanou "dobrou adresou". K proslulosti však může hodně pomoci slavný soused. Tak vyrostly například obrovské vily v moravském Krnově na vrchu Cvilín. "První, kdo o tamní pozemky projevil zájem, byl hokejista Radek Bonk. Postavil tam dům a cena pozemků pak rychle rostla. Dnes tam stojí několik opravdu velkých vil místní honorace," vypráví bývalý místostarosta Krnova Vladimír Vocelka.