Povrchový Důl ČSA se rozkládá nedaleko Litvínova (v pozadí).

Povrchový Důl ČSA se rozkládá nedaleko Litvínova (v pozadí). | foto: KrajemUhlí.cz

Konec uhelné války se blíží, dohoda mezi ČEZ a Czech Coal je na spadnutí

  • 12
V české energetice by měl být během několika týdnů uzavřen kontrakt, který svou hodnotou za posledních dvacet let nemá obdoby. Smlouvu vyjednává těžební firma Czech Coal finančníků Pavla Tykače a Jana Dienstla s polostátním kolosem ČEZ. Měla by upravit vztahy těchto znesvářených firem na příštích téměř padesát let.

Kontrakt zpečetí i osud jedné z aktuálně největších a nejziskovějších uhelných elektráren ČEZ v Počeradech a v neposlední řadě může do budoucna ovlivnit i nastavení cen uhlí a potažmo energií v Česku. Zcela konkrétním dopadem smlouvy budou navíc investice Czech Coalu a ČEZ ve výši až dvanácti miliard korun v nejbližších pěti letech.

Ačkoliv hlavní principy smlouvy jsou už dojednány, podpis se zatím stále protahuje. "Dojednávají se detaily, které jsou ale v takto dlouhodobém horizontu klíčové. Hodně času také zabralo překonání vzájemné nedůvěry, která mezi oběma společnostmi panuje," popsal okolnosti dohody jeden z vysokých manažerů ČEZ. Nutno zdůraznit, že firmy v uplynulých letech spěly v různých variantách k dohodě už několikrát, nikdy se však nakonec nesmířily.

Byznys speciál: Které elektrárny ČEZ prodáČtěte v pondělí, 11. 2.

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Aktuálně hodně času zabrala například jednání o garancích obou stran, že budou kontrakt dodržovat. Ve hře tak byly zástavy akcií Czech Coalu a celé elektrárny Počerady nebo bankovní garance.

Investice půjdou do miliard

Podle šéfa strategie ČEZ Pavla Cyraniho jednání nabrala směr k dohodě v okamžiku, kdy se obě strany rozhodly, že obří smlouva vyřeší jak osud těžby uhlí až do konce životnosti vršanského dolu, tak osud Počerad. Oboje k sobě patří. ČEZ pro Počerady potřebuje Tykačovo uhlí, Czech Coal ho zase jen stěží prodá jinde kvůli dopravním nákladům a horší kvalitě, na niž však jsou Počerady uzpůsobené.

Pokud bude smlouva podepsána, měla by v kostce vypadat tak, že ČEZ investicí za zhruba dvě miliardy do roku 2016 zlepší ekologii Počerad, aby mohly fungovat v přísnějších předpisech, a to až do doby konce své životnosti. Ta se aktuálně odhaduje někdy na rok 2024.

Potom přijde podle Cyraniho velká výhybka ve vztazích, obě strany si opět sednou ke stolu, a buď dohodnou pokračování vztahu, nebo ČEZ Tykačovi Počerady prodá. V každém případě pak bude elektrárnu čekat buď úplná rekonstrukce, nebo výstavba nového zdroje. Může jít zhruba o 30 miliard korun.