Cesta nejmenšího odporu pro německý proud nyní míří přes Česko.

Cesta nejmenšího odporu pro německý proud nyní míří přes Česko. | foto: Radek Cihla, MAFRA

Chystá se val proti německému zelenému proudu, dohoda je před podpisem

  • 154
Německý provozovatel přenosových sítí Herz50 plánuje stavbu nových vedení do Česka, Polska, Dánska a Švédska. Pomocí transformátorů chce také řešit přetoky přebytkové elektřiny z obnovitelných zdrojů a zvýšit tak stabilitu přenosové soustavy v regionu. Smlouvy s Českem a Polskem jsou krátce před podpisem.

Napsal to německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).

"Stojíme krátce před tím, abychom se s oběma zeměmi smluvně dohodli na hospodářsky smysluplných řešeních," řekl listu předseda představenstva 50Hertz Boris Schucht. Konkrétně jde podle něj o stavbu takzvaných transformátorů s řízeným posuvem fáze (PST) na obou stranách hranice. Poslední by měl být hotový v roce 2017. Pomocí těchto "ventilů pro proud" má být regulován tok elektřiny, který se tak má stát více předvídatelným.

Díky tomuto opatření bude podle FAZ možné v budoucnu řídit obchod s elektřinou s Polskem, což dosud nebylo možné. Zadruhé mají tyto transformátory zajistit, že bude vytíženo i přes protesty vybudované vedení ze Saska-Anhaltska přes Durynsko do Bavorska a proud nepoteče "cestou nejmenšího odporu" přes sousední Polsko a Česko.

Vybudování nových sítí směrem na východ a na sever je v Německu nesmírně důležité pro zajištění bezpečnosti dodávek elektřiny a pro úspěch transformace německé energetiky, připomněl FAZ.

Rozvoj obnovitelných zdrojů musí podle něj být realizován co nejefektivněji a ekologický proud, pro který Německo dočasně nemá využití, musí být možné co nejhospodárněji prodat zahraničním odběratelům, aniž by to ohrozilo jejich přenosové soustavy. Právě na to si Češi a Poláci Němcům už několik let stěžují a hrozí protiopatřeními, poznamenal frankfurtský list.

Souběžně s opatřeními v Česku a Polsku plánuje 50Herz výstavbu nových podmořských kabelů do Skandinávie, které mají umožnit prodávat Seveřanům přebytkovou elektřinu z německých větrných elektráren v době, kdy tamní vodní elektrárny neprodukují dostatek proudu. Plány na výstavbu druhého podmořského kabelu do Švédska podle německé firmy postupují kupředu a soutěž na výstavbu dalšího propojení s Dánskem by mohla být vypsána ještě letos.

,