Reportáž skončila 14. 7. 2015 22:52

Evropa jedná o budoucnosti Řecka

Lídři eurozóny a Řecka našli po dlouhém jednání dohodu. Řecko čeká další utahování opasků, na oplátku může ze zahraničí čekat další pomoc přes 80 miliard eur.

22:58
Vážení čtenáři, pro tuto chvíli se s Vámi loučíme. Další vývoj v Řecku budeme sledovat opět zítra.
22:52
Řecký premiér naznačil, že banky mohou zůstat zavřené ještě další měsíc. Vše prý záleží na tom, kdy bude dohoda ratifikována všemi stranami.
22:31
"Beru plnou zodpovědnost za chyby, které jsem učinil, a za to, že jsem se podepsal pod dokument, kterému nevěřím," prohlásil Tsipras v rozhovoru s řeckou státní televizí ERT. Jak nicméně dodal, jeho povinností je, aby byl dokument v Řecku přijat.
22:30
Řecký premiér ke zvýšení hranice odchodu do důchodu na 67 let: "Měli jsme to udělat sami už předtím, není progresivní nechávat lidi odejít do předčasného důchodu".
21:51
"Neděle byla špatná noc pro celou Evropu. Výsledky jednání vznikaly pod velkým tlakem. Buď jsme mohli přijmout podmínky věřitelů, nebo podstoupit bankrot a nekontrolovaný odchod z eurozóny,“ řekl Tsipras během interview v řecké veřejnoprávní televizi ERT.
21:19
Podle aktuálních výsledků veřejného mínění se 70,1 % Řeků vyslovilo pro to, aby řecký parlament schválil dohodu z Bruselu, proti je 25,3 %. Dále 68,1 % respondentů uvedlo, že Alexis Tsipras by měl zůstat premiérem i po případných změnách v koalici. Na otázku „kdo je odpovědný za tato tvrdá opatření“ odpovědělo 48,7 % Řeků, že evropští lídři a 44,4 % uvedlo jako viníka řeckou vládu.
20:30
Podle tajné studie Mezinárodního měnového fondu, kterou zveřejnila agentura Reuters, by evropské země měly Řecku umožnit třicetiletý odklad povinností spojených se splácením evropských dluhů a prodloužit dobu splatnosti půjček. Jinou variantou, kterou studie obsahuje, je pak výrazné seškrtání řeckých dluhů.
19:50
Premiér Tsipras jedná se svými vlastními poslanci, aby je přesvědčil o nutnosti přijmout nouzovou legislativu, která je předpokladem pro jednání o nové mezinárodní pomoci. Několik členů koalice chce však hlasovat proti těmto opatřením, které vnímají jako vydírání ze strany eurozóny. Očekává se ale, že změny projdou díky podpoře opozičních stran, které je vidí jako jedinou možnost k udržení Řecka v eurozóně.
18:40
„Řecko je pod hladinou, můžeme mu hadičkami dodávat vzduch, ale nad hladinu se nedostane,“ řekl pro ČT24 Václav Klaus.
18:30
Premiér Alexis Tsipras připravuje vládní změny, při nichž se má zbavit představitelů levicového křídla ve své straně SYRIZA, kteří ústupky odmítají. Jedná se hlavně o vůdce levicové platformy a ministra energetiky Panajotise Lafazanise a dalšího člena kabinetu v pozici náměstka ministra sociálního zabezpečení Dimitrise Stratulise.
18:01
Řecko zakázalo vývoz 25 druhů léků kvůli obavám z jejich nedostatku, který by mohl vést k humanitární krizi.
17:34
Řecký premiér Alexis Tsipras bude dnes v deset večer místního času hostem televizního interview na kanálu ERT1. Za poslední týdny to bude nejméně počtvrté, co vystoupí, aby Řekům vysvětlil postup své vlády a zvraty v řecké krizi.
16:40
Vyčkává se na další důležité kroky, kterými bude schvalování reforem v řeckém parlamentu a odsouhlasení přechodné finanční pomoci ze strany EU. Tyto události představují riziko, ale nebezpečí, že se znovu vrátíme ke scénáři Grexitu, vypadá o poznání menší než minulý týden, domnívá se analytik Patria Tomáš Vlk.
15:31
České NE zárukám za překlenovací půjčku Řekům mínění EU nezlomilo. Evropská komise doporučí poskytnout zemi půjčku ze starého záchranného fondu. Česká vláda byla jednotně proti, nesouhlasili s tím ani Britové. Za půjčku ručí všechny země, český podíl by byl 1,13 procenta.
15:01
Zatímco trhy se včera radovaly z dohody věřitelů s Řeckem, Řecko nesplatilo další splátku MMF. Teď má vůči MMF nedoplatek zhruba 2 mld. eur.
14:05
Podle tajné analýzy MMF, do které nahlédla agentura Reuters, bude Řecko potřebovat daleko větší ústupky při restrukturalizaci svého dluhu, než o jakých jsou evropští partneři připraveni jednat. Důvodem je devastace jeho ekonomiky a bank v posledních dvou týdnech.
13:34
Pondělní dohoda možná odvrátila bezprostřední odchod Řecka z eurozóny, podle ekonomů však nadále existuje zhruba třicetiprocentní pravděpodobnost, že se tato silně zadlužená země nakonec s jednotnou evropskou měnou rozloučí. Vyplývá to z průzkumu mezi téměř 60 ekonomy, který během 24 hodin od ohlášení dohody uskutečnila agentura Reuters.
13:01
Ke způsobu použití překlenovacího úvěru se pro iDNES.cz vyjádřil ministr financí Andrej Babiš. "Eurozóna ani Evropská komise ještě neví, jak získá peníze pro překlenovací půjčku předtím, než bude domluveno refinancování dluhu Řecka prostřednictvím ESM. Analyzuje vícero možností. Česká republika je proti použití EFSM, stejně jako UK, Švédsko, Dánsko a další státy neeurozóny, např. Maďarsko nebo Chorvatsko. Státy neeurozóny taky žádají, aby ten překlenovací úvěr nešel v žádném případě způsobem, který bude mít negativní dopad na rozpočet EU," uvedl ministr.
12:22
Ohlasy ze světa
ČR si nepřeje aktivaci mechanismu EFSM k překlenovací půjčce Řecku, řekl v Bruselu premiér Bohuslav Sobotka. Podle Babiše se tak vyjádřily i další země mimo eurozónu. Jinými slovy, Česko se nechce zaručit za přechodnou půjčku Řecku, která má zemi pomoci do doby, než se schválí dohodnutá pomoc v objemu až 86 miliard eur. Babiš v uplanulých dnech upozorňoval, že Řecko se mělo nechat padnout.
11:42
Řecko by mělo vystupit z eurozóny, míní Zeman. Vystoupení Atén z eurozóny považuje prezident Miloš Zeman za rozumné řešení řecké krize, vzkázal po mluvčím Jiřím Ovčáčkovi. Finanční situace Řecka podle hlavy státu nenahrává vstupu Česka do eurozóny. Čeští daňoví poplatníci by podle Zemana neměli platit za řecké dluhy. Vstup ČR do eurozóny ale prezident nadále podporuje.