Problémový důl Paskov z portfolia OKD.

Problémový důl Paskov z portfolia OKD. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Majitelé OKD horečnatě bojují o záchranu. Pomoc nabízí uhlobaron Otava

  • 60
Zadlužená společnost NWR, vlastník Ostravsko-karvinských dolů OKD, je o něco blíž dohodě se svými věřiteli. Vzrostla tak šance, že se největší důlní firma v Česku vyhne bankrotu. Pokud by plán nevyšel, nabízí OKD své služby její bývalý spolumajitel Petr Otava.

NWR v úterý ráno oznámila, že pro dohodu o restrukturalizaci svého dluhu zatím získala 84 procenta zajištěných a 65 procent nezajištěných věřitelů. Celkově potřebuje v obou skupinách získat souhlas více než 75 procent věřitelů.

Počet příznivců dohody za poslední dva týdny vzrostl. Minulý pátek ale vypršela lhůta, v níž NWR pro nezajištěné věřitele nabízela výhodnější podmínky. Je tedy otázka, zda se podaří další příznivce z této skupiny získat.

"Jsme přesvědčeni, že jsme velmi blízko dohodě," říká nicméně Petr Jonák z NWR.

Pokud věřitelé na dohodu kývnou, odpustí NWR část dluhu, prodlouží splatnost a spolu s akcionáři dosypou do dolů 150 milionů eur kapitálu v podobě nových akcií. Na operaci doplatí především minoritní akcionáři, kteří se na úpisu nových akcií nebudou chtít podílet - jejich cenné papíry prakticky ztratí hodnotu.

Čas se krátí, alternativou je prodej dolů

Čas na uzavření dohody má skupina do září. Pokud se jí nepodaří do té doby získat dostatečnou podporu, chce prodat OKD a polská těžební aktiva. Výnos z prodeje by v tom případě mířil přednostně na úhradu dluhů zajištěných věřitelů, nezajištění by přišli zkrátka.

Řada znalců domácího hornictví je přesvědčena, že plán na prodej aktiv ze zadlužené skupiny z dosahu části věřitelů je nereálný. Například podle bývalého spolumajitele OKD Petra Otavy, vlastníka skupiny Metalimex a obchodníka s uhlím a dalšími surovinami, je pro NWR nejpravděpodobnějším vyústěním současné krize černouhelné firmy vyhlášení úpadku. "Diskuse o prodeji OKD je nesmyslná," říká Otava v rozhovoru, který poskytl MF DNES. Restrukturalizace dluhu by podle něj jen prodloužila agonii NWR a OKD.

"Já považuji za chlapské a zodpovědné řešení jen vyhlášení insolvence v co nejkratší době, ukončilo by to trápení všech zúčastněných. Neznamenalo by to omezení nebo ukončení těžby," říká Otava.

Pokud se podle něj firmy ujme profesionální tým nasazený insolvenčním správcem, bude možné firmu stabilizovat a udržet v chodu. Převzít by ji pak měl, očištěnou od dluhů a starých závazků, stát.

Sám Otava OKD nabízí své služby. „Mohu pomoci situaci v OKD řešit, i když nás odsud prakticky vyštvali. Málokdo tu firmu zná, jako já. Jsem ochoten pomoci insolvenčnímu správci nastavit řídící systémy a zefektivnit obchod, pokud o to budu požádán,“ uvedl v rozhovoru pro MF DNES, který vyjde ve středu.