Protest proti dohodě TTIP v Hamburku (23. dubna 2016)

Protest proti dohodě TTIP v Hamburku (23. dubna 2016) | foto: AP

Francie chce zastavit jednání o volném obchodu mezi EU a USA

  • 120
Francouzská vláda v září požádá Evropskou komisi, aby zastavila jednání o rozsáhlé dohodě o volném obchodu mezi Evropskou unii a Spojenými státy. Podle tajemníka pro zahraniční obchod na francouzském ministerstvu zahraničí Matthiase Fekla vyjednávání již nemá politickou podporu Francie.

„Politická podpora Francie k těmto jednáním již neexistuje“ a „Francie požaduje zastavení těchto jednání,“ řekl podle agentury AFP Fekl rozhlasové stanici RMC.

Německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel již v neděli prohlásil, že rozhovory o volném obchodu mezi Evropany a Američany v podstatě zkrachovaly.

Naproti tomu mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas v pondělí trval na tom, že vyjednávání naopak vstupují do zásadní fáze, kdy jsou na stole návrhy většiny kapitol a kdy se začíná rýsovat podoba budoucí smlouvy. Zdůraznil také, že komise má k dojednání takzvaného Transatlantického obchodního a investičního partnerství (TTIP) mandát od všech členských zemí unie a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker na posledním summitu EU od lídrů zemí unie znovu dostal mandát tato jednání dokončit.

Bílý dům v noci na dnešek uvedl, že Washington nadále hodlá dosáhnout dohody o volném obchodu s EU do konce letošního roku.

„Bude zapotřebí vyřešit některá dost ožehavá jednání, ale prezident a jeho tým jsou odhodláni to udělat,“ citovala agentura Reuters mluvčího Bílého domu Joshe Earnesta.

Zastánci TTIP tvrdí, že tato smlouva oběma stranám přinese mimo jiné rychlejší hospodářský růst. Některé země EU ale mají proti dohodě námitky, bojuje proti ní také řada aktivistů a dalších skupin - podle nich i kvůli netransparentnosti a možným dopadům na zemědělství a životní prostředí. Evropská komise obvinění z malé transparentnosti odmítá, neboť zpřístupnila řadu svých materiálů k jednáním.

Zatím poslední vyjednávací kolo se uskutečnilo v polovině července v Bruselu. Členské země EU se s dosavadními výsledky budou moci seznámit na neformální ministerské schůzce věnované zahraničnímu obchodu v Bratislavě 22. září.