DOKUMENT: Topolánkův projev ve Sněmovně

  13:34
Na program Sněmovny se dostal jeden z nejdůležitějších zákonů roku - reforma veřejných financí. Rozpravu uvedl premiér Mirek Topolánek. Jeho vláda nebude zavírat oči před stavem veřejných financí, řekl mimo jiné. Redakce iDNES.cz přináší celý projev v nezkrácené verzi.

Mirek Topolánek | foto: Jan ZátorskýMF DNES

Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, sluší se, aby bod číslo 22, tisk číslo 222, uvedl premiér a ty důvody jsou celkem jasné. Jedná se o komplexní návrh stabilizace veřejných rozpočtů. Obsahuje celou řadu novel i některé nové zákony a myslím si, že je třeba vysvětlit, proč. Proč zrovna teď a proč zrovna takto je třeba ty kroky udělat.

Včera jsme se hodně smáli po vystoupení kolegy Jandáka a nakonec prosazení bodu "vysvětlení textu písně Vlasty Parkanové". Myslím si, že je dobré, když se sem tam zasmějeme, když odlehčíme situaci a já si také do úvodu při představování tohoto balíku změn pomohu vtipem, který ale charakterizuje tu naši situaci poměrně velmi přesně.

Na transsibiřské magistrále někdo zatáhne za záchrannou brzdu a ten vlak se zastaví. V kupé, ve kterém sedí Lenin, Stalin a Brežněv, nastane velký zmatek. Lenin křičí: "Svoláme stranickou schůzi a všechny viníky vyloučíme ze strany. "  Stalin říká - a mává přitom pistolí: "Půjdu ven a zastřelím strojvůdce". A Brežněv říká: "Ne, ne, ne, zatáhneme záclonky a budeme dělat, že jedeme."

Ta situace je velmi podobná. Moje vláda se snaží zatáhnout za záchrannou brzdu, protože před námi je tunel a ta světla na konci tunelu to není nic jiného než protijedoucí vlak. V této sněmovně se najde řada těch, kteří budou hledat viníky té nastalé situace. To jsou ti první. Bude tady řada těch, kteří budou chtít hledat radikální řešení a budou si myslet, že někdo jiný by udělal jiné kroky. A budou tady i takoví, kteří budou tu situaci podceňovat a říkat: "Není třeba nic udělat, zatáhneme záclonky a budeme dělat, že jedeme."

Toto není ale politika mé vlády, této vlády.

Jak vlastně vznikají deficity veřejných rozpočtů? Bez toho, že bych chtěl dnes tady dělat hodnotící soudy, kdo všechno za ten stav může. Deficity veřejných rozpočtů vznikají velmi nezodpovědnou politikou vlád, které utrácejí více, než kolik do rozpočtu dostávají peněz. To je velmi jednoduché. Dělají to tak dlouho, až veřejné deficity začnou ohrožovat samotnou podstatu hospodářství.

V té situaci ještě nejsme. My jsme v situaci, kdy máme jeden z posledních termínů pro to, abychom podstatu neohrozili. Máme slušný ekonomický růst, možná ne masivní, ale určitě robustní. Máme inflaci přes inflační tlaky pod kontrolou. Máme snižující se nezaměstnanost a je jenom otázkou, jestli přirozeně nebo ukrýváním se těchto lidí v jiných pilířích sociálního systému. Máme vyrovnanou obchodní bilanci - i díky úspěšnosti našich firem po otevření evropského trhu. Jak je možné, že v této situaci jsme se dostali do stavu, kdy deficity veřejných rozpočtů mohou ohrožovat podstatu, mohou ohrožovat tento ekonomický růst, mohou ohrožovat tuto inflaci, mohou ohrožovat obchodní bilanci našich firem a mohou ohrožovat i nezaměstnanost nebo spíše zaměstnanost?

Známý spor mezi monetaristy a keynesiány v tomto případě nefunguje. Keynesiáni říkají "V letech chudých můžeme dělat deficity. V letech bohatých máme přebytkový rozpočet a splácíme dluhy."

To se ale v minulých letech nestalo. My přes všechny tyto dobré makroekonomické parametry padáme stále hlouběji a hlouběji do spirály dluhů veřejných rozpočtů.

Jak velká je ta hrozba, o to se můžeme hádat. Někteří mají zatažené záclonky, někteří budou hledat ty chyby. Pravdou je, že nastavením automatických valorizačních schémat jsme se dopustili - a říkám úmyslně "jsme se dopustili" - kroků, které musíme změnit za každou cenu. Nejde možná tak ani o výši dluhů vůči HDP, o výši státního dluhu. V této chvíli nejde možná ani o to, jak velké hrozí deficity, ale důležitá je akcelerace těchto deficitů, nezastavitelnost těchto deficitů, neovlivnitelnost těchto deficitů z pozice vlády.

Kdy došlo k tomuto kroku, to je nám známo. Pamatuji si na materiály z roku 2004, kde se poprvé použila slova "stabilizace veřejných rozpočtů". Teprve na základě stabilizace jsme plánovali kroky jako je reforma důchodového systému, reforma sociálního systému, reforma zdravotního systému. Teprve potom jsme chtěli diskutovat o tom, jakým způsobem budeme řešit ten státní dluh. A to je otázka pro příští politickou reprezentaci. Jestli tento dluh zastropuje a nechá ho relativně klesat, nebo tento dluh začne platit, anebo se konečně zjistí a otestuje ta hranice, do jaké se nám vyplatí obsluhovat dluh.

Já jsem velmi pozorně sledoval poslední Sněmovnu, kde při hlasování o tom, jak řešit dluh minulé vlády, jak řešit deficit státního rozpočtu za rok 2006, navrhoval ministr financí ne možná bohulibý, ale standardní krok, tento deficit řešit úpisem dluhopisů na delší dobu. Díval jsem se pozorně na hlasování této Sněmovny. Připadalo mi naprosto neuvěřitelné, že levice hlasovala proti tomuto návrhu. Přesto, že to byl její dluh, přesto, že jiný standardní prostředek v dané situaci neexistuje.

Jakákoliv jiná varianta realizace a umazávání tohoto dluhu je výrazně horší. Úpis do pokladničních poukázek je o několik miliard dražší. Existuje hrozba snížení ratingu České republiky. Existuje celá řada možností, které poškozují naší ekonomiku. Není jiná možnost v dané chvíli, než vypsat dluhopisy za dluhy minulé vlády. Přesto levicoví poslanci hlasovali proti. Ta hrozba, o které my hovoříme v tom příštím roce - a nejedná se o pouhých 30 miliard, jak tvrdí Jiří Paroubek, je dána právě těmi valorizačními automatickými schématy v jednotlivých pilířích výdajové strany rozpočtu. Ta hrozba deficitu dosahuje 160 až 180 miliard. Ono to není o mnoho více než letos. To jsme už zapomněli, že náš rozpočet má sice deficit 91, 3 miliardy (a to jsme už kvůli špatně schválenému zákonu o sociálních službách a dalším chybám museli seškrtat rozpočet o 7 miliard) nicméně 31 miliard musíme hledat v jiných zdrojích.

Buď privatizačních nebo půjčkou nebo jinak, abychom vůbec zabezpečili nasmlouvanou výstavbu dopravní infrastruktury. To je ten dluh na letošní rok podle aktuální metodiky ASO 95. Už 91, 3 plus 31 miliarda. A těmito automatickými normalizačními schématy bez jakýchkoliv opatření naroste deficit na 160 až 180 miliard, a to už přestává být legrace.

Jaké jsou dopady takto realizovaného dluhu veřejných rozpočtů bez reformních kroků, bez opatření, které navrhujeme? Pravděpodobně bezprostřední bude reakce Evropské komise, kdy po žluté kartě letos v červnu, to znamená takovéto ty ty ty, neplníte, co jste slíbili za vlády Vladimíra Špidly, dlouhodobě neplníte konvergenční kriteria, a to je taky diskuse, protože kritéria nejsou jenom ta čísla, ta hranice. To základní pravidlo paktu růstu a stability je dlouhodobá udržitelnost a klesající tendence. A mluví se o vyrovnaném státním rozpočtu. Je třeba si to přečíst. To znamená, ta hrozba je, že po tomto ty,  ty,  ty přijde karta červená. Červená karta, a teď nechci nikoho děsit, protože zatím se to nestalo, nicméně ta hrozba je možnost přijít o peníze z Fondu soudržnosti. V prvním roce 40 miliard, v dalším roce více. Nechci tím děsit, nestalo se to, určitě bychom bojovali, aby se to nestalo, ale ta možnost tady existuje.

To, co je daleko důležitější, nebudeme mít na jakékoliv jiné výdaje než výdaje mandatorní, to znamená ani na kofinancování těchto fondů. Nejenom, že o část těchto fondů můžeme přijít, ale my je nevyčerpáme. Nebudeme je mít z četo kofinancovat. Nebudeme moci realizovat bohulibé sny jakékoliv vlády, nejenom této vlády. Jakákoliv podpora vědy a výzkumu, jakákoliv podpora politiky jakékoliv vlády bude nemožná. Už v roce 2009 při tomto automatickém vývoji budou mandatorní výdaje krýt veškeré příjmy státního rozpočtu. Proboha, podívejte se na ty statistiky, podívejte se na ta čísla, zkuste jim porozumět, zkuste se je vnímat, pokuste se jim věřit.

V roce 2012 případně 2013 by mandatorní výdaje pohltily nejenom všechny příjmy státního rozpočtu, ale i realizovaný dluh, to znamená deficit státního rozpočtu. Tím by se zkomplikovaly jakékoliv kroky na výdajové straně rozpočtu, a na těch se shodujeme, my přece mluvíme o různých nástrojích, ale cíl máme stejný. My víme, že musíme realizovat důchodovou reformu, že už po roce 2025 ten systém padá do neuvěřitelných deficitů, neufinancovatelných deficitů. My víme, že musíme realizovat zdravotní reformu, ať už si o nástrojích, cestách a krocích těch z oponentů myslíme, co chceme. Že už po roce 2012 ten systém díky demografické křivce se propadá do deficitu. My víme, že musíme jinak nastavit sociální systém, že není možné, aby se v něm vezli černí pasažéři, a v tom se shodujeme. Možná se lišíme v nástrojích, jak toho dosáhnout.

Jak se řeší takový rozpočtový deficit nebo deficit veřejných rozpočtů? Obecně platí a existují studie, které mají vzorek dvacet pět, třicet let, které vyhodnocují podobné situace podobných států a podobná řešení, protože nejsme jediným státem, který se propadá při jinak dobrých parametrech do deficitu veřejných rozpočtů.

Já si matně vzpomínám na studie a všechny materiály z dob Špidlovy vlády a Sobotkova ministerstva financí, kdy ta čísla byla stejná, i ty nástroje byly podobné. Ty úspěšné reformy řeší 70 % všech kroků výdajové straně rozpočtu. Říkejte tomu škrty, říkejte tomu úspory, vždycky se 70 % řeší na výdajové straně rozpočtu. Reforma Bohuslava Sobotka toho nedosáhla a nebyla navíc realizována. Naše toho taky nedosahuje. Pohybujeme se někde na úrovni 69 %. Zbytek se řeší ve vládních výdajích a hlavně ve zvyšování daní a příjmů státního rozpočtu. Podívejte na Ference Gyurcsányho a na maďarskou reformu veřejných rozpočtů. My se pokoušíme, a to bych řekl, že je velké pozitivum této vlády, nezvyšovat daně, nezvyšovat příjem státního rozpočtu a realizovat reformu na výdajové straně rozpočtu a ve vládních výdajích. To bych řekl, že je velké pozitivum. Snažíme se zatáhnout za záchrannou brzdu v několika oblastech a tady vůči oponentům, kteří tvrdí, že to je neústavní, chci říci, že ten ústavní rozbor existuje. To není žádný přílepek, to je nazváno "stabilizace veřejných rozpočtů" a všechny normy se týkají stabilizace veřejných rozpočtů. Tam žádný přílepek není.

Úplně závěrem předtím, než vystoupí moji kolegové a budou se vás snažit seznámit s detaily nebo s vyšší mírou detailů navrhovaného balíku, chci říci, že ta reforma není asociální. Kdokoliv říká, že je asociální, tak neříká pravdu. Ta reforma dokonce podle jiných oponentů by mohla být tvrdší.

Hledali jsme kompromis, který bude znamenat, aby příjmy nízkopříjmových skupin, skupin, které jsou závislé na sociálním transferu, ze státního rozpočtu, nebyly ohroženy. Všechny příjmy těchto lidí proti roku 2006 narůstají více, než byla prostá aproximace křivky, která sledovala vývoj mandatorních výdajů. Všechny, u důchodců dokonce se stávajícím valorizačním schématem. Není pravda, že někdo dostane méně, není pravda, že reforma je asociální.

Vůči kritikům, kteří říkají, že je málo tvrdá, tak ty bych chtěl upozornit, že ta reforma je taková, a to je možná závěr mého vystoupení, aby ji neschválilo pouze 101 poslanců, ale aby při vědomí nutnosti těchto kroků, na kterých se shodujeme, bylo pro tuto reformu všech 200 hlasů. Já vám děkuji za pozornost.

Autor:

Teplo z uhlí podraží o deset až třicet procent, říká zástupce tepláren

  • Nejčtenější

Výrazně zpomalte rychlovlaky, vzkazují obce k nové trati. A koleje chtějí skrýt

12. března 2024

Postavte rychlotrať v tubusu, a nebo na ní výrazně snižte rychlost. Tak by se daly zjednodušeně...

Konec nadvlády programátorů. Pozic ubývá, na jednu se hlásí stále víc lidí

16. března 2024

Premium Ochota firem splnit uchazečům skoro jakýkoli požadavek a velmi nízká konkurence. Tak by se ještě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pořád Big Mac, ale už spíše Big Tech. Co ukázal výpadek u fastfoodového obra

16. března 2024

Když McDonald’s ve 40. letech minulého století poprvé otvíral, zákazníci vybírali menu z papírových...

Soláry, kam se podíváš. Elektrárnám dochází místo, musí být kreativní

17. března 2024  10:52

Elektřina ze slunce bude podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) v příštích několika...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kofola sáhla do svého loga. Nově v něm bude hranaté srdce

13. března 2024  13:48

Nápojářská skupina Kofola po devíti letech sáhla k úpravě loga. Ikonický lísteček lékořice na svých...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Cena elektřiny bude příští rok nižší než letos, říká analytik Matoušek

19. března 2024

Premium Dobrá zpráva: v příštím roce bude celková cena elektřiny nižší než v tomto roce. Ta méně dobrá zní,...

Irové svolili k nemyslitelnému. Na trh začali dodávat whiskey s příchutěmi

19. března 2024

Ochucené whisky vyrábějí palírny ve Spojených státech i Kanadě již několik desítek let a nejsou tak...

Musk přiznal užívání ketaminu. Je v zájmu investorů, abych pokračoval, tvrdí

18. března 2024  21:48

Miliardář Elon Musk v rozhovoru s bývalým moderátorem CNN Donem Lemonem přiznal, že užívá ketamin....

Přestaňte snít o konci ropy a plynu, prohlásil šéf saúdského těžebního obra

18. března 2024  20:29

Transformace energetického průmyslu selhává a svět by měl přestat snít o postupném odchodu od ropy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Konec nadvlády programátorů. Pozic ubývá, na jednu se hlásí stále víc lidí

Premium Ochota firem splnit uchazečům skoro jakýkoli požadavek a velmi nízká konkurence. Tak by se ještě nedávno dala definovat...