Dolanská loví spořivé klienty

  • 7
Mezi českými bankéři má zvláštní postavení. Není v představenstvu žádné banky, ve firmě je schovaná až v druhé linii. Přitom patří k lidem, kteří se v Česku starají o největší objem peněz a největší počet střadatelů.

Osmačtyřicetiletá Vlasta Dolanská řídí Poštovní spořitelnu, ústav kombinující poštu s bankou.

Formálně má na starosti jen jednu z několika divizí ČSOB, kam Poštovní spořitelna spadá. Pod sebou však má samostatnou banku, ve které má účet přes milion lidí - což je při sčítání drobných střadatelů víc než v mateřské ČSOB.

Na image si nehraje
Sama působí jako typ člověka, o které jako šéfka Poštovní spořitelny usiluje při souboji o klienty nejvíce - skromná paní, která nemá žádné přehnané nároky, nehraje si na image bohaté a mocné manažerky. Největší skupinou klientů jsou právě lidé okolo padesátky.

Přes týden jezdí z Prahy domů do jižních Čech, na autě má táborskou značku. To jen potvrzuje, že s velkoměstem, kde pracuje, se nikdy úplně nesžila. I tím je blíž k lidem, pro které pracuje a kteří jsou převážně z menších obcí či z venkova.

"Doma se cítím v jižních Čechách, v Táboře," říká Vlasta Dolanská, matka dvou synů studujících, po vzoru maminky, v Praze finance.

Od přepážky až na vrchol
"Nejcennější zkušenost je, že jsem měla možnost banku poznat od základů," říká dnešní šéfka instituce, kde si vyzkoušela jak práci u přepážky, tak ve vedení.

Nejprve pracovala v pobočce Investiční banky v Táboře, později po fúzi s Poštovní bankou - dostala v Českých Budějovicích na starosti region jižních Čech za celou IPB.

Krach IPB - nejtěžší období kariéry
Finále svého jihočeského angažmá, kdy IPB mířila ke krachu a pobočky byly v obležení vyděšených klientů, hodnotí jako nejtěžší období své kariéry.

"Nevěděli jsme, co se děje, a venku se tvořily nekonečné fronty lidí, které jsme deset let pracně získávali. Denně z pobočky odešlo třeba šedesát anebo sedmdesát milionů korun," vzpomíná na dramatický rok 2000.

Po převzetí IPB Československou obchodní bankou dostala na starosti oblast středních Čech, podílela se také na jedné z nejsvízelnějších etap této největší české bankovní fúze. Pracovala v týmu, který měl za úkol sloučit pobočky IPB a ČSOB. Ve větších městech bylo třeba vybrat, které místo se zavře, kteří lidé přijdou o práci, a kteří naopak povýší.

Od podzimu 2001 pracuje Vlasta Dolanská ve vedení Poštovní spořitelny, kterou ČSOB zdědila spolu se zkrachovalou IPB a která dnes tvoří jeden z pilířů její obchodní politiky.

"Poštovní spořitelna má kolem 1,3 milionu účtů pro drobnou klientelu oproti půl milionu v ČSOB. Tomuto rozložení také odpovídá rozdělení výnosů," uvádí mluvčí skupiny ČSOB Milan Tománek.

Ne každý řeší bohatství
Poštovní spořitelna je oproti klasickým bankám unikátní finanční institucí. Má jen sedm vlastních poboček, ale díky spojenectví s Českou poštou má "své" lidi u okénka každé pošty i v nejzapadlejších koutech republiky.

Díky tomu si může její šéfka dovolit odlišnou politiku od ostatních klasických bank, hlavně co se týká přístupu ke klientům, kteří jsou zvyklí chodit vyřizovat své věci osobně, a nikoli přes telefon nebo internet.

Protože pracovníci na přepážkách pošty musí sedět i kvůli jiným úkolům, jsou k dispozici k bankovním službám na tisících místech v zemi a většinou i v sobotu dopoledne.

Česká spořitelna, tradiční hlavní konkurent, se z několika desítek míst v posledních letech stáhla kvůli neefektivnímu provozu poboček, a tím vlastně Poštovní spořitelně vyklidila prostor.

Spořitelna má bankéře i na venkově
Loni nabrala přes sto tisíc klientů, letos dalších 80 tisíc. Komu nevadí chodit místo do banky na poštu, kde se všechno zdaleka netočí jen kolem finančních služeb, má k dispozici své "bankéře" delší dobu a na venkově také blíž k domovu.

Protože zaměstnanci pošty pro spořitelnu de facto pracují jen na částečný úvazek, nestojí tolik a banka si může dovolit držet nejnižší poplatky. V čerstvém letošním žebříčku agentury Scott & Rose skončila Poštovní spořitelna jako banka s nejnižší úrovní cen.

Na tom také Vlasta Dolanská staví svou obchodní strategii, která je postavena na všudypřítomné a levné síti.

V Holandsku má účet na poště 70 procent lidí
Její vizí je dosáhnout podobného postavení jako v Holandsku, kde má na poště svůj účet 70 procent občanů. Poštu využívají pro základní operace a do bank chodí až pro složitější služby.

I když těžiště klientely je mezi lidmi po padesátce, Vlasta Dolanská bojuje i o mladší image banky sponzoruje například hudební skupinu No name nebo film Snowborďáci.
Kvóty na ženy? Nesmysl
Skutečnost, že v bankovnictví, v politice a v řídících funkcích je málo žen, spočívá podle přední české bankéřky hlavně v ženách samých.

"Pokud by někde měly fungovat nějaké direktivní kvóty, určitě bych s tím nesouhlasila," uvádí Dolanská. "Hlavně je to v myšlení žen a schopnosti zlomit tradiční představy o tom, že jejich hlavní role je v domácnosti a do zaměstnání se chodí jen tak na přilepšenou," soudí rodačka z jižních Čech.

Dotazník Vlasty Dolanské

* Cítíte v  byznysu jako žena nějaké výhody nebo nevýhody?
Nic významného. Zřejmě jsem měla štěstí, ale nikdy se mi nestalo například to, že by na mé místo byl upředňostnován muž. Někdy mám pocit, že ženy si dokážou lépe seřadit priority a zorganizovat práci. U mužů mohu někdy jako žena počítat s určitou ješitností, která jim nedovolí polevit při plnění úkolů.
* Jak hospodaříte s časem?
Mám letitý zlozvyk, že si vždy večer sepíšu nejdůležitější úkoly na následující den. Snažím se neodejít z práce dřív, než mám tyto priority za sebou. Také chodím hodně brzy do práce, vstávám kolem páté.
* Jak se připravujete na strategická rozhodnutí?
Je potřeba mít všechno dobře promyšleno tak, aby to fungovalo pro celou firmu, a nejen pro jednu její část.
* Jak dosáhnout cíle při obchodním jednání?
Osvědčilo se mi pokládat druhou stranu za partnera, nikoli za odpůrce. Mám ráda normální lidi, s nimiž se příjemně komunikuje. Nesnáším arogantní jednání.
* Co nejlépe platí na podřízené?
Pochvala. Jinak slovo podřízený nemám ráda, vnímám lidi kolem sebe jako tým. V práci musí být dobrá atmosféra, aby se lidé nedívali na hodinky, kdy už bude konec.
* Nejzajímavější setkání v životě?
Asi nejsem normální, ale na nic mimořádného si nevzpomínám. Pokaždé mi udělá radost, když se v práci potkám s někým, s kým se příjemně jedná.

* Nejtěžší okamžik kariéry?

Jednoznačně pád IPB a run na banku, který s tím byl spojen.

Vlasta Dolanská patří mezi nejvýše postavené manažerky v Česku.