Nákup laciných dolarů u překupníka se nemusí vyplatit 1

Nákup laciných dolarů u překupníka se nemusí vyplatit - fint jak okrást zákazníka, ovládají pouliční prodejci celou řadu | foto: MAFA - Michal Růžička

Dolar za 36 je dnes leda u podvodníků

P r a h a - "Nechcete dolary?" Kdo by čekal, že tento dotaz pouličních překupníků, kteří nabízejí výměnu cizích peněz z ruky do ruky, zmizel před deseti letem spolu se socialismem, mýlí se. Přinejmenším v Praze se s "vekslákem" mohou lidé běžně setkat i dnes - stačí obejít pár směnáren, zkoumat kursovní lístky a překupníci se sami ozvou. Někteří se svým kursem liší od směnárny jen mírně, ale jiní nabízejí úsporu i několika korun za kus.

"Pokud si jich vezmete víc, můžu jít s kursem až pod šestatřicet," lákal jeden z překupníků na Václavském náměstí, přičemž okolní směnárny prodávaly dolar za víc než 38 a banky skoro za 40 korun.

Policisté ovšem varují, že kdo se nechá zlákat vidinou úspor, může na to nakonec těžce doplatit. "Někteří nabízejí rozdíl jen deset až dvacet haléřů, jejž si mohou dovolit, protože například neplatí nájem. Ale pokud jsou rozdíly větší, pak se zcela určitě jedná o podvody," vysvětluje šéf policie Prahy 1 Jiří Sellner.

Sami policisté vědí o různých fintách, které veksláci používají a jež jim umožňují stlačit kurs. Překupník například  bankovky neustále přepočítává a různě s nimi manipuluje, aby nakonec část tajně skryl v dlani.

"Jindy veksláci vloží do balíčku falešné bankovky nebo jen účtenky z obchodu, případně jejich komplicové vyvolají během výměny chaos a turistu zmatou," dodává policista ze strážnice na Václavském náměstí, jenž nemohl zveřejnit své jméno.

"Týdně sem kvůli tomu chodí tři čtyři turisté," dodal.

Mimo Prahu černý obchod s cizími měnami příliš nekvete. "Do Brna přijíždí méně turistů a na krátkou dobu," říká mluvčí jihomoravské policie Dagmar Bartoníková.

V Praze o nekalých praktikách veksláků vědí i lidé ze směnáren. "V poslední době se množí případy, kdy k nám chodí turisté s bulharskými leva, jež nakoupili na ulici v domnění, že jde o koruny," uvedla směnárnice Bóďa Čechová z firmy Thomas Cook, která na pobočkách varuje před záměnou bulharských bankovek za české zvláštním plakátem.

Pouličním prodejem valut se zabývají hlavně cizinci z východních zemí. To potvrzuje i Sellner. Policie již podle něho několik obchodníků zatkla, nelze však údajně dohledat přesný počet.

"Zakročit je možné pouze v případě, jedná-li se o podvod. Prodávají-li valuty za férovou cenu, nelze je postihnout za nelegální obchody ani třeba za podnikání bez oprávnění či za daňové úniky, neboť zpravidla tito lidé podnikají v něčem jiném," dodal Sellner.