Heath Hall, která také leží na Bishops Avenue, se v roce 2013 prodávala za 65...

Heath Hall, která také leží na Bishops Avenue, se v roce 2013 prodávala za 65 milionů liber (přes dvě miliardy korun). | foto: Profimedia.cz

Třetina domů na londýnské "třídě miliardářů" je prázdná, přesto vydělává

  • 95
Třetina honosných vil na "třídě miliardářů", jedné z nejdražších londýnských ulic, je neobývaných. Některé jsou prázdné už čtvrt století a začínají připomínat ruiny. Británie se přitom potýká s nedostatkem bytů, i starosta Londýna proto usiluje o to, aby majitelé domy pronajímali nebo je sami využívali.

Podle britského Guardianu je na nejdražší části Bishops Avenue v severním Londýně šestnáct neobývaných vil (nebo v některých případech spíše zámečků), které mají dohromady nejméně 120 pokojů. Jejich hodnota činí asi 350 milionů liber, tedy 11,7 miliardy korun.

Třída, která leží poblíž exkluzivních čtvrtí Hampstead a Highate, je prý druhá nejdražší v celém Londýně. Podle developera Anila Varmy, který zde také vlastní dům, se z této adresy ale stala "jedna z nejdražších pustin na světě".

"Až 95 procent lidí, kteří domy vlastní, tady doopravdy nežije. Ve skutečnosti je to hrozné místo pro život. Je to tu velmi nudné a silnice je přitom velmi rušná. Nemyslím si, že moc lidí chce bydlet v tak velkých domech," řekl jeden z obyvatel Bishops Avenue, který si nepřál být jmenován.

Stropy porostlé kapradím

Mezi prázdnými budovami je i deset vil v hodnotě 73 milionů liber, které jsou prakticky neobývané od chvíle, kdy je v letech 1989 až 1993 získal současný vlastník - zřejmě saúdská královská rodina. Podle Guardianu v těchto domech teče voda po stěnách sálů, na podlahách zasypaných omítkami ze stropů roste kapradí a na hnijících kobercích jsou kostry holubů a sov.

Vlastníci domů přitom zdá se netratí, jejich majetek se naopak zhodnocuje. V roce 1988 jeden z těchto deseti domů totiž stál jen 1,125 milionu liber. Vzhledem k prominentní adrese je jeho dnešní cena několikanásobně vyšší.

V nejdražší části Bishops Avenue je desetkrát víc prázdných domů, než je průměr ve zbytku Anglie, kde je prázdných celkem 710 tisíc domů. V Británii přitom sílí politické spory kolem rostoucího nedostatku bytů.

Bishops Avenue "znázorňuje vše, co je na londýnském realitním trhu špatného," řekl David Ireland, šéf neziskové organizace Homes from Empty Homes (Domovy z prázdných domů).

"Vysoké hodnoty domů jsou využívány jako extrémní investiční nástroj na úkor toho, aby domy byly i domovy," uvedl Ireland, "nedostatek bytů v Londýně je tak velký, že to působí nemorálně a dysfunkčně. Máme tu bezpočet lidí v nevyhovujících podmínkách a tady jsou domy na Bishops Avenue, které by mohly být využity."

Starosta se snaží situaci změnit, vláda jeho návrhy odmítá

I konzervativní starosta Londýna Boris Johnson naléhá na vládu, aby zvýšila daně z neobývaných domů a vyzval jejich majitele, aby v nich buď bydleli, nebo je pronajímali. Vláda konzervativců a liberálních demokratů ale návrhy starosty a místních radnic odmítá.

Realitní agenti tvrdí, že celá ulice prochází transformací a staví se zde nové byty, které ji oživí. Velký počet prázdných domů je podle nich na mezinárodním realitním trhu, jakým je Londýn, nevyhnutelný. Kupci pocházejí z Blízkého východu, Ruska a stále častěji z Číny.

Na Bishops Avenue bydlí například majitel bulvárního listu Express a televize Channel 5 Richard Desmond nebo miliardář a mecenáš umění Poju Zabludowicz. Neobývané domy patří například kazašskému obchodníkovi obviněnému z bankovního podvodu v hodnotě šesti miliard dolarů (122 miliard korun) či bývalému pákistánskému ministrovi pro privatizaci Vakaru Ahmadu Chánovi.

,