EasyJet

EasyJet | foto: EasyJet

Britské firmy už pociťují dopady brexitu, Easyjet přišel o miliardu

  • 107
První britské firmy už začínají pociťovat nepříjemné dopady referenda o vystoupení z EU. Například aerolinky Easyjet přišly kvůli propadu libry v posledních čtyřech týdnech o 40 milionů liber (tedy 1,3 miliardy korun). Slabší britská měna naopak pomohla například skotským ropným firmám či ostrovním producentům pšenice.

Jak šéfka Easyjetu Carolyn McCallová řekla pro BBC, byznys aerolinek ovlivnil vedle libry, která je měsíc po referendu k dolaru slabší o víc než 10 procent, také pokles důvěry ze strany klientů. Část z nich krátkodobě omezila létání, a to právě na začátku letní sezóny, kdy aerolinky obvykle vydělávají nejvíc.

„Jako cestující každý den čtete v novinách, že je nyní mnohem dražší strávit dovolenou v zahraničí,“ říká McCallová. Podle ní se ale poptávka během několika následujících měsíců vrátí na původní úroveň.

Šok z nejistoty a nedůvěry

Ostatně o propadu důvěry mluví i představitelé dalších firem. A to hlavně ty, které jsou závislé zejména na poptávce od koncových spotřebitelů. „Ten šok, kterým budeme muset projít, určitě není dobrý. Pokud panuje nejistota, lidé neinvestují,“ říká britsko-holandského konglomerátu Unilever Paul Polman.

Nižší zisky letos i v příštím roce očekává také například společnost Eurotunnel, které provozuje železniční spojení pod Lamanšským průlivem.

„Brexit bude mít na ekonomiku eurozóny negativní dopad, ale nikdo v tuto chvíli neví jak velký. Zatím ale nejsou k dispozici žádná významnější post-brexitová čísla, kromě spotřebitelské důvěry. V Británii zaznamenala nejhlubší propad za posledních 21 let, ale v eurozóně přes pokles zůstává relativně vysoko,“ míní hlavní ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš.

Zda se nejistota promítne také do uvažování šéfů výrobních podniků, by mohlo být jasné už v pátek, kdy statistici zveřejní nálady v průmyslu v klíčových zemích eurozóny. Mohla by se projevit ve snaze z opatrnosti brzdit investice a čekat, co se stane.

Příležitost pro rybáře i k velkým nákupům

Existují však i odvětví, která už na brexitu vydělávají. Slabší libra například pomáhá malým skotským těžařům v Severním moři. Propad libry tak dokázal částečně pokrýt nižší ceny ropy. Těžaři totiž prodávají černé zlato v dolarech, zatímco většinu nákladů, včetně výplat pro zaměstnance, mají v oslabující libře.

A z obdobných důvodů si výsledky hlasování pochvalují také britští zemědělci a rybáři. Ti navíc věří tomu, že díky vystoupení Británie z Unie mohou padnout přísné kvóty na lov ryb.

Oslabení libry po brexitu už využili k nákupům na ostrovech draví nájezdníci. Třeba druhý nejbohatší Číňan Wang Ťien-lin koupil minulý týden za 500 milionů liber prostřednictvím své americké sítě AMC druhou největší evropskou síť multikin Odeon & UCI Cinemas Group. Za 600 milionů pak změnil majitele i diskontní řetězec Poundland Group.