Vlak společnosti RegioJet.

Vlak společnosti RegioJet. | foto: Student Agency

Studenti jezdí radši se soukromníky než s ČD, stát doplácí čtvrt miliardy

  • 372
Stát platí za žáky a studenty dopravcům čím dál vyšší částku. Doplácí jim totiž rozdíl mezi zlevněným jízdným a plnou cenou. Největší kompenzace získávají firmy Radima Jančury. Ministerstvo dopravy chystá další kontroly.

Stát za slevy pro studenty či zdravotně postižené musel loni na konta dopravců rozeslat bezmála čtvrt miliardy korun. Od roku 2010 se objem plateb zdvojnásobil, především kvůli konci státní objednávky na vlaky Praha-Ostrava. Loňských 233 milionů bylo o čtyři procenta vyšší než kompenzace z roku 2015.

Nejvíc peněz od státu dostal loni Radim Jančura a jeho impérium se žlutými vlaky a autobusy. Kompenzace za cestující se slevami ve vlacích RegioJetu stouply o 32 procent na 57 milionů korun, za autobusy Student Agency obdržel Jančura něco málo přes 51 milionů, tedy podobně jako předloni.

Stát musí dopravcům doplácet za to, že nabízejí levnější jízdné některým skupinám cestujících. Jsou to převážně žáci a studenti (ti tvoří 59 procent objemu kompenzací). Děti do šesti let (21 %) neplatí vůbec, zdravotně postižení mají slevu 75%, jejich průvodci jezdí zdarma. Kompenzace se týká pouze komerčních spojů, jež dopravci provozují na své riziko.

Studenti jdou za cenou

Žebříček jednotlivých dopravců kromě toho ukazuje, že mezi studenty se těší čím dál větší oblibě soukromí železniční dopravci. Objem kompenzací jim rok od roku stoupá, zatímco plateb pro České dráhy je čím dál méně.

Podle Miroslava Vyky, prezidenta Svazu cestujících ve veřejné dopravě, je větší obliba soukromých dopravců způsobena jejich ceníkem. „Studenti se orientují především podle ceny jízdného a nejlevnější akční nabídky nabízejí pro tuto skupinu cestujících právě soukromí dopravci, proto jejich služeb využívají ve větší míře,“ míní Vyka.

Ministerstvo dopravy minulý rok kontrolovalo některé dopravce, zda s nároky na kompenzace nepodvádějí. V případě vlaků našli kontroloři tři pochybení. Úřad ale nechce jména dopravců zveřejnit.

Letos resort v kontrolách pokračuje. „V následujících měsících zkontrolujeme zpětně doklady a dokumenty u dopravců, které souvisejí s vyčíslováním a vykazováním kompenzací. Vyžádáme si od nich také informace o nastavení rezervačních portálů a elektronických systémů, přes které prodávají cestujícím jízdenky,“ prohlašuje ministr Dan Ťok.

V případě autobusů kontroloři našli cestujícího bez platného dokladu potřebného pro nárok na slevu u dvou dopravců. U jednoho dopravce zjistili přiznání slevy na ISIC kartu, ale ta neplatí, rozhodující je žákovský průkaz.

U jednoho menšího autobusového dopravce resort řeší i vykázané fiktivní jízdenky. Část peněz už dopravce vrátil. „Otázku sankcí zhodnotíme, jakmile bude srovnáno,“ řekl mluvčí resortu Tomáš Neřold.