Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Václav Pancer, MF DNES

Česko bude opět dorovnávat slovenské důchody, vyjde to na 3,8 miliardy

  • 32
Vláda ve středu rozhodla o dorovnávání česko-slovenských důchodů. Novely dvou zákonů musí ještě projít parlamentem. Situace se dotkne zhruba 10 tisíc lidí a státní kasu vyjde na 3,8 miliardy korun.

Nová dávka zvaná dorovnávací přídavek by se týkala těch, kteří v době rozdělení federace pracovali na Slovensku a jejich penze je proto nižší než ta, jaká by jim byla vyplácena, kdyby pracovali v Česku.

"Nárok na dorovnávací příspěvek by měli mít lidé, kteří pobírají český i slovenský starobní důchod, přičemž v součtu jsou jejich důchody nižší, než kdyby se i za federální doby vyplácel pouze důchod český," potvrdilo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV).

Česko-slovenské důchody

Rozdíly v důchodech přineslo rozdělení československé federace k 31. prosinci 1992. Smlouva mezi oběma státy musela stanovit, který z nich bude v souvislosti s důchody hodnotit doby zaměstnání získané před rozdělením. Základním kritériem se nakonec stalo sídlo zaměstnavatele ke dni rozdělení země. Ekonomika i legislativa obou států se však vyvíjela odlišně, a tak jsou v některých případech lidé, kterým tyto doby hodnotila slovenská strana, finančně znevýhodněny.

Na Slovensku činil ke konci loňska průměrný starobní důchod podle tamní sociální pojišťovny 375,89 eur (nyní asi 9 622 korun). V Česku dosahoval na konci září podle ČSSZ 10 765 korun.

Zdroj: MPSV ČR, ČTK

Na příspěvek budou mít nárok ti, kteří získali alespoň 25 let pojištění před rozdělením federativní republiky a poté alespoň 1 rok důchodového pojištění před rokem 1996 v České republice, kdy ještě platil federální zákon o sociálním zabezpečení.

Dorovnávací přídavek se bude vyplácet pouze s českým starobním důchodem, a to stejným způsobem, jakým penzisté dostávají důchod v současné době. Dávka se neváže na české státní občanství.

Státní kasu vyjde řešení na 3,8 miliard

MPSV odhaduje, že se v prvním roce účinnosti zákona budou dorovnávat důchody asi devíti tisícům lidí. Nejvíc, tedy deset tisíc, jich bude v roce 2014.

Dorovnávací přídavek má být v průměru měsíčně asi 1 100 korun, celkové odhadované náklady jsou tedy 3,8 miliardy korun. Nejvyšší výdaje si podle analýzy ministerstva vyžádá rok 2020, kdy se má jednat o cca 130 milionů korun. Většina výdajů bude financována z rozpočtu MPSV.

Novely dvou zákonů, které vyplácení dorovnávacího příspěvku umožní, nyní putují do Poslanecké sněmovny. Začít platit by měly nejpozději příští rok.

Vláda krokem reagovala na žaloby znevýhodněných důchodců. Situací se již zabýval Ústavní soud, Nejvyšší správní soud i Soudní dvůr Evropské unie. Ten v červnu 2011 rozhodl, že každý občan EU, který pracoval v bývalém Československu a má nárok na československý důchod, může v případě nižší penze požádat o dorovnání (více o rozhodnutí čtěte zde).

Právě po tomto verdiktu ale Česko slovenské důchody přestalo doplácet z obavy, že musel být důchod dorovnán i lidem z ostatních unijních států, kteří pracovali v Československu a mají penzi menší. MPSV tehdy spočítalo, že to by Česko stálo 100 miliard korun.