Doručování pošty na místo dovolené podražilo

V době, kdy je člověk delší dobu na dovolené nebo služební cestě v tuzemsku, může si nechat posílat poštu na svou dočasnou adresu. Tato služba však letos výrazně podražila.
V minulosti činil poplatek deset korun na půl roku. "Od ledna letošního roku Česká pošta přistoupila k novým sazbám. Při uplatnění žádosti o přeposílání listovních zásilek a poštovních poukázek na jednu adresu se platí sto korun za každý započatý měsíc požadované doby přeposílání," říká mluvčí České pošty Ladislav Vančura.

Žádné další poplatky, například poštovné za dopravení z původní adresy na dočasnou, se neplatí. V případě balíků je to jinak zájemce musí zaplatit při podání žádosti korunu za každý započatý měsíc. Ale při obdržení je nutno zaplatit cenu za poslání z původní adresy na novou podle typu zásilky - například poplatek za obyčejný balík, doporučený balík a podobně.

"Je to vlastně ta samá cena, kterou zaplatí odesilatel při podání balíku," vysvětluje Ladislav Vančura. Po zdražení však člověk má alespoň jednu jistotu - zatímco dřív pošta nemusela tuto službu vykonat, pokud jí v tom bránily provozní důvody, podle nového zákona o poštovních službách, platného od 1. července 2000, ji musí za uvedenou cenu poskytnout.

"V minulosti tak nebyly do poplatků započítány náklady na přeposílání, takže tato služba byla v podstatě dotována," podotýká Ladislav Vančura.

Žádost je třeba podat včas

Žádost o zasílání pošty na dočasnou adresu je možné podat kdekoliv. Ovšem nelze to nechat na poslední chvíli před odjezdem. "Je-li žádost uplatněna na poště, která je příslušná pro danou adresu, musí být podána nejméně dva pracovní dny předem," říká Vančura. Člověk, který například zapomněl podat žádost o přeposílání před svým odjezdem na chatu, tak může učinit na jakémkoliv poštovním úřadě. Pak ale přeposílání začne až po pěti dnech. Smůlu má ten, kdo stráví léto třeba na španělském pobřeží. Přeposílání na zahraniční adresy Česká pošta totiž nenabízí.

Přeposílání lze předčasně ukončit

Doba, po kterou si člověk na základě uzavřené dohody s poštou nechává doručovat zásilky na přechodnou adresu, nemůže překročit šest měsíců. "Pokud adresát chce, aby se zásilky přeposílaly déle, musí nejpozději pět pracovních dnů před uplynutím šesti měsíců žádost prodloužit, a to nejvýše o dalších šest měsíců," upozorňuje Ladislav Vančura s tím, že žádost musí být opět písemná a může se po půl roce opět opakovat. Co však může člověk dělat, když se vrátí na svou původní adresu dříve, než počítal? Nebudou mu dopisy chodit na chalupu ještě dva týdny po jeho návratu domů? Nikoli. Na kterékoli poště může zažádat o předčasné ukončení této služby. Musí tak opět učinit dva dny předem, jestliže ji ruší na poště, do jejíž oblasti patří jeho trvalá adresa, nebo pět dnů předem u jiných poštovních úřadů. Jestliže adresát žádá o předčasné zrušení uvedené služby, neplatí za to zvláštní poplatek. Pošta mu ale také nevrátí nic z peněz, které za posílání na dočasnou adresu zaplatil.