Jaroslav Faltýnek, místopředseda hnutí ANO 2011

Jaroslav Faltýnek, místopředseda hnutí ANO 2011 | foto: Dan Materna, MAFRA

Milionová pokuta za střet zájmů: Faltýnek hlídal dotace „svého“ Agrofertu

  • 538
Evropská komise chce potrestat Českou republiku za způsob, jakým rozděluje zemědělské dotace. Stát má zaplatit pokutu 22 milionů korun za chyby při udělení dotací z let 2014 a 2015. Bruselu vadí střet zájmů členů dozorčí rady Státního zemědělského a intervenčního fondu (SZIF), který zemědělské dotace rozděluje. Největší dotaci získal holding Agrofert.

Evropská komise (EK) žádá dvouprocentní korekci dotací, jejichž příjemci měli zároveň zástupce v dozorčí radě SZIF. Největší krácení se týká dotace ve výši 1,5 miliardy korun pro holding Agrofert. Důvodem je střet zájmů bývalého člena představenstva Agrofertu, poslance za ANO Jaroslava Faltýnka. Na rozhodnutí upozornil server Echo 24.

Faltýnek seděl zároveň ve vedení Agrofertu a v dozorčí radě SZIF do loňského léta. V červnu rezignoval na post v SZIF právě proto, že k jeho funkci měla výhrady EK. Koncem roku 2016 opustil i vedení Agrofertu, aby se plně věnoval politice po boku Andreje Babiše.

Podobně jako u Faltýnka vidí Brusel střet zájmů u poslanců Petra Kudely (KDU-ČSL) a Ladislava Velebného (ČSSD). Kudela inkasoval prostřednictvím SZIF 190 tisíc korun přímých plateb za obdělávanou půdu, Velebný (ČSSD) je zastupitelem obce Dolní Moravice, na jejíž rozvoj schválil SZIF 333 tisíc. Oba v dozorčí radě nadále zasedají.

Faltýnek střet zájmů vylučuje

Podle ředitele SZIF Martina Šebestyána verdikt o krácení dotací není zatím pravomocný. „Není to finální verdikt, nesouhlasíme s hodnocením EK. Česká republika předložila EK nesouhlasné stanovisko, v němž deklaruje, že vzhledem ke kompetencím dozorčí rady SZIF ke střetu zájmů nedochází,“ řekl Šebestyán serveru iDNES.cz. Česká republika podle něj žádá o zahájení smírčího řízení, v němž se pokusí rozhodnutí zvrátit.

Také Faltýnek střet zájmů vylučuje. „Je to celé nesmyslná konstrukce,“ říká. „Abdikoval jsem sice na křeslo v dozorčí radě SZIF, ale mám na to pořád stejný názor: o střet zájmů nešlo, protože dozorčí rada SZIF nemá vliv na udělování dotací, jejím úkolem je pouze kontrola hospodaření SZIF,“ řekl.

Střet zájmů u své osoby nevidí ani poslanec ČSSD Ladislav Velebný. „Dozorčí rada SZIF kontroluje činnost, hospodaření i naplňování jeho poslání. Jako dozorčí rada ale nerozhodujeme o poskytování dotací. Na toto jsou jiné orgány SZIF,“ řekl Velebný.

„Co se týče rozhodnutí Evropské komise o pokutě 22 milionů, kterou musí Česká republika zaplatit a je propojená s předsedou Poslaneckého klubu hnutí ANO 2011 Jaroslavem Faltýnkem, je potřeba tuto záležitost důkladně prověřit a prošetřit,“ dodal. Podle něj by měl věc by měl řádně vysvětlit samotný Faltýnek a dohlédnout na to předseda hnutí Babiš.

„O šetření EK vůbec nic nevím,“ říká další z členů dozorčí rady, který se měl octnout ve střetu zájmů, poslanec Petr Kudela. „Na svůj potenciální konflikt zájmů jsem upozorňoval, když jsem na dozorčí radu SZIF nastupoval. Fakticky se ale v konfliktu zájmů necítím. Pokud bych měl působit České republice problémy, pochopitelně odstoupím,“ dodal.

Mluvčí SZIF Vladimíra Nováková upřesnila, že Bruselem požadovaná sankce 800 428,12 eur (v přepočtu 22 milionů korun) činí dvě procenta dotací, jež inkasoval Agrofert, Kudelova firma a Dolní Moravice. „Protože se odpovědné orgány České republiky zásadně neztotožňují s výkladem EK, požadují ustoupení od navržené finanční opravy stanovené ve formálním sdělení Komise. Tento týden (do 22. 3.) prostřednictvím ministerstva zahraničních věcí bude do Bruselu odeslána Žádost o zahájení smírčího řízení,“ uvedla Nováková.

Dozorčí rada dotace neschvaluje

Podle mluvčí SZIF staví Česká republika svou obranu na argumentu, že členové dozorčí rady SZIF „neplní odpovědnou nebo citlivou funkci, pokud jde o ověřování, schvalování, proplácení a zaúčtování nároků nebo žádostí o dotace“.

„Funkce dozorčí rady jsou od těchto funkcí zcela odděleny a činnost dozorčí rady je oddělena i od všech procesů administrace žádostí o dotaci,“ říká Nováková. „V případě nesouhlasu s finálním sdělením EK je dalším možným postupem podání žaloby ze strany ČR,“ dodává.

Podle ředitele Šebestyána bylo v minulých letech běžné, že v dozorčí radě SZIF zasedali zástupci zemědělských podniků či obcí, které zároveň čerpaly zemědělské dotace. „Nepovažujeme to za problém, dozorčí rada se nepodílí na rozhodování o dotacích ani na jmenování vedení fondu,“ uzavřel.