Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Reuters

Přetahovaná o dotace na zelenou energii pokračuje, hraje se o 42 miliard

  • 15
Přestože Energetický regulační úřad těsně před koncem loňského roku vypsal podporu pro zelené elektrárny, spor nemusí být zdaleka u konce. Úřad nyní tvrdí, že jeho vlastní rozhodnutí nemusí platit. Argumentuje přitom dopisem z Bruselu, podle něhož podpora nemusí být "existující". A takovou nelze bez posvěcení od Evropské komise vyplácet.

„Evropská komise podporu zčásti ani vcelku nepovažuje ze existující, tedy projednává ji jako novou podporu. V takovém případě musí být nejdříve notifikace z Bruselu, než se začnou vydávat peníze,“ tvrdí mluvčí ERÚ Jiří Chvojka.

Komise v dopise, který v úterý ukazovala poslancům šéfka úřadu Alena Vitásková, tvrdí, že o systému české podpory přes veškerou snahu dosud nerozhodla.

„Není žádný důvod, abychom podporu nevypláceli,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Dopis, kterým Vitásková argumentuje, považuje jen za její „soukromou korespondenci“ s Komisí. „Pro nás to nic neznamená, počkám si, až dostanu oficiální dopis,“ dodal ministr. Už dříve řekl, že Komise by měla rozhodnout do dubna. A ministerstvo stále tvrdí, že jednání spějí ke zdárnému konci.

„Takový dopis na vypsání a vyplácení podpory obnovitelným zdrojům vůbec nic nemění. Nejde o dokument ve formě rozhodnutí Evropské komise, je to jen její předběžný názor,“ říká také šéf Aliance pro energetickou soběstačnost Martin Sedlák.

PŘEHLEDNĚ: Kdo by doplatil na stopku dotací pro zelenou energii

Majitelé solárních, větrných či bioplynových elektráren mají dostat první peníze v polovině února. Vyplacení podpory může ale být podle Chvojky kvůli dopisu z Bruselu právně na hraně. Jedna z možností je, že vyplacená podpora bude mít charakter zálohových plateb. Odpovědnost podle něj nesou Operátor trhu s elektřinou, které platby vyplácí, ministerstvo průmyslu a samotní příjemci podpory.

Sedlák ale odkazuje na to, že v Německu také Komise několikrát prověřovala systém podpory. Provozovatelé zelených elektráren však podle něj dostávali podporu dál i přes názor Komise, že nejde o existující podporu.

Pokud by však Komise nakonec dospěla k názoru, že vyplácení podpory je v rozporu s unijními pravidly, museli by ji majitelé zelených elektráren nejspíš vracet.

„Podporu pro obnovitelné zdroje by bylo možné zastavit jen v případě, že by Evropská komise shledala, že je neslučitelná s vnitřním trhem unie. Nic takového na stole není, ani to Komise ve svém velmi obecném dopise nezmínila,“ říká Sedlák. „Cenové rozhodnutí může de facto zrušit pouze nové cenové rozhodnutí vydané na příští rok. Bylo by dost divné, pokud to předsedkyně Vitásková neví,“ dodává Sedlák.

Spor se týká zdrojů připojených k síti do konce roku 2012, těch je v Česku většina. O tom, zda pro ně ERÚ letošní podporu vypíše, nebylo jasno prakticky až do konce loňského roku. Vitásková váhala, argumentovala přitom hlavně neexistujícím razítkem z Bruselu. Až tři dny před silvestrem nakonec podporu podepsal její místopředseda Jan Nehoda. Ten však už dnes na úřadě není, po dohodě s Vitáskovou před pár dny skončil (více čtěte zde).