Pláž u Swinoujscie. Německý Balt v Polsku a za polské ceny

Pláž u Swinoujscie. Německý Balt v Polsku a za polské ceny | foto: Jakub Palata

Dovolená u sousedů, hlavně bez rizika. Po Slovensku je trendem Polsko

  • 178
Češi budou letos odpočívat hlavně doma a v sousedních zemích. Bojí se terorismu i viru zika. Ke stále oblíbenějšímu Slovensku se letos podle cestovek přidává nový trend - dovolená v Polsku a v Maďarsku. Pokud se čeští cestovatelé odváží k moři, budou volit Itálii, Bulharsko, Španělsko nebo Černou Horu.

Podle čtvrtečních dat Českého statistického úřadu se nejoblíbenější destinací českých turistu po letech dominance Chorvatska stalo Slovensko (psali jsme o tom zde). Loni kromě Slovenska napočítali více českých turistů také v Německu a v Maďarsku. Naopak největší propad zaznamenal Egypt, Španělsko či Bulharsko. A letos tento trend nejspíš přiživí obavy z terorismu, uprchlíků či viru zika. Shodují se na tom zástupci cestovních kanceláří i jejich asociací.

„Propad poptávky je evidentní, to nezastíráme. U ještě nedávno oblíbených zemí, jako je Turecko, Egypt či Tunisko, i více než padesátiprocentní. Klienti již rovněž nechtějí na řecké ostrovy sousedící s Tureckem. Některé specializované cestovky kvůli tomu přerušují činnost,“ řekl MF DNES člen předsednictva Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Jiří Hájek, jenž šéfuje CK Kovotour Plus.

Pojedeme do Polska

Letošní priority pro dovolenou za hranicemi jsou podle Hájka patrné. „Češi budou převážně cestovat do Maďarska, dokonce ve velké míře do Polska, což je nový trend. Poptávka po Slovensku byla i v předchozích letech, zde o překvapení nejde. A očekáváme také, že co se týká dovolených u moře, budou Češi nejvíce poptávat Itálii, Bulharsko, Španělsko a Černou Horu,“ uvádí šéf Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Průměrná česká dovolená vyjde na 12 468 korun

Do zahraničí vyjelo v roce 2015 podle Českého statistického úřadu na delší pobyt 4,2 milionu českých turistů, o 3,5 procenta více než předloni. „Ekonomické problémy v jižních zemích či migrační vlna přes veškerou negativní mediální kampaň neměly tehdy, tedy v roce 2015, ještě žádný dopad na turisty,“ uvedla výkonná ředitelka Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Kateřina Petříčková. Jak bude vypadat letošní léto, nechce nikdo ze zástupců cestovních kanceláří předpovídat.

V zahraničí strávili čeští turisté v průměru 7,7 dne. Předloni to bylo 8,2 dne. Průměrné výdaje na jednu delší cestu se snížily o 120 korun na celkových 12 468 korun na osobu a pobyt.

Tajemník konkurenční Asociace cestovních kanceláří České republiky Michal Veber doplňuje: „Peníze na dovolenou mají Češi připravené na kredenci, ale na rozdíl od loňska teď velice váhají, kam vyjet, a do výběru dovolených se nijak nehrnou.“

Klienty podle cestovních kanceláří sdružených ve Veberově asociaci mnohem více než jindy zajímají bezpečnostní a zdravotní informace. „Poptávka neroste, to bychom lhali. A týká se to i Němců či Britů. Též zaznamenávají propad, což víme, neboť s tamními cestovkami spolupracujeme,“ podotýká Veber.

Hájek však připomíná, že výběr momentálně oblíbených destinací se může kdykoli dramaticky změnit. Důvodem jsou obavy z viru zika, který ohrožuje vývoj plodu u těhotných žen. Už dvanáct evropských zemí totiž hlásí výskyt komárů, kteří mohou být jeho přenašeči. Druh komára Aedes aegypti žije například v Chorvatsku, Itálii, Španělsku nebo v Černomoří. „Světová zdravotnická organizace s těmito zeměmi spolupracuje,“ uvedla ředitelka její české pobočky Alena Šteflová s tím, že každá by měla mít vypracovanou strategii pro boj s přenašečem viru. „Konkrétně jak ochránit vlastní obyvatelstvo i ty, kteří tam cestují, například pomocí moskytiér,“ dodala.

Změna deset dnů před odletem

Cestovní kanceláře na situaci reagují prostřednictvím takzvaných first momentů neboli výběru dovolených s předstihem za příslib různých benefitů.

„Tato sezona bude mít jiný průběh. Je tu větší masa lidí, která se bude o destinaci rozhodovat až krátce před letní sezonou závisle na zprávách z daných zemí. Poptávka po first momentech klesla, takže nabízíme možnost změny destinace do deseti dnů před odletem, kdyby v dané zemi k něčemu došlo,“ říká Stanislav Zíma, mluvčí cestovní kanceláře Exim Tours, s níž loni vycestovalo na 265 tisíc Čechů.

Exim Tours nyní zaznamenává zvýšenou poptávku po dovolených v Itálii, ve Španělsku či v Bulharsku. „Jenže kvůli obavám z terorismu tam chce teď celá Evropa. Kapacity hotelů jsou již přeplněné,“ dodává Zíma.

Česko na strachu vydělá

Na současné situaci nejspíš vydělají čeští majitelé penzionů, kempů či hotelů. „Nebývale roste mezi obyvateli Česka poptávka po tuzemské rekreaci, což loni ani nikdy předtím nebývalo zvykem,“ upozorňuje Jiří Hájek z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. Ještě loni totiž počet delších tuzemských pobytů meziročně klesl podle Českého statistického úřadu o 7,6 procenta.

Česko navíc podle asociace navštíví rovněž víc turistů ze zahraničí. „Evidujeme nyní mnohonásobně vyšší zájem cizinců o návštěvu Prahy či moravských lázní. Na rozdíl od loňska až v desítkách procent. Jsme totiž vnímáni jako skutečně bezpečná země,“ tvrdí Hájek.