Česká republika ztrácí pozici makové velmoci, o kterou jí připravuje stále se

Česká republika ztrácí pozici makové velmoci, o kterou jí připravuje stále se zvyšující dovoz. | foto: Profimedia.cz

Česko je makovou velmocí, pěstitele však ohrožuje vysoký dovoz

  • 53
Čeští zemědělci dominují světovému trhu s potravinářským mákem. Vysoké výkupní ceny a velká poptávka v zahraničí jim až doposud zaručovaly stabilní zisky. V posledních dvou letech však jejich postavení ohrožují rostoucí dovozy farmaceutického máku ze Španělska, Maďarska či Austrálie.

Farmaceutický mák obsahuje více morfinu a čeští pěstitelé ho označují za odpad.

"Dovozy potravinářských máků by nám nevadily. Vadí nám však dovoz technických máků, které se začínají míchat s naším potravinářským mákem a dále se vyvážejí jako český mák," vysvětluje Jaroslav Mikoláš, jednatel společnosti Lupofyt, jednoho z nejvýznamnějších pěstitelů máku.

Tato praxe kazí českým pěstitelům jméno v zahraničí, především je však směs farmaceutického a domácího máku výrazně levnější a nedokážou jí konkurovat. Například kilo máku z Austrálie stojí kolem 14 korun. "Výrobní cena domácího máku je kolem 25 korun, při neúrodě, jako byla ta letošní, to bývá i 30 korun," srovnává Jaromír Gec, ředitel největšího zpracovatele máku v Česku, společnosti Ireks Enzyma. Osevní plochy máku se tak rok od roku zmenšují.

Mák v Česku

Mák se na území České republiky ve velkém pěstuje od počátku 19. století. Po roce 2004 přišel obrovský skok a mák se začal pěstovat na více než 60 000 hektarech. Jeho pěstování postupem let nahradilo plodiny regulované legislativou Evropské unie, ke kterým patřila například cukrovka. Téměř všechna produkce je určena pro potravinářství, makovice se pak v menším množství používá také ve farmacii.

Zdroj: Wikipedia

Pěstitelé máku proto chtějí prosadit změnu legislativy, která by stanovila maximální přípustný obsah morfinu pro mák, který může být použit v potravinářství. A ministerstvo zemědělství jim v tom chce vyjít vstříc. Pokud vše půjde hladce, mohla by nová pravidla platit už od příštího roku. "Ministerstvo připravilo novelizaci legislativy, ve které bude stanoven nejvyšší obsah morfinu v semeni máku na 25 miligramů na kilogram," uvedl mluvčí ministerstva Jan Žáček.

Buchta s mákem není LSD

Agrární analytik Petr Havel ovšem připomíná, že zatím nikdo jasně neurčil, že by kvůli vyššímu množství morfinu byl mák škodlivější nebo méně kvalitní.

"Absolutně nehrozí, že stimulační účinky dovozového máku by po snědení jedné buchty byly stejné jako po LSD," uklidňuje Havel. Čeští spotřebitelé jsou známí tím, že před kvalitou v řadě případů dávají přednost ceně. Stejně jako u jiných výrobků i u máku má proto konečné slovo spotřebitelská poptávka.

Nikdo zatím navíc netuší, jestli směs farmaceutického a potravinářského máku obsahuje i české pečivo. Podle pěstitelů jde většina směsí na vývoz do zemí na východ od Česka. Jestli je odebírají i domácí pekárny a prodejci, ale buď nevědí, nebo to nechtějí komentovat.

Podle mluvčího Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavla Kopřivy inspektoři mák v pekárnách a jiných potravinářských provozech pravidelně kontrolují. "Odhalili jsme řadu pochybení, ale především se jednalo o nevhodné skladování," říká Kopřiva. Zároveň však dodává, že inspekce se na kontrolu morfinu v máku nijak nespecializuje. Dosud totiž neměla žádný důvod.