Češi rádi nakupují levné polské potraviny. Ilustrační snímek

Češi rádi nakupují levné polské potraviny. Ilustrační snímek | foto: Henkel.

Češi kupují levné polské potraviny navzdory aférám, dovoz trhá rekordy

  • 382
Dovoz polských potravin do Česka od roku 2000 vzrostl více než čtyřnásobně. Loni hodnota dovezeného zboží i přes řadu zpráv o nekvalitních či škodlivých polských potravinách přesáhla rekordních 20 miliard korun. Informoval o tom v úterý Svaz obchodu a cestovního ruchu.

Obliba polských výrobků u českých zákazníků stoupá hlavně kvůli jejich nízké ceně. České zákazníky neodradily ani aféry, při nichž se ukázalo, že Poláci do Čech dovážejí občas nejen nekvalitní zboží, ale i zdraví škodlivé potraviny.

Nejvíce se z Polska podle zprávy obchodního svazu dováží maso a masné výrobky. Následují mléčné produkty a vejce. Významnou část importu představují vejce, obiloviny, zelenina a ovoce.

Solná aféra zaměřila pozornost na polské potraviny

Sérii loňských nepříznivých zpráv zahájila loni v únoru takzvaná solná aféra, při níž se ukázalo, že polské firmy prodávaly více než deset let výrobcům uzenin, zpracovatelům ryb, mlékárnám a pekárnám namísto potravinářské soli sůl technickou. Ta se přitom v potravinářství používat nesmí. Polské orgány záležitost bagatelizovaly a Čechům vzkázaly, že zbytečně hysterčí. Následně však Polsko přiznalo, že právě v tehdejší vypjaté době stáhlo z oběhu 800 tun technické soli a potravin, které tuto sůl obsahovaly (více zde).

Pověst polských potravin utrpěla další vážnou ránu loni v březnu, kdy tamní policie zadržela desítky tun prášku ze sušených zkažených vajec. Obsahoval několikasetnásobně více nebezpečných bakterií, než povolují normy. Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) v dubnu zjistila, že na tuzemském trhu byly prodávány suchary, které obsahovaly tuto závadnou vaječnou moučku.

V obchodech se opakovaně objevovalo například i šizené kakao, které místo stoprocentního kakaa obsahovalo také drcené kakaové slupky. Inspektoři našli v regálech také bezlepkové křupky s lepkem, rýži s více než dvojnásobným povoleným obsahem olova či zelí se zakázanou kyselinou mravenčí. Veterináři zase objevili ve skladu na Vysočině dvacet tun špatně označeného a skladovaného drůbežího separátu.

Nekvalitní potraviny nabízejí i české firmy. V evidenci převažují

Aféry pokračují i letos. Minulý týden SZPI informovala, že na českém trhu se objevily polské sušenky, které mohou obsahovat jed na potkany.

V důsledku afér se nezřídka ozývají požadavky na částečný či úplný zákaz dovozů polských potravin. "Ačkoli se veřejně spekuluje o možném zákazu dovozu všech polských potravin, je tento krok možný, ale velmi obtížně proveditelný," uvedl svaz. Česko může podle obchodníků zakázat dodávky pouze takových produktů, které byly odpovědnými úřady vyhodnoceny jako zdravotně závadné.

Výrobce z jednoho státu však podle Svazu obchodního a cestovního ruchu nelze házet do jednoho pytle. Obchodníci zároveň připomněli, že nadpoloviční většina nevyhovujících potravin evidovaných na serveru potravinynapranyri.cz pochází od českých výrobců. "Bohužel pochybení u zahraničních výrobků bývají médii zviditelňována mnohem více, a spotřebitel tak nabývá zkreslený pohled na jejich kvalitu," uvedl svaz.