Prase (ilustrační foto)

Prase (ilustrační foto) | foto: SXC.HU

Dovoz vepřového ničí chovatele. Takovou krizi nepamatuji, říká Jurečka

  • 157
Výkupní ceny vepřového masa v Evropě jsou na minimu. Levné dovozy pak trápí tuzemské producenty, kteří produkují maso pod náklady. Ministra zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) podobnou krizi nepamatuje.

„Takovou situaci, jaká je ve vepřovém mase, vůbec nepamatuji,“ prohlásil ministr Marian Jurečka (KDU-ČSL) na pondělním Žofínském fóru věnovanému zemědělství. V loňském roce poklesla produkce vepřového masa v ČR o 3,5 procenta, za což může za to hlavně levný dovoz. Podle ministra je současný stav u chovatelů prasat krizový.

Podle Jurečky v současnosti podniky neřeší za kolik maso prodají, ale zda vůbec. Kvůli levným dovozům pak čeští výrobci často prodávají i pod svými výrobními náklady. Ministerstvo zemědělství začalo proto diskutovat o další mimořádné podpoře pro producenty vepřového masa a mléka, mohli by z českého rozpočtu získat až 15 tisíc eur, tedy přibližně 407 tisíc korun, na farmu. Počet podniků, které by na podporu dosáhly, ale ještě není známý.

Zemědělci hlásí nečekaně hluboký pokles. Zisky spadly o polovinu

S možnou další podporu by ale musela souhlasit Evropská komise. Již nyní komise hledá podle ministra cesty, jak evropským producentům pomoci. Není ale jasné, odkud by ministerstvo peníze vzalo. Momentálně mu nechce ministerstvo financí povolit využít peníze z vládní rozpočtové rezervy na kompenzace pro zemědělce za loňské sucho. Rezerva je podle Jurečky „vyschlá“. Resort se v posledních letech snaží nacházet peníze u sebe, například šetřením na IT zakázkách.

Nyní již čeští chovatelé krav a prasat dostávají mimořádnou podporu v celkové hodnotě 600 milionů korun, napůl z českých a napůl z evropských zdrojů. Prezident Agrární komory ČR Miroslav Toman dnes ministerstvo zkritizoval za to, že peníze pro farmáře nevyplatilo dříve. Podle něj je už teď téměř pozdě.

Chovatele krav trápí nízké ceny mléka

Také chovatele krav v loňském roce trápila nízká výkupní cena mléka. Mohla za ni evropská nadprodukce, kterou způsobilo zrušení evropských mléčných výrobních kvót, ale také pokračující ruské embargo na dovoz potravin.

U vepřového je pro české producenty také problémem nízká cena, podle Agrární komory nedovedou konkurovat levným „dumpingovým“ dovozům od severních sousedů. Sousední producenti podle Tomana dostávají nepřiznanou podporu. Toman také vyzval ministerstvo, aby začalo přemýšlet o omezení dovozů vepřového masa za „dumpingové ceny“. Dovozy i dalších komodit, zejména s vysokou přidanou hodnotu, se podle komory během posledních let několikanásobně zvedly.

Další pomocí pro chovatele zvířat by mělo být podle Jurečky zavedení vratky daně z pohonných hmot, takzvané zelené nafty pro živočišnou výrobu. O ní v poslední době jedná vláda, resorty zemědělství a financí se ale nedokážou shodnout, který by měl novelu zákona předložit. Jurečka chce také iniciovat navýšení této vratky ze 40 na 60 procent.

Podpořit českou produkci vepřového se snažil už například v roce 2011 tehdejší ministr zemědělství Ivan Fuksa (ODS). Ve zpola animovaném čtyřminutovém klipu varoval před vymizením chovu prasat do roku 2015. Spot, v němž se obrázky růžových čuníků s českými a evropskými vlajkami střídaly s Fuksou v civilním i laboratorním oděvu, kritizovala tehdy opozice.

,