Dovozy pod cenou: první trest

Stát uvalil vůbec poprvé v historii na dovoz levného zboží do země antidumpingová cla. Po roce šetření rozhodlo ministerstvo průmyslu, že sankčním clem zatíží potravinářskou sůl, kterou do tuzemska dováží německá společnost Kali und Salz. "Firma totiž v České republice prodávala sůl levněji než na německém trhu," uvedla Ladislava Votavová z ministerstva. Sazba cla se bude v závislosti na balení pohybovat mezi 4,7 a 18,5 procenta a cena soli německé společnosti se tak vyrovnává prodejním cenám jediného tuzemského výrobce - Solných mlýnů Olomouc. Tato společnost také podnět k šetření loni podala.

"Je to samozřejmě skvělá zpráva. Konečně se podařilo omezit snahy zahraničních výrobců uplatnit se těmito nekalými metodami na tuzemském trhu. Zatím to bylo jen obráceně," pochvaluje si generální ředitel Solných mlýnů Odon Hajíček.
Solné mlýny předpokládají, že i přes uvalení cel budou nadále s německou společností spolupracovat. "Je to náš obchodní partner, od něhož nakupujeme suroviny.

Prostě jen zkoušeli tady prodávat za lepších podmínek, a to jim nevyšlo. Nyní se musí se vrátit k normálním podmínkám. To ale přeci nic neznamená. Když vám manžel přijde jednou z hospody později domů, tak se asi taky nerozvedete, pouze vytvoříte sankce. Jde o vytvoření normálních podmínek na trhu," řekl Hajíček.
Poškození trhu odhadují Solné mlýny na 25 až 30 milionů korun.

K závěru, že německá firma dováží do země sůl za neoprávněně nízké ceny, dospělo ministerstvo porovnáním jejích velkoobchodních cen v Německu a u nás. "Firma nám poskytla veškeré požadované informace a nijak šetření nebránila," sdělila Votavová.

Zástupci tuzemského dovozce německé soli nechtěli rozhodnutí ministerstva příliš komentovat. "Rozhodnutí nás zaskočilo. Předpokládám, že se odvoláme," sdělil zástupce německého dovozce , který si nepřál být jmenován.

Rozhodnutí ministerstva platí pro tři typy soli v padesátikilogramovém balení určené pro velké odběratele a jednokilogramového balení pro obchody. Antidumpingová cla mohou platit nejdéle pět let a o jejich zrušení může dovozce požádat po roce.

Německá společnost Kali und Salz patří mezi největší dovozce soli do země, konkrétní údaje o dováženém množství však neposkytla. Německo je přitom největším dovozcem soli do ČR - letos za tři čtvrtletí ze země západního souseda putovalo do země téměř dvacet tisíc tun soli za 42 milionů korun.

Roční tržby Solných mlýnů, které zaměstnávají asi 130 lidí, se pohybují kolem 300 milionů korun. Ministerstvo průmyslu nevede žádné další antidumpingové šetření. Zákon platí tři roky a podle kritiků nesplnil očekávání. Jeho tvůrce a někdejší ministr průmyslu Vladimír Dlouhý očekával, že norma v mnoha případech ochrání trh před neoprávněně levnými dovozy zboží.

Dumping je dovoz zboží za cenu nižší než na domácím trhu. Cenový rozdíl a množství importu přitom musí být tak velké, aby postižený výrobce mohl prokázat, že právě tento dovoz způsobil škodu celému odvětví.