Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Jaroslav Halamka, iDNES.cz

Drahé české pumpy. Nafta je v okolních zemích levnější až o čtyři koruny

  • 495
Jízda autem v Česku se prodraží, alespoň v porovnání s okolními zeměmi. Motoristé mají v sousedních státech možnost natankovat naftu v přepočtu až o čtyři koruny za litr levněji. Výjimkou je pouze Německo, kde je nafta v průměru zhruba stejně drahá jako v tuzemsku.

Kromě Německa je ve všech okolních zemích také výrazně levnější benzin. Vyplývá to ze statistik Německého autoklubu (ADAC).

Podle údajů společnosti CCS se cena nafty v ČR v uplynulém týdnu pohybovala mezi 32,40 až 32,60 korunami za litr. Motoristé na Slovenku tankují podle statistik autoklubu litr nafty v průměru za 27,72 Kč. Jiná data má však server natankuj.sme.sk, podle nějž nafta v uplynulém týdnu stála v přepočtu kolem 34 korun.

V Polsku stojí diesel zhruba 28,23 Kč/l a v Rakousku platí motoristé v průměru 29,13 Kč/l.

V Německu, kde jsou pohonné hmoty tradičně dražší než v Česku, v uplynulém týdnu činila průměrná cena nafty 32,38 Kč/l a byla také mírně levnější než u tuzemských čerpacích stanic. Levnější nafta je také například v Itálii, kde v uplynulém týdnu stál litr 31,69 koruny.

Levnější je i benzin

Kromě Německa je výrazně levnější v okolních zemích také benzin Natural 95.

V Česku stál litr v uplynulém týdnu přes 33,20 Kč. Na Slovensku tankují podle statistik německého autoklubu motoristé v průměru za 30,67 korun za litr. Server natankuj.sme.sk však uvádí, že cena benzinu se na Slovensku v uplynulém týdnu vyšplhala na zhruba 31 korun.

V Polsku stojí litr benzinu 29,45 Kč, v Rakousku 30,81 Kč a levnější je také ve Švýcarsku, kde řidiči platí 31,12 korun za litr.

Za více než 36 korun se litr benzinu prodává v Německu, v Itálii stojí litr Naturalu přes 34 korun.

Ceny pohonných hmot v Česku začaly výrazně růst loni v prosinci. Průměrná cena za litr benzinu v polovině prosince překročila 33 korun a dosáhla maxima za posledních pět let. Nafta se dostala nad 32 Kč/l.

Zdražení způsobily především drahá ropa a slabý kurz koruny vůči dolaru. Komplikace přinesla také snížená kapacita litvínovské rafinerie. Podle analytiků by v příštích dnech měly ceny stagnovat nebo mírně klesnout.