Drahé kovy, umění pro znalce

Nákup drahých kovů či cenných uměleckých děl není obvyklou formou investování. Vyžaduje zkušenosti a znalosti. Kromě toho není nikdy předem jisté, že hodnota pořízených uměleckých děl stoupne. Proto je spíše vhodná pro finančně zajištěnou skupinu lidí, kteří se nebojí, že finanční hodnota bude časem nahrazena jen hodnotou kulturní.

Zájem o umělecká díla podléhá módním vlivům. V současné době je zájem především o výtvarné umění, českou modernu. Jak je to se zlatem? Do roku 1989 byl tuzemský trh uzavřen a jeho cena byla díky tomuto omezení poměrně vysoká, po otevření trhu se přizpůsobila světové úrovni.

V současné době nadále na světových trzích klesá. V České republice se o něj zmenšuje zájem. "Svatováclavský zlatý dukát stál v roce 1990 zhruba tři a půl tisíce korun a nyní se prodává za dva tisíce," uvádí Jan Neumann, spolumajitel aukční společnosti Meisner&Neumann.

Vzhledem k znehodnocení koruny inflací se tak reálná hodnota snížila na poloviční hodnotu. Nákup drahých kovů či starožitností slouží především k uchování hodnoty, nikoliv tvorbě zisku. Riziko ztráty vynaložených prostředků je větší při nákupu uměleckých děl.