Vláda Petra Nečase zavedla druhý důchodový pilíř, odstartoval  v roce 2013. Lidé mohli spořit tři roky.

Vláda Petra Nečase zavedla druhý důchodový pilíř, odstartoval v roce 2013. Lidé mohli spořit tři roky. | foto: Petr Topič, MAFRA

Končí II. důchodový pilíř, lidé naspořili tři miliardy. Co s penězi bude?

  • 434
Od ledna přestanou lidé spořit ve druhém důchodovém pilíři. Ten v rámci reformy penzijního systému zavedla v roce 2013 Nečasova vláda. Nyní je v něm 84,5 tisíce klientů, kteří do konce září naspořili 2,8 miliardy korun. MF DNES připravila přehled otázek a odpovědí, jak bude ukončení důchodového spoření probíhat.

1 Kdy přestanou lidé do druhého pilíře spořit?

Od 1. ledna 2016 firmy přestanou za své zaměstnance odvádět 3 procenta z jejich důchodového pojištění a 2 procenta jejich hrubé mzdy na účet penzijní společnosti, u níž je spoření založené. K 1. červenci se zahájí likvidace důchodových fondů. Už letos se společnosti připravují na výplatu: převádějí úspory z akcií a dluhopisů na termínované vklady a spořicí účty.

2 Co se s naspořenými penězi stane?

Střadatelé je v průběhu roku 2016 dostanou zpátky. A to včetně peněz, které měli možnost odklonit ze svého povinného důchodového pojištění. „Do konce března dostanou dopis od své penzijní společnosti s informacemi o možnostech vypořádání naspořených prostředků,“ říká náměstkyně ministra financí Lenka Jurošková, která má mimo jiné na starosti agendu finančních trhů. Lidé se budou muset vyjádřit do konce září. Od 15. října 2016 pak bude zahájena výplata.

3 Jak bude výplata peněz probíhat?

Lidé budou moci volit z několika možností: převod na bankovní účet (v Česku zdarma, do zahraničí klient zaplatí náklady), zaslání složenkou (zpoplatněno) či přesun peněz do třetího pilíře (zdarma).

4 Co když někdo způsob výplaty peněz neoznámí?

Budou automaticky převedeny na jeho daňový účet. Daňová správa si z něj bude moci strhávat dlužné daně. Pokud účastník penzijního spoření před vypořádáním zemře, stanou se úspory součástí dědictví.

5 Zkrátí se lidem, kteří si spořili ve 2. pilíři, státní důchod?

Ano, za každý rok spoření se jim důchodová výměra zkrátí o poměrnou část, protože namísto 28 procent na důchodové pojištění odváděl v daném roce jen 25 procent. Vzhledem ke krátké době spoření však půjde o krácení v penzi maximálně o stokoruny, spíše o desetikoruny měsíčně. Dá se z toho vyvázat tím, že dotyčný doplatí peníze České správě sociálního zabezpečení. Do 30.6. 2017 může požádat o kalkulaci, kolik má za dobu spoření doplatit, aby se důchod nezkrátil.

6 Byl druhý pilíř pro střadatele výhodný?

Pro většinu zúčastněných ano. Peníze, které mohli odklonit ze státního systému, budou mít k dispozici prakticky hned, navíc s mírným zhodnocením. Krácení státního důchodu je příliš bolet nebude. Nejvíc se transakce vyplatila lidem s průměrnou mzdou a vyšší. Státní důchodový systém je totiž postaven na principu solidarity, což znamená, že lidé s vyššími příjmy si v důchodu vyberou ze systému méně, než do něj za celý život vložili.

7 Proč vláda druhý pilíř zrušila, když vydělával?

Ministerstvo financí uvádí, že vláda chtěla zastavit odliv peněz ze státního pilíře na soukromé penzijní účty. Za celou dobu spoření dojde tímto způsobem k odklonu zhruba dvou miliard korun.

8 Penzijní společnosti pilíř ruší. Jak se s tím vyrovnají?

Ministerstvo financí odhaduje, že penzijní společnosti za zřízení druhého pilíře utratily 150 milionů korun. Některé z nich zvažují právní kroky, konkrétní ale být nechtějí. „Zkoumáme právní možnosti, jakým způsobem se domoci úhrady nákladů,“ říká Pavel Racocha, šéf KB Penzijní společnosti.

Je možné, že se spokojí s tím, že stát zatraktivní třetí pilíř spoření na penzi a přihraje jim tím do něj nové klienty. Aktuálně je v legislativním procesu novela zákona, která umožní například spořit dětem, rozšíří možnost daňových úlev pro střadatele i zaměstnavatele a zvyšuje poplatky ve třetím pilíři.

9 Kolik bude zrušení druhého pilíře stát státní rozpočet?

Ministerstvo financí odhadlo technické náklady na 30,5 milionu korun, až stovky milionů budou stát převody prostředků. Pokud by se penzijní společnosti se státem úspěšně soudily, částka by mohla růst.