Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Druhý pilíř padne. První senioři však už stihli získat své vklady

  • 200
Druhý penzijní pilíř se sice brzy zruší, ale prvním lidem už začal vyplácet peníze. Jde o klienty, kteří do nového systému vstoupili přesto, že už byli ve věku těsně před důchodem a nikdo jim takový krok nedoporučoval. Podle zjištění MF DNES však na svém rozhodnutí vydělali hned několikrát.

Peníze na důchod, které si tito lidé spořili, dostali najednou, vyhnuli se možnému zestátnění části úspor, a navíc získali o něco víc peněz, než by jim dal stát.

Z 84 tisíc účastníků spoření jsou necelé čtyři stovky klientů ve věku šedesát a více let, kteří již mají (nebo brzy budou mít) nárok na výplatu z takzvaného druhého důchodového pilíře.

Podle údajů penzijních společností již desítka lidí obdržela jednorázovou výplatu ve výši maximálně desítek tisíc korun, které od startu reformy naspořili.

Podle expertů jde o experimentátory, kteří si spočítali, že je pro ně soukromé spoření i na velmi krátkou dobu výhodnější než rovnostářská státní penze. „Vždy šlo o nízké částky klientů ve vyšším věku, kterým je jinak obecně vstup do druhého pilíře zásadně nedoporučován,“ říká Martin Podávka z pojišťovny Allianz.

Potvrzuje to i Michal Teubner z Komerční banky. „Objem naspořených prostředků se pohybuje u dvou účastníků do 10 tisíc, u třetího v řádu nízkých desítek tisíc,“ řekl Teubner.

V druhém důchodovém pilíři se spoří pět procent z hrubé mzdy, přičemž stropem je čtyřnásobek průměrné mzdy. Ročně tak lze nyní naspořit maximálně 63 tisíc.

Tři procenta z toho přispívá stát z povinného pojištění, dvě procenta jsou z vlastní kapsy účastníka. Za každý rok spoření se snižuje nárok na státní důchod úměrně k tomu, co jim stát převedl na soukromé účty.

Na spoření vydělávají lidé s nadprůměrnými příjmy, protože právě jim stát penze krátí nejvýrazněji a ty dosahují i méně než pětiny jejich předchozího příjmu.