Problémy Dubaje se splácením miliardových dluhů za developerské projekty by mohly vyústit v největší státní bankrot všech dob. Ilustrační foto

Problémy Dubaje se splácením miliardových dluhů za developerské projekty by mohly vyústit v největší státní bankrot všech dob. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Dubaji hrozí státní bankrot, může světu přehradit cestu z krize

  • 270
Dubaj, druhý největší ze sedmi arabských emirátů, se ocitl na pokraji krachu a finanční svět se otřásl. S sebou totiž může stáhnout řadu především evropských bank, které mu poskytly úvěr na jeho megalomanské stavby.

Emirát ve čtvrtek požádal investory o půlroční odklad splatnosti vydaných dluhopisů a akcie na celém světě v závěru týdne padaly. Konec světové hospodářské krize se tak investorům načas ztratil z dohledu.

Znamená to jediné: přímořský pouštní stát má vážné problémy, důvodem je pád cen nemovitostí během posledního roku. Problémy Dubaje se splácením miliardových dluhů za developerské projekty by mohly vyústit v největší státní bankrot všech dob.

Emirát si půjčil během posledních čtyř let 80 miliard dolarů na svůj stavební boom s úmyslem uskutečnit megalomanské stavby – nejvyšší mrakodrapy, nejluxusnější hotely a stovky umělých ostrovů.

Celebrity uprostřed staveniště 

Lákal bohaté lidi a učinil z vlastnictví tamní rezidence společenskou nezbytnost mezi smetánkou. Stavět se začaly umělé ostrovy ve tvaru palem a také souostroví, které z výšky připomíná země světa. Ceny vystřelily nahoru. Dubajská nemovitostní horečka spolu s cenami stoupala, čile se obchodovalo s dosud nepostavenými rezidencemi. Mezi majiteli virtuálních i již postavených apartmánů se ocitla slavná jména.

Některé sportovní hvězdy dostaly zdarma byty v přepočtu za desítky milionů korun výměnou za propagaci developerského projektu. Bydlení tak získali například kapitán fotbalového Liverpoolu Steven Gerrard, automobilový závodník Michael Schumacher nebo bývalý tenista Boris Becker.

Přišla však hospodářská krize a horečka opadla. Nakupovat chtěl málokdo, do módy přišly spíše prodeje. Poté, co ceny domů v Dubaji loni kulminovaly, spadly v polovině letošního roku na polovinu. Situace je podobná jako při hypoteční krizi v Americe – developeři si na stavby půjčili a banky teď mají v zástavě majetek nižší hodnoty než úvěry. Řešení je jediné – zpeněžit majetek developera.

V ohrožení je nyní osud 40 tisíc nedostavěných rezidencí, na které chybí developerům zhruba 13 miliard dolarů. Pokud úvěr neseženou do konce příštího roku, majitelé, kteří si luxusní bydlení předplatili, o peníze přijdou. Zhruba čtvrtina z nich budou Britové, uvedl britský deník Daily Mail.

Hrbolatá cesta z krize

Investoři na celém světě jsou vyděšeni. Bojí se, že světová ekonomika se nevzpamatuje tak rychle, aby ceny akcií a komodit udržela tam, kam se od jara stačily díky jejich optimismu vyšplhat.
Ačkoliv se evropské akcie včera ještě stihly vzpamatovat z prvotního šoku, špatně na tom zůstává finanční sektor.

Černého Petra totiž drží především evropské banky v čele s britskými RBS a HSBC, které vlastní značnou část dubajských dluhopisů a půjček.

Politici a bankéři poté, co v uplynulých měsících nalili biliony dolarů do bank, srší odvahou. "Světový finanční systém je silnější a bude schopen se vypořádat s problémy, které přijdou," tvrdí britský premiér Gordon Brown.

Člen rady Evropské centrální banky Athanasios Orphanides přirovnal dubajské události k "hrbolu na cestě plné obtíží", která vede z krize. Nohama na zemi zůstal ruský premiér Vladimir Putin: "Dubajská sága ukázala, jak obtížné je setřást krizi, která trvá poslední dva roky," vyjádřil se.

Analytici z Bank of America i ratingové společnosti Standard & Poor's varují před nebezpečím krachu Dubaje. Jeho efekt přirovnávají k Argentině na začátku tisíciletí nebo k Rusku na konci devadesátých let. Po těchto událostech se investoři začali bát investovat do rozvíjejících se zemí, a vývoj se tak v části světa zbrzdil.