Důchod určuje zákon, o příspěvku rozhoduje úřad

Zdravotně postižený, dlouhodobě nemocný či bezmocný člověk má nárok na celou řadu příspěvků a dávek. Jedná se buď o zákonné dávky, které jsou vypláceny automaticky na základě žádosti, nebo o takzvané nenárokové příspěvky, o jejichž přidělení rozhoduje obecní nebo okresní úřad na základě lékařského posudku a zhodnocení finanční situace žadatele. Radu, jak a kde o peníze požádat, lze získat na místních či okresních úřadech i v nadacích a sdruženích, založených právě na pomoc zdravotně postiženým.

 "Poradíme každému, i člověku, který nemá konkrétní zdravotní problémy. Příspěvky nejsou jen pro držitele průkazek zdravotně postižených, ale například i pro lidi dlouhodobě upoutané na lůžko či bezmocné a staré. Poradenství je bezplatné. Hradí se pouze vydání znaku do auta, které stojí 34 korun," říká pracovnice pražského Střediska pro poradenství a sociální rehabilitaci Jarmila Jansová.

O příspěvek mohou žádat i lidé, kteří se o nemocné starají. Pracovníci střediska docházejí za svými klienty domů nebo za ně mohou vyřídit potřebné záležitosti na úřadech.

"Často se lidé bojí nebo stydí o peníze požádat. Postižení lidé ale mají ve většině případů velké finanční problémy, mnohdy se doslova rozmýšlejí, jestli si koupit rohlík, nebo chleba. Je proto chyba, že se zdráhají přihlásit o příspěvek, který je jim určen," dodává Jansová.

Vozíčkářům pomáhají například v Centru Paraple. "Lidé se tu mohou třeba seznámit s různými speciálními pomůckami, které by mohli potřebovat," říká ředitelka Centra Alena Kábrtová.

Od podzimu by tu měli mít vozíčkáři možnost za symbolickou cenu například týden pobýt a připravovat se po úrazu na běžný život.

Některé internetové adresy pro zdravotně postižené

www.czechia.com/szdp/
Sdružení zdravotně postižených

www.paraple.cz
Centrum Paraple pro vozíčkáře

www.pov.cz
Pražská organizace vozíčkářů

is.braillnet.cz
Sjednocená organizace nevidomých

duha.braillnet.cz/
Nadace Duha pro mentálně postižené