Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Rychlejší valorizace se odkládá, důchodová komise ji nezvládla odhlasovat

  • 53
Rychlejší valorizace penzí v budoucnu je zatím v nedohlednu. Důchodová komise sice ve čtvrtek jednala o návrhu, jak vylepšit důchody a také jak přilepšit na důchod rodičům, kteří vychovávají budoucí daňové poplatníky. Ale záměr nakonec nepřijala a vládě ho nepředloží, neboť neměla dostatek hlasů. Na jednání totiž přišlo málo členů komise.

Odborná komise pro důchodovou reformu ve čtvrtek hlasovala o dvou návrzích, jak přilepšit stávajícím důchodcům - oba se týkaly rychlejší valorizace. Ani jeden z návrhů ale neprošel - na komisi totiž přišly jen dvě třetiny z 21 stálých členů.

Komise navrhla používat do valorizačního vzorce místo všeobecné inflace ‚důchodcovskou‘ inflaci (sleduje spotřební koš zboží a služeb, které nakupují domácnosti důchodců) - ta rostla s výjimkou posledních dvou let rychleji, takže by i důchody musely růst rychleji. Zároveň přišla s návrhem na zrychlení valorizace - místo třetiny růstu reálných mezd by se započítávala polovina.

To nemění nic na tom, že valorizovat důchody se vláda chystá i příští rok. Ostatně letos si schválila mandát, zvyšovat důchody bez ohledu na nízkou inflaci a valorizační vzorec až o 2,7 procenta ročně - návrh teď čeká na schválení Senátem. „Ministryně bude předkládat vládě návrh na zvýšení průměrného důchodu o dvě až tři stovky,“ říká mluvčí ministerstva Petr Habáň.

Zvýhodnění matek s více dětmi

Komise také diskutovala o návrhu na zvýhodnění matek, které pečují souběžně o více dětí - doba pojištění, by se jim započítala do důchodu až čtyři roky za každé dítě zvlášť. Dnes, když děti vychovávají souběžně, počítá se jim jen jednou - od okamžiku narození prvního dítěte, do okamžiku, kdy se jim nejmladší dítě podaří dostat do školky nebo se o něj jinak postarat a vrátit se do práce.

Komise má mimo jiné zásadní úkol - vymyslet „cestovní mapu české důchodové reformy“. Jinými slovy - jak to udělat, aby i do budoucna bylo na důchody a kde na ně vzít. S tou ale zatím nijak nehnula.

„Jsou to otázky, které se týkají případných změn v daňové soustavě, v soustavě nepojistných sociálních dávek. Potřebujeme, aby nám politici nabídli opěrné body, na jejichž základě bychom věděli, s jakými zdroji můžeme počítat a promítnout to do výdajů na důchody,“ říká Martin Potůček, sociolog a předseda důchodové komise. Podle něj bude potřeba vymyslet provázanou reformu daňového systému, důchodového systému a systému sociálních dávek.

Komise má těžký úkol už proto, že se jí nedaří scházet se v dostatečném počtu. Navíc politici se nedokáží už dvě desetiletí na zásadní reformě dohodnout.

„Jejich přístup bych rozdělil do tří skupin - ti, kteří přicházejí s návrhy k diskusi, ti, kteří plně spoléhají na odbornou důchodovou komisi a ti, kteří mlčí,“ říká Potůček. To se zřejmě v blízké době nezmění. „Volby budou letos na podzim a to spolupráci různých politických subjektů moc neprospívá.“

Důchodová komise funguje jako poradní orgán vlády - ta se jejími doporučeními může a nemusí řídit. V posledních dvou letech odborníci navrhli způsob zrušení druhého pilíře a také vylepšení třetího pilíře - mimo jiné možnost zakládat důchodové spoření i malým dětem.